سفر بدون پلاستیک

چگونه مصرف پلاستیک را کاهش دهیم؟ + معرفی ۶ روش و ابزار کاربردی برای سفر بدون پلاستیک

تقریبا در هر فروشگاهی که پا بگذاریم چند مدل کیسه‌ی پلاستیکی وجود دارد که می‌توانیم به‌راحتی خریدهایمان را در آن‌ها بگذاریم. فرقی ندارد از یک خرده فروش خرید می‌کنیم یا یک فروشگاه برند بزرگ و مشهور، کالاهایی که خریده‌ایم در کیسه‌های پلاستیکی مختلف دریافت می‌کنیم و با آن‌ها به خانه برمی‌گردیم. اما بعد از برگشت به خانه چه اتفاقی می‌افتد؟ خریدها را به‌سرعت از کیسه‌های پلاستیکی خارج کرده و کیسه‌ها را دور می‌اندازیم. اصلا به این موضوع فکر کرده‌اید که سالانه چه مقدار کیسه‌ی پلاستیکی دور می‌ریزیم و این کار چه تأثیری بر محیط زیست دارد؟ تا به حال به زندگی بدون کیسه‌ی پلاستیکی فکر کرده‌اید؟ در این مقاله می‌خواهیم به بهانه‌ی روز جهانی بدون کیسه‌ی پلاستیک (۳ July) کمی درباره‌ی تأثیر پلاستیک بر اکوسیستم محیط زیست و سلامتمان صحبت کنیم و چند راهکار برای جایگزینی با کیسه‌ی پلاستیکی را برای سفر بدون پلاستیک بررسی کنیم.


فهرست مطالب


تأثیرات منفی پلاستیک بر اکوسیستم محیط زیست چیست؟

آلودگی پلاستیکی جهانی به معنای واقعی کلمه یک فاجعه‌ی انسانی و محیط زیستی است. مصرف جهانی کیسه‌ی پلاستیکی در مقیاس جهانی ۵۰۰ میلیار کیسه است. فکر کنید چه مقدار از این کیسه‌های پلاستیکی وارد آب‌ها می‌شوند و چه تأثیرات منفی و مخربی بر انسان و محیط زیست می‌گذارند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چگونه در سفر خوش بگذرانیم را بخوانید.

اکوسیستم دریایی بیشترین آسیب را از آلودگی پلاستیکی دریافت می‌کند. ۳۱ گونه از پستانداران دریایی با پلاستیک‌های بلعیده شده شناسایی شده‌اند و بیشتر از ۱۰۰ گونه از پرندگان دریایی هم مصنوعات پلاستیکی را به جای غذا بلعیده‌اند. بیشتر از ۲۵۰ گونه‌ی دریایی در بین پلاستیک‌های رها شده در آب‌ها گرفتار شده‌اند و حدود ۸% از گونه‌های شیر دریایی با پلاستیک‌ها خفه شده و جنازه‌ی آن‌ها پیدا شده است! ذرات پلاستیکی رها شده در طبیعت که با نام میکروپلاستیک شناخته می‌شوند، آسیب‌های جدی‌ای به گونه‌های مختلف جانوری و انسان وارد می‌کند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
چه لباسی برای مسافرت در تابستان مناسب است؟ + بررسی ترفندهای انتخاب لباس مناسب برای مسافرت در تابستان

چگونه زندگی بدون کیسه‌ی پلاستیکی را شروع کنیم؟

برای تغییر سبک زندگی و شروع زندگی بدون کیسه‌ی پلاستیکی باید جایگزین‌های سازگار با محیط زیست برای پلاستیک پیدا کنید. برای اینکه بتوانید به بهترین شکل این جایگزینی را انجام دهید لازم است ابتدا لیستی از موارد استفاده‌تان از کیسه‌ی پلاستیکی تهیه کنید. سپس با توجه به نوع کالای دریافتی، یک گزینه‌ی سازگار را جایگزین کنید.

مثلا در زمان خرید از سوپرمارکت و میوه‌ فروشی از کیسه‌ی پلاستیکی استفاده می‌کنید، حالا می‌دانید که باید برای چه موقعیت‌هایی جایگزین پیدا کنید. معمولا خریدهای سوپرمارکتی سنگین هستند پس نیاز به یک کیسه‌ی محکم دارند. برای این کار می‌توانید از چند کیسه‌ی پارچه‌ای استفاده کنید. میوه‌ها را می‌توانید در کیسه‌های توری بریزید که هم وزنی به میوه اضافه نمی‌کنند و هم می‌توانید آن‌ها را در اندازه‌های کوچک بدوزید. با این کار می‌توانید حتی چند دانه پیاز را هم در یک کیسه‌ی جداگانه بگذارید.

از دیگر جایگزین‌های مناسب برای کیسه‌های پلاستیکی، استفاده از پاکت‌های کاغذی است. پدر و مادرهای ما به خاطر دارند که در گذشته تقریبا همه‌ی خریدها را با پاکت کاغذی تحویل می‌گرفتند. این روزها دوباره از پاکت‌های کاغذی استقبال شده است اما مصرف آن بسیار کم است و به تعداد انگشت‌شماری کسب‌وکار وجود دارند که محصولات خود را با پاکت کاغذی به مشتری تحویل می‌دهند.

معرفی ۶ روش و ابزار کاربردی برای سفر بدون پلاستیک

وسایل سفر که از پلاستیک ساخته شده اند بخش عظیمی از زباله‌های پلاستیکی را تشکیل می‌دهند. بطری‌های پلاستیکی شامپو که در هتل‌ها توضیع می‌شود از زباله‌ها پرتکرار است. البته بسیاری از هتل‌ها اینروزها سعی می‌کنند از ظروف و وسایل پلاستیکی کمتری استفاده کنند. مواد شیمیایی به کار رفته در پلاستیکی علاوه بر حیات‌وحش و حیوانات، برای انسان‌ها هم سمی هستند. پس بهتر است دفعه بعد که دارید با نی‌پلاستیکی نوشیدنی خود را می‌خورید به راههای سفر بدون پلاستیک فکر کنید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
چرا همسفر خوب داشتن مهم است؟ ویژگی هایی که یک همسفر خوب باید رعایت کند، چیست؟ + چگونه یک سفر به یاد ماندنی داشته باشیم؟

استفاده از شامپوهای صابونی

با استفاده از این شامپوهای صابونی علاوه بر بدون پلاستیک بودن هیچ زباله‌ای تولید نمی‌کنید. این شامپوها تنها به شکل صابون درآمده‌اند ولی کارایی شامپو را دارند.

حتی نسخه نرم‌کننده موی صابونی را هم می‌توانید پیدا کنید. کافیست شامپو یا نرم کننده دلخواهتان را به شکل صابونی خریداری کنید.

استفاده از مسواک‌های برقی یا ساخته شده از بامبو

استفاده از مسواک‌های یکبار‌مصرف در هواپیما و قطار امری متداول است. اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید تا بحال چندتا از این مسواک‌ها را دور انداخته‌اید؟ استفاده از یک مسواک برقی یا حداقل مسواک‌های چندبار مصرف درون هواپیما توصیه می‌شود. البته بهتر است برای این کار از آب بطری به‌جای آب شیر هواپیما استفاده کنید.

سفر بدون پلاستیک

از آنجایی که در مسواک برقی شما تنها سری کوچک آنرا دور می‌ریزید حجم زباله شما کاهش خواهد یافت. اگر نمی‌خواهید یک شارژر دیگر به شارژرهایتان اضافه شود، از مسواکهای باطری‌خور استفاده کنید. البته اگر دنبال کالای به معنای واقعی بدون پلاستیک می‌گردید، مسواک‌های بامبو انتخاب شماست. این مسواک علاوه بر ارزان بودن هیچ آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مهم‌ ترین ویژگی یک هتل خوب چیست را بخوانید.

لباس‌های بازیافتی بخرید

امروزه کارخانه‌هایی توسعه یافته اند که از بطری‌های پلاستیکی برای ساخت لباس استفاده می‌کنند. این کارخانه‌های بازیافتی در فرآیندی پیچیده از بطری‌های پلاستیکی یکبارمصرف برای تولید پارچه استفاده می‌کنند. البته بعد از این فرآیندها پارچه تولید شده کاملا بی‌ضرر و در عین حال بسیار مقاوم‌تر است. این لباس‌ها در پاره‌ای از اوقات بسیار زیبا و بسیار ماندگار و مقاوم هستند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
بررسی عوامل تأثیرگذار روی انتخاب لوازم بهداشتی ضروری حین سفر + معرفی ۱۴ تا از وسیله‌های آرایشی ضروری در هنگام سفر

استفاده از دسته تیغ

استفاده از دسته‌تیغ‌های قدیمی با تیغ‌های قابل تعویض به جای تیغ‌های یکبار‌مصرف یکی دیگر از راه‌هاست. تیغ‌های یکبار مصرف یکی از زباله‌هایی است که قطعا تابحال به آن برخورده‌اید. استفاده از این دسته تیغ‌های چند بار مصرف قطعا تولیدات زباله شما را کاهش خواهد داد. این تیغ‌ها انواع مختلفی دارند. بعضی با دسته‌فلزی و بعضی دیگر که بیشتر محیط زیستی هستند با دسته بامبو تولید می‌شوند. البته بهتر است بدانید که به‌همراه داشتن این تیغ‌ها در هواپیما مجاز نیست. پس بهتر است آن را در بار خود قرار دهید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای نکات سفر با هواپیما را بخوانید.

استفاده از بطری‌های آب چندبارمصرف

آب قطعا یکی از نیازهای اصلی یک مسافر است. مخصوصا اگر عاشق پیاده‌روی باشید و هوا گرم باشد. این باعث شده بطری‌های یکبارمصرف آب یکی از رایج‌ترین زباله‌ها باشند. بهتر است به جای خرید هرباره این بطری‌های پلاستیکی از ظروف و قمقمه‌های فلزی و سیلیکونی استفاده کنیم. نوشیدن آب در این بطری بسیار بهتر از آبی که در بسته بندی پلاستیکی نگه داشته می‌شود است.

استفاده از کیف‌های سیلیکونی چندبارمصرف و کاغذ مومی

اگر شما از کیسه‌های پلاستیکی چند بار استفاده می‌کنید بهتر است این گزینه‌ها را جایگزین کنید. این کیف‌های سیلیکونی بسیار کاربردی و خوب برای استفاده در خانه و سفر هستند.

سیلیکون با اینکه تجزیه‌پذیر نیست اما از مواد غیرسمی تشکیل شده. اگر می‌خواهید بیشتر از چیزهای طبیعی استفاده کنید کاغذ مومی گزینه بعدی است. کاغذهای مومی طبیعی و قابل تجزیه هستند. البته این کاغذهای مومی مثل کیسه‌های سیلیکونی ضدآب نیستند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
با قوانین و شرایط سفر به دوحه آشنا شوید

سخن پایانی

شما در این مقاله با تاثیرات منفی پلاستیک بر اکوسیستم محیط زیست آشنا شدید. همچنین از راهها و روشهای کاهش مصرف پلاستیک در سفر آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مهم‌ترین خطرات مربوط به سفر به مناطق مرطوب چیست؟

در مناطق مرطوب معمولا غذاها زودتر فاسد می‌شوند و از همین رو خطر مسمومیت بیشتر است. از طرف دیگر رطوبت هوا برای رشد حشرات مناسب‌تر است و به همین دلیل بهتر است برای سفر به این مناطق حتما از قبل یک کرم دفع‌کننده حشرات تهیه کنید.

چگونه از پوست صورت خود در مناطق مرطوب مراقبت کنیم؟

افزایش رطوبت هوا موجب چرب شدن پوست می‌شود. سعی کنید در طول سفر به این مناطق کمتر از لوازم آرایش استفاده کنید و روزانه 2 بار پوست صورت را با آب و یک شوینده ملایم بشویید.

پیشنهاد ما به شما

معرفی جاهای دیدنی کانادا در تابستان + تصاویر و مناظر طبعیت کانادا

معرفی جاهای دیدنی کانادا در تابستان + تصاویر و مناظر طبیعت کانادا

به دلیل وسعت و پهناوری کشور کانادا جای تعجب نیست که جاذبه های زیادی برای …

دیدگاهتان را بنویسید