رزرو هتل

مهم‌ ترین ویژگی یک هتل خوب چیست؟ + مهم‌ترین فاکتور گردشگران در انتخاب هتل چیست؟ + راهنمای انتخاب هتل مناسب در سفر

یکی از بخش‌های مهم سفر اقامت و رزرو هتل مناسب می‌باشد، به همین دلیل رزرو هتل و یا هرگونه اقامتگاهی پیش از سفر بسیار مهم است و می‌توان با انتخابی درست علاوه بر داشتن امکانات مناسب و به روز، آرامش خاطر در طول سفر حفظ گردد و در هزینه‌های سفر صرفه جویی شود. انتخاب یک هتل آن هم در بین تعداد زیادی هتل کار ساده‌ای نیست، مخصوصا اگر قصد اقامت در مناطق توریستی مهم و شهرهای بزرگی را داشته باشیم که تعداد و تنوع هتل‌ها در آنها بیشتر است. با رعایت یکسری نکات هنگام رزرو هتل می‌توانید مکان درستی را برای اقامتی راحت و خاطره انگیز در مقصد سفر انتخاب نمایید.


فهرست مطالب


چگونه می توانیم ‌هتل مناسبی انتخاب کنیم؟

انتخاب هتل برای سفر به شهری کوچک دشواری چندانی نخواهد داشت. شما معمولاً کمتر از انگشتان یک دست گزینه برای انتخاب دارید و با توجه میزان پولی که برای این سفر در نظر گرفته‌اید یکی از اقامتگاه های شهر را انتخاب می‌کنید. اما اگر بخواهید به یک کلان‌شهر یا به یک منطقۀ گردشگری معروف سفر کنید، چه؟ به‌طور معمول در چنین مکان‌هایی شما با انواع هتل‌ها و مسافرخانه‌ها مواجه خواهید بود که در رده‌های مختلف، با توجه به میزان پولی که در نظر گرفته‌اید به شما امکانات ارائه می‌دهند. به طور کلی می توان گفت عواملی چون مکان، قیمت هتل و دیگر هزینه‌های آن، امکانات موجود و نحوۀ استفاده از تخفیف‌های ویژه از آن دست فاکتورهای مهمی هستند که نمی توان از آنها گذشت.

مکان هتل را درجه نخست اهمیت قرار دهید

در نظر گرفتن جغرافیای شهر مقصد یکی از مهم‌ترین عوامل برای انتخاب اقامتگاه می‌باشد. در یک شهر نسبتاً بزرگ چه برای کار رفته باشید و چه برای تفریح؛ مجبورید زمان و انرژی خود را بهینه مصرف کنید. پس اولین عامل در انتخاب هتل تعیین محلی متناسب با هدف سفر است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نکات سفر با هواپیما را بخوانید. البته برای مقاصد مهم با توجه به نیاز مسافران هتل‌هایی در نزدیکی مکان مورد نظر وجود دارند، مثل هتل های فرودگاهی یا حتی هتل های بیمارستانی. پس در ابتدا خوب جستجو کنید. در این زمینه توجه به چند نکته می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد:

  • معمولاً مجاورتاقامتگاه ها با مکان‌های گردشگری معروف تأثیر بسیاری روی افزایش قیمت آن‌ها خواهد داشت. بنابراین باید به هزینه‌های تردد درون‌شهری توجه ویژه‌ای داشته باشید. بهتر است این سئوال ها را از خود بپرسید: آیا در شهر مقصد استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی راحت است یا سخت؟ هزینۀ مسافرت با تاکسی چقدر است؟ آیا به‌صرفه است هتلی در نزدیکی مکان مورد نظر داشته باشید یا در نقطه‌ای دورتر هتلی با همان کیفیت ولی ارزان‌تر پیدا کنید؟
  • برای سفرهای کاری شما باید مسئله زمان را حتماً در نظر بگیرید و اینکه آیا محل‌های اقامتی مناسبی مربوط به ارگان مورد نظر وجود دارد یا خیر. مثلاً برای ثبت‌نام دانشگاهی فرزندتان به شهری دیگر می‌روید؟ معمولاً دانشگاه‌ها مهمانسراهایی با قیمت مناسب‌تر در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. در نظر گرفتن این نکته هم در زمان به شما کمک خواهد کرد و هم در هزینه.
  • معمولاً کسانی که کمتر مسافرت می‌کنند؛ در مکان‌های خلوت راحت‌ترند. اگر شما از این دسته‌اید، پیشنهاد می کنیم به سراغ هتل های دنج تر بروید.
به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهکارهایی جهت پیشگیری از مسمومیت غذایی در سفر چیست؟ + معرفی و بررسی ترفندهایی که از مسمومیت غذایی در سفر جلوگیری می کند

هزینه‌ها؛ رزرو و باقی پرداخت‌ها را ارزیابی کنید

شاید با خود فکر کنید که با جستجو در اینترنت قیمت انواع اقامتگاه ها را پیدا کرده و سپس هتل مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید. به همین راحتی! اما همه چیز به همینجا ختم نمی شود. تعیین هزینه‌ها در هتل کمی سخت‌تر از پرسیدن قیمت اقامت یک شبانه‌روز است. شما باید نحوۀ سرویس‌دهی و ارائۀ امکانات را هم بدانید. دانستن این مسئله با توجه به ستاره‌های هتل نیز قابل ‌تعیین است.

هزینه‌ها؛ رزرو و باقی پرداخت‌ها را ارزیابی کنید

علاوه بر این بهتر است نحوۀ انتقال از فرودگاه، یا ایستگاه راه‌آهن و هزینۀ این انتقال را هم بررسی کنید. در هنگام بررسی امکانات هتل با این مسئله توجه کنید که کدام یک از خدمات آن به صورت رایگان در اختیارتان قرار می‌گیرد و برای کدام یک باید هزینۀ اضافی پرداخت کنید. توجه داشته باشید که معمولا استفاده از امکانات هتل‌های بزرگ با دریافت هزینۀ اضافی همراه است. حتماً فهرست کاملی از این هزینه‌ها را حساب کنید.

نوع اقامتگاه را مد نظر قرار دهید

اقامتگاه ها انواع مختلفی دارند. شما با توجه به نیاز و میزان پولی که در نظر گرفته‌اید آن‌ها را انتخاب می‌کنید. هتل‌ها بر اساس کاربرد، کیفیت، محل و … دسته‌بندی می‌شوند. پس شما هم با توجه به نیازتان انتخاب کنید. اگر به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه علاقه دارید، مقاله انواع هتل ها را بشناسید؛ گزینه خوبی برای افزایش دانش شما است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نکات کاربردی برای عکاسی در سفر را بخوانید.

انتظارات تان از امکانات و خدمات هتل چیست؟

شکی نیست که قبل از سفر باید اطلاعات کاملی از محل اقامت ‌خود کسب کنید. معمولاً تمامی اقامتگاه ها به طور مفصل امکانات خود را شرح می‌دهند. پس اگر جایی را برای اقامت برگزیدید، انتظارات به جا داشته باشید.

انتظارات تان از امکانات و خدمات هتل

البته آشنایی با قوانین یا عملکرد یک اقامتگاه بر اساس تعداد ستاره‌ها یا نوع درجه‌بندی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بدانید به کجا می‌خواهید بروید. توصیه می کنیم مطلب با قوانین و مقررات هتل ها آشنا شوید را هم بخوانید.

نحوۀ جستجوی اینترنتی برای رزرو هتل چگونه است؟

خوشبختانه شما این امکان را دارید که به صورت اینترنتی اقامتگاه مورد نظر خود را انتخاب و رزرو کنید. قبل از انتخاب می‌توانید جستجویی در سایت‌های مختلف داشته و نظرات دیگران را هم ببینید. معمولاً برای مقاصد گردشگری معروف تعداد این نظرات از سوی کاربران پیشین زیاد است. این نظرات می‌تواند راهنمایی برای انتخاب اقامتگاه و حتی میزان اقامتتان باشد.

نحوۀ جستجوی اینترنتی برای رزرو هتل

از تخفیف‌های ویژه‌ هتل ها غافل نشوید

بسیاری از سایت‌های رزرو اینترنتی اقامتگاه و همچنین تورهای گردشگری در فصول مختلف سال برای جلب مشتریان تخفیف‌های ویژه‌ای می‌گذارند. حتماً پیگیر این تخفیف‌ها باشید؛ حتی اگر می‌خواهید به یک مسافرت کاری بروید. به طور خلاصه سعی کنید از طریق اینترنت جویای مکان‌هایی باشید که در هنگام سفر از شما کم‌ترین هزینه را دریافت می‌کنند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
نوشیدن چای با داستایوفسکی؛ سفر به روسیه ویژه نویسندگان

در انتخاب نوع اتاق دقت کنید

همانطور که می دانید اقامتگاه ها اتاق‌های بسیار متفاوتی دارند. اگر مسافرت شما بیش از سه یا چهار روز طول بکشد انتخاب نوع اتاق و نوع منظره بسیار مهم خواهد بود. شاید این موضوع برای مسافرانی که قصد اقامت دو یا سه‌روزه دارند اهمیت چندانی نداشته باشد؛ چرا که این مدت معمولاً در خارج از هتل سپری می‌شود. ولی اگر این مدت طولانی‌تر شود شما باید ساعات بیشتری را در اتاق‌ سپری کنید. پس سعی کنید مناسب‌ترین اتاق ممکن را انتخاب کنید.

نکات مهم انتخاب و رزرو یک هتل چیست؟

  1. برای انتخاب اقامتگاه به همراهانتان توجه کنید به اینکه قرار است با چه کسی به مسافرت بروید.
  2. اگر فرزندتان در سفر همراه شما است، در فرایند انتخاب نوع هتل و اتاق به خواسته‌های او هم توجه کنید. علاوه بر این هزینۀ حضور فرزندتان را به‌طور کامل محاسبه کنید. البته معمولاً هتل‌ها برای کودکان زیر شش سال هزینۀ اضافی دریافت نمی‌کنند.
  3. دلیلی ندارد که هتل معروف‌تر امکانات بیشتری هم ارائه کند یا حتی مناسب‌تر باشد. پس سعی کنید در انتخاب نوع هتل بیشتر به تحقیق خود متکی باشید تا شهرت اقامتگاه ها.
نکات مهم انتخاب و رزرو یک هتل چیست؟

مهم‌ ترین ویژگی یک هتل خوب چیست؟

در اینجا چند مورد از مهمترین ویژگی یک اقامتگاه خوب را بررسی خواهیم کرد:

قیمت مناسب

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام رزرو یک هتل در نظر می‌گیریم، قیمت آن است. در یک هتل خوب، قیمت باید با میزان امکانات و خدمات تناسب داشته باشد. البته نباید توقع داشته باشیم با هزینه‌ی یک هتل ارزان امکاناتی خاص دریافت کنیم.

موقعیت جغرافیایی

از آنجایی که یکی از مهم‌ترین هزینه‌های سفر به خصوص در سفرهای خارجی، هزینه‌ی رفت‌و‌آمد در شهر و وسایل حمل‌ونقل عمومی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری است. موقعیت جغرافیایی یک هتل می‌تواند یک عامل تاثیرگذار در انتخاب هتل باشد. مسلما هتلی که به جاذبه‌های گردشگری نزدیک‌تر است و در مرکز شهر واقع شده، انتخاب بهتری نسبت بهاقامتگاه های دورتر و حومه‌ی شهر است.

تمیزی و آرامش

یکی از مهم‌ترین دلایل سفر، به دست آوردن آرامش و دوری از دغدغه‌های زندگی روزمره است. بنابراین، آرامش یک هتل می‌تواند مهم‌ترین ویژگی آن باشد. علاوه بر آرامش، نظافت و تمیزی اقامتگاه از اهمیت زیادی برخوردار است و مستقیما در کیفیت سفر و حفظ سلامتی مسافران، تاثیر می‌گذارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نکات مهم برای داشتن سفری لذت‌بخش را بخوانید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
بررسی عوامل تأثیرگذار روی انتخاب لوازم بهداشتی ضروری حین سفر + معرفی ۱۴ تا از وسیله‌های آرایشی ضروری در هنگام سفر

برخورد کارکنان و خدمات پرسنل هتل

اولین چیزی که در یک اقامتگاه با آن مواجه می‌شویم، شیوه‌ی برخورد مسئول پذیرش است. سایر کارکنان هتل نیز، با رفتار دوستانه‌ی خود می‌توانند سفری بی‌دغدغه‌تر برای ما رقم بزنند. کارکنانی که خوش‌رو و وظیفه‌شناس باشند یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک اقامتگاه هستند.

برخورد کارکنان و خدمات پرسنل هتل

 امکانات ورزشی و تفریحی

بسیاری از اقامتگاه ها به قدری امکانات ورزشی و تفریحی دارند که می‌توانند بخش زیادی از زمان سفر شما را به خود اختصاص دهند. امکاناتی مانند سالن ورزشی، استخر و جکوزی، زمین بازی کودکان، مرکز خرید و… می‌توانند یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب اقامتگاه باشند.

اینترنت رایگان

اینترنت رایگان به خصوص در سفرهای خارجی، یکی از مهم‌ترین امکانات مورد نیاز مسافران است. با وجود اینترنت رایگان مسافران می‌توانند به راحتی با دیگران تماس بگیرند و یا در صورت لزوم کارهای بانکی و حتی وظایف شغلی خود را حتی در طول سفر انجام دهند.

رستوران خوب با غذاهای متنوع و باکیفیت

یکی از امکاناتی که اکثر اقامتگاه ها برای مسافران در نظر می‌گیرند، رستوران است. یک رستوران خوب که منویی متنوع دارد و غذاهای با کیفیتی سرو می‌کند، قطعا شانس بیشتری برای انتخاب شدن دارد.

رستوران خوب با غذاهای متنوع و باکیفیت

زیبایی ظاهری و لوکس بودن هتل

ظاهر یک اقامتگاه و لوکس بودن آن برای بسیاری از افراد مهم است. البته لوکس بودن فقط به ظاهر و طراحی زیبا محدود نمی‌شود و بر تمامی امکاناتاقامتگاه تاثیرگذار است.

فاکتورهای مهم برای انتخاب هتل و رزرو چیست؟

بهترین راه برای رزرو اقامتگاه، مراجعه به سایت‌های معتبر رزرو اینترنتی اقامتگاه و رزرو آنلاین مانند اقامت ۲۴ است. شما می‌توانید قبل از سفر با استفاده از این سامانه‌ اطلاعات لازم را درباره انواع هتل‌های مقصد خود کسب نمایید و انتخاب بهتری داشته باشید. با رزرو هتل به صورت آنلاین می‌توانید هتل‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه نمایید و اقامتگاهی که بیشتر با ملاک‌ها و معیارهای شما همخوانی دارد را برای اقامت مشخص کنید. قبل از رزرو آنلاین هتل باید به یکسری نکات توجه نمایید که عبارتند از:

۱- موقعیت مکانی هتل

یکی از ویژگی‌های هتل‌های خوب داشتن موقعیت مکانی مناسب و دسترسی آسان و راحت آنها به مراکز مهم و اصلی مقصد سفر می‌باشد. باید هنگام رزرو هتل برای یک سفر تفریحی دقت گردد که محل اقامت نزدیک مراکز گردشگری و تفریحی مقصد باشد تا بتوان در کمترین زمان ممکن به آنها دسترسی داشت. به عنوان مثال اگر قصد دارید به جزیره زیبای کیش سفر کنید، بهتر است هتل شما نزدیک دریا، مراکز تفریحی و مجتمع‌های تجاری و خرید باشد. یا برای افرادی که به سفرهای کاری می‌روند، قطعا اقامت در فاصله کمی از مراکز اداری مورد نظر آنها می‌تواند سفر را راحت‌تر نماید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
جزئیات هزینه سفر به استانبول با هواپیما

برای مسافران و زائران حرم مطهر رضوی قطعا دسترسی راحت و سریع به آستان مقدس امام رضا (ع) در سفر به مشهد از اهمیت بالایی برخوردار است. پس اگر می‌خواهید به قصد زیارت به مشهد مقدس سفر کنید، هنگام رزرو هتل سعی نمایید با توجه به دیگر فاکتورها و ملاک‌های خود هتلی را انتخاب نمایید که نزدیک به حرم مطهر باشد.

معیار دیگر برای موقعیت مکانی مناسب، در دسترس بودن وسایل حمل و نقل است. نزدیک بودن هتل به ایستگاه‌های اتوبوس، تاکسی و مترو، شما را در زمانی کوتاه‌تر به مقصدتان می‌رساند. با دسترسی راحت به وسایل حمل و نقل دیگر نگرانی برای اتلاف وقت در بازدید از اماکن دیدنی و جاذبه‌های گردشگری در مقصد سفر نخواهید داشت.

۲- قیمت هتل

یکی از معیارهای اصلی در رزرو هتل قیمت آن هتل می‌باشد. افراد با توجه به نوع سفر و مقدار بودجه خود می‌توانند به سراغ هتل‌های مختلفی بروند. هنگام رزرو هتل دقت داشته باشید که تنها ملاک شما برای انتخاب هتل در مقصد سفر قیمت آن نباشد. گاهی اوقات ممکن است به دلیل محدود نمودن خود در انتخاب‌ها به خاطر قیمت هتل ارزانی را رزرو کنیم اما با توجه به هزینه‌های جانبی دیگر، سفر پرهزینه گردد. برای مثال ممکن است به دلیل ارزان بودن یک هتل در فاصله‌ای دور از مرکز شهر آن را رزرو نماییم اما هر روز مجبور به استفاده از وسایل نقلیه مختلف و صرف نمودن هزینه‌های بیشتری شویم.

نکته دیگر راجع به قیمت هنگام رزرو هتل این می‌باشد که می‌توان از طریق سایت‌ها و سامانه‌های رزرواسیون مختلف مانند سامانه رزرواسیون اقامت ۲۴ هتل‌های مختلف را با یکدیگر از نظر قیمت نیز مقایسه نمود. همچنین گاهی اوقات می‌توان از تخفیفات موجود در این سایت‌ها استفاده کرد.

۳- امکانات هتل

امکانات مختلف یک هتل می‌توانند نقش مهمی در انتخاب شدن آن داشته باشند. بعضی از افراد برای سفر به دنبال اقامت در هتل‌هایی با امکانات خوب هستند. هنگام رزرو هتل به امکانات و خدمات آن توجه داشته باشید تا بتوانید انتخاب درستی انجام دهید و اقامتی آرامش بخش و خاطره انگیز را تجربه نمایید. 

از مهمترین امکانات و خدمات هتل‌ها می‌توان به ترانسفر، پذیرش ۲۴ ساعته، روم سرویس، رستوران و کافی شاپ با کیفیت، استخر و مجموعه آبی، سالن ورزشی، سالن اجتماعات و … اشاره نمود. برای مثال برای افرادی که قصد سفر به تهران برای انجام امور مختلف و به اصطلاح سفری کاری درپیش دارند داشتن امکاناتی همچون آرایشگاه، اتاق بیزنیس، اینترنت، خدمات لاندری و خشک شویی، تاکسی سرویس و … می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

همچنین برخی از هتل‌ها از خدمات معلولین برخوردارند و امکانات ویژه‌ای برای معلولان در نظر می‌گیرند که مسافرانی که دارای معلولیت هستند می‌توانند با رزرو این هتل‌ها اقامتی راحت داشته باشند.

۴- نظر مسافران هتل

یکی از راه‌های کسب اطلاعات درباره هتل‌ها جویا شدن نظرات مسافران قبلی آنها می‌باشد. شما می‌توانید با مطالعه نظرات، پیشنهادات و انتقادات مسافران و گردشگرانی که در هتل‌های مقصد سفر شما اقامت داشته‌اند درباره خدمات، امکانات، کیفیت و دیگر ویژگی‌های هتل‌ها اطلاعات بسیار ارزشمند و مفیدی را بدست آورید.هنگام رزرو هتل در سامانه های آنلاین رزرواسیون می‌توانید به سراغ صفحات هتل‌های مختلف بروید و در قسمت نظرات مسافران نکات مهمی را مطلع شوید که قطعا در انتخاب شما تاثیر گذار می‌باشند. 

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی و بررسی مهمترین وسایل سفر که حتما به آنها نیاز دارید

۵- اتاق های هتل

هتل‌ها با توجه به عوامل مختلفی مانند وسعت، میزان مسافرپذیری، امکانات، درجه و … دارای اتاق‌های متفاوت و متنوعی می‌باشند. شما باید هنگام رزرو هتل به این نکته توجه داشته باشید تا بهترین و مناسبترین اتاق را با توجه به سلیقه خود انتخاب نمایید. 

اتاق های هتل

اتاق‌های اقامتگاه انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی‌ها و امکانات مربوط به خود را دارا می‌باشد. اتاق یک تخته (سینگل)، دو تخته (دبل)، سه تخته (تریپل)، کوئین، کانکت، مینی سوئیت، سوئیت رویال، سوئیت جونیور، سوئیت پرزیدنت، اتاق ماه عسل، اتاق کابانا و … از مهمترین اتاق‌های هتل‌ها می‌باشند.هنگام رزرو اقامتگاه و انتخاب اتاق باید تعداد نفرات، اندازه اتاق، خدمات و امکانات اقامتگاه، مبلمان و دکوراسیون، نما و چشم انداز اتاق، طبقه اتاق در هتل و همچنین قیمت آن توجه نمایید تا بتوانید بهترین اتاق را برای اقامتی راحت داشته باشید.

۶- رستوران هتل

یکی از بخش‌های مهم در اقامتگاه رستوران می‌باشد. صرف وعده‌های غذایی باکیفیت و لذیذ می‌تواند لذت اقامت در یک هتل را دوچندان نماید. هنگام رزرو هتل دقت داشته باشید که از رستوران خوب و با کیفیتی برخوردار باشد و انواع غذاها را مطابق با همه سلیقه ها سرو نماید. برای اطلاع از کیفیت غذاهای یک اقامتگاه پیش از رزرو آن می‌توانید به سراغ نظرات مسافران قبلی اقامتگاه بروید. همچنین افرادی که به دنبال غذاهای خاص و وعده‌های غذایی متفاوت می‌باشند مانند گیاهخواران می‌توانند هنگام رزرو اقامتگاه خود از منو غذایی رستوران آن مطلع شوند و انتخابی درست داشته باشند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با مهمترین فاکتورهای انتخاب هتل آشنا شدید.همچنین از نکات مهم در انتخاب و رزرو اقامتگاه آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تتا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا امکان رزرو هتل های خارجی با پرداخت ریالی و کارت های اعتباری وجود دارد؟

بله، برای رزرو هتل های خارجی نیازی به کردیت کارت بین المللی یا حساب ارزی نیست. شما می توانید با استفاده از خدمات انلاین هتل های خارجی مدنظرتان را با پرداخت ریالی از طریق کارت شتاب رزرو کنید و واچر هتل را آنی دریافت نمایید.

آیا رزرو آنلاین هتل هزینه بالاتری دارد؟

خیر؛ رزرو آنلاین هیچ گونه هزینه اضافی برای شما ندارد؛ بلکه منظور تشویق شما به استفاده از خدمات آنلاین میزانی تخفیف نیز در مقایسه با خرید حضوری به شما تعلق می گیرد.

پیشنهاد ما به شما

معرفی جاهای دیدنی کانادا در تابستان + تصاویر و مناظر طبعیت کانادا

معرفی جاهای دیدنی کانادا در تابستان + تصاویر و مناظر طبیعت کانادا

به دلیل وسعت و پهناوری کشور کانادا جای تعجب نیست که جاذبه های زیادی برای …

دیدگاهتان را بنویسید