محاسبه زمان در سفر

راهنمای کامل محاسبه اختلاف ساعت در پرواز + بررسی محاسبه مدت زمان سفر و پرواز و تبدیل زمان کشورها

تبدیل زمان در کشورهای مختلف و اختلاف زمانی کشورها با یکدیگر از موضوعات مهمی هستند که آشنایی با آن‌ها مزایای زیادی دارد. این موضوع برای مسافرانی که قصد مسافرت به کشور های خارجی را دارند در جهت محاسبه مدت زمان سفر یا افرادی که در زمینه‌ تجاری با دیگر کشورها ارتباط دارند، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل اینمقاله را به توضیح تبدیل زمان در کشورهای مختلف اختصاص داده‌ایم، با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


تبدیل زمان در کشورهای مختلف چه مزایایی دارد؟

تصور کنید که بلیط پرواز شما به کشوری دیگر برای ساعات انتهایی شب است و با محاسبات خود چند ساعت بعد در نیمه شب به آنجا می‌رسید و امکان استراحت تا صبح روز بعد را دارید اما زمانی که به کشور مقصد می‌رسید ظهر است و دیگر فرصتی برای استراحت نیست. در اینجا موضوعی که در نظر گرفته نشده اختلاف زمانی بین کشورهای مختلف است.

تبدیل زمان در کشورهای مختلف چه مزایایی دارد؟

اختلاف زمانی باعث می‌شود که دقیقا همان زمانی که در یک کشور ساعات انتهای شب است در کشوری دیگر صبح زود یا حتی اواسط روز باشد.رالبته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ترفندهای انتخاب لباس مناسب برای مسافرت در تابستان را بخوانید. برای تشخیص دقیق اینکه یک بازه زمانی در یک کشور چه ساعتی از شبانه‌روز در کشور دیگر است باید با تبدیل زمان در کشورهای مختلف آشنایی داشت، همچنین دانستن این موضوع مزایای بی‌شماری هم دارد که در ادامه قصد داریم به صورت کامل درباره این موضوع صحبت کنیم.

۱. زمان‌بندی مسافران برای تهیه بلیط و ورود به یک کشور

یکی از مزایایی آشنایی با تبدیل زمان در کشورهای مختلف زمان‌بندی برنامه سفر برای مسافران است. مسافرانی که برای کار، تفریح و… قصد سفر به کشوری دیگر را دارند، ابتدا باید اختلاف زمانی کشور خود با کشور مورد نظر را در نظر گرفته و سپس اقدام به تهیه بلیط کنند. با این کار مسافر می‌تواند همان زمانی که نیاز یا علاقه دارد به کشور مقصد وارد شود.

محاسبه زمان

برای درک بهتر این موضوع می‌توان گفت که مثلا بیشتر هتل‌های دنیا پذیرش مسافران بدون رزرو قبلی را از ظهر آغاز می‌کنند، بنابراین اگر برای اقامت خود جایی رزرو نکرده باشید و نیمه‌های شب به کشور مقصد برسید، احتمالا چند ساعتی باید به دنبال اقامتگاه شبانه باشید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
چگونه مصرف پلاستیک را کاهش دهیم؟ + معرفی ۶ روش و ابزار کاربردی برای سفر بدون پلاستیک

۲. برنامه‌ریزی برای ارتباط با دوستان و آشنایان

یکی دیگر از مزایای آشنایی با تبدیل زمان در کشورهای مختلف، برنامه‌ریزی برای ارتباط با دوستان و آشنایان است تا برای ارتباطات خود بهترین زمان برای هر دو طرف را انتخاب کنید. ممکن است زمانی که شما بعد از یک روز کاری سخت به خانه برگشته و قصد استراحت دارید، دوستان شما در کشوری دیگر تازه شروع به کار کرده باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تکنیک های مسیریابی سفر را بخوانید.

۳. اطلاع از ساعت کاری و هماهنگی راحت در فعالیت‌های بین‌المللی

یکی دیگر از مزایای مهم آشنایی با تبدیل زمان در کشورهای مختلف، هماهنگی برای هرگونه فعالیت بین‌المللی است. به عنوان مثال اگر فعالیت تجاری در کشورهای دیگر دارید، باید از زمان شروع کار بازارهای مالی آن کشور مطلع باشید و این موضوع باید با در نظر گرفتن اختلاف زمانی باشد. همچنین دانشجویانی که در یک دوره آنلاین و غیرحضوری در کشوری دیگر تحصیل می‌کنند برای شرکت به موقع در کلاس‌های خود باید از اختلاف زمانی مطلع باشند.

ساعت رسمی کشورها چند حالت دارد؟

همان‌طور که گفته شد ساعت هر کشور با توجه به فاصله آن نسبت به نصف‌النهار مبدا و اینکه در کدام عرض جغرافیایی قرار دارد مشخص می‌شود. در بعضی کشورها اما به دلیل پهناور بودن هرکدام از بخش‌ها، نزدیک به یک عرض جغرافیایی هستند که در این صورت کشور دارای دو یا چند ساعت رسمی خواهد بود و هر بخش از آن با توجه به عرض جغرافیایی ساعت رسمی مشخصی خواهد داشت.

۱. محاسبه زمان در سفر- ساعت رسمی در کشورهای کوچک

در کشورهای کوچک با وسعت کم که کل کشور در یک عرض جغرافیایی مشخص قرار دارد تنها یک ساعت رسمی وجود دارد که نسبت به ساعت جهانی مشخص می‌شود. به عنوان مثال ایران یکی از کشورهایی است که در یک عرض جغرافیایی مشخص قرار دارد، همین موضوع باعث شده که ما دارای یک ساعت رسمی باشیم. ساعت رسمی ایران سه ساعت و نیم جلوتر از ساعت جهانی یا ساعت صفر است که به صورت ۳:۳۰+ نمایش داده می‌شود.

 محاسبه زمان در سفر- ساعت رسمی در کشورهای کوچک

۲. محاسبه زمان در سفر- ساعت رسمی در کشورهای پهناور

بعضی کشورهای پهناور اما در چند عرض جغرافیایی مختلف قرار دارند. در این شرایط بسته به اینکه کشور از نظر موقعیت در چند عرض جغرافیایی باشد ساعت رسمی آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال روسیه پهناورترین کشور دنیاست و از نظر موقعیت در کره زمین، در ۱۰ عرض جغرافیایی مختلف قرار دارد بنابراین این کشور دارای ۱۰ ساعت رسمی هم می‌باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  نکات طلایی در خصوص سفر دریایی را بخوانید. بعد از روسیه کشور آمریکا به قرارگیری در ۳ عرض جغرافیایی و با داشتن ۳ ساعت رسمی، بیشترین تعداد ساعت رسمی را در اختیار دارد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
چگونه حرفه ای سفر کنیم؟ + معرفی و بررسی تکنیک های مسیریابی سفر

 بهترین روش‌ها برای تبدیل زمان در کشورهای مختلف چیست؟

تا همین چندسال پیش تبدیل زمان کشورهای مختلف پروسه‌ای سخت و زمان‌بر بود. افرادی که قصد سفر به کشورهای دیگر را داشتند باید ساعت‌ها به محاسبه زمان و بررسی اختلاف زمانی ایران با کشور مقصد می‌پرداختند. این‌روزها اما این‌کار دیگر به سختی قبل نیست. نرم‌افزارها و وب‌سایت‌های زیادی امروزه این کار را در کمترین زمان برای شما انجام می‌دهند. تنها کافی است که موقعیت جغرافیایی یا نام شهر خود را در وب‌سایت وارد کرده و مقصد خود را هم مشخص کنید. وب‌سایت یا اپلیکیشن در کمترین زمان ساعت دقیق آن شهر و اختلاف آن نسبت به موقعیت شما را مشخص می‌کنند.

۱. استفاده از وب‌سایت Space-time

یکی از ابزارهای کاربردی برای تبدیل زمان کشورهای مختلف وب‌سایت یا اپلیکیشن Space-time است. در این سایت کاربردی علاوه‌بر امکان مشاهده اختلاف زمانی می‌توانید جدول برنامه‌های خود در ارتباط با کشوری دیگر را وارد کنید تا براساس پیشنهاد سایت بهترین زمان برای ارتباط با آن کشور به شما پیشنهاد شود. به عنوان مثال اگر قصد برگزاری یک جلسه کاری را دارید با وارد کردن اطلاعات سایت بهترین زمان نسبت به موقعیت شما و کشور مقصد را برای برگزاری جلسه پیشنهاد می‌دهد.

۲. وب‌سایت time and date

این سایت هم از ابزارهای آنلاین و کاربردی برای بررسی اختلاف زمانی است. در این سایت علاوه‌بر اختلاف زمان فعلی، امکان مشاهده فاصله مکانی هم وجود دارد. همچنین می‌توانید اختلاف زمانی خود نسبت به چند شهر یا کشور را به طور همزمان بررسی کنید تا در صورت نیاز به ارتباط گروهی، بهترین زمان برای همه افراد را مشخص کنید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
رتبه بندی هتل های ایران و جهان بر چه اساسی است؟ + هدف از رتبه بندی هتل ها چیست؟

۳. وب‌سایت Word chat clock

این سایت هم برای افرادی که با دیگر کشورها ارتباطات تجاری، تحصیلی و… دارند کاربردی و مناسب است. در این سایت امکان ورود ۵ موقعیت مکانی متفاوت به صورت همزمان وجود دارد. بعد از وارد کردن ۵ شهر سایت ابتدا بهترین زمان برای ارتباط همه شهرها نسبت به هم و سپس تایم کاری هرکدام از شهرها را مشخص می‌کند.

۴. وب‌سایت Dateful time zone converter

ساده‌ترین ابزار آنلاین برای تبدیل زمان کشورهای مختلف این سایت است که با ورود به آن تنها امکان انتخاب ۲ شهر را دارید که طبیعتا یکی از آن‌ها شهر محل زندگی شما و شهر دیگر جایی است که قصد سفر یا اطلاع از زمان دقیق آن را دارید.

 راهنمای کامل محاسبه اختلاف ساعت در پرواز

یکی از مواردی که اغلب مسافران با آن مواجه هستند، اختلاف زمانی پرواز است. اگر این اختلاف بسیار زیاد باشد، مشکلی با نام جت لگ (JET LAG) را برای مسافران ایجاد می‌کند. جت لگ به دلیل اختلاف ساعت در شهرهای مختلف جهان رخ می‌دهد و باعث فشارهای جسمی و عصبی در افراد می‌گردد. برای این‌که بتوانید این مشکلات را مدیریت کنید و فیزیک بدن خود را با ساعت کشور مقصد تطبیق دهید، باید با اختلاف زمانی پرواز آشنایی داشته باشید و روش محاسبه آن را بدانید. 

محاسبه زمان در سفر- اختلاف زمانی پرواز

 همان‌طور که می‌دانید، زمان بر اساس حرکت زمین به دور خورشید محاسبه می‌گردد. به این معنی که زمین یک‌بار به دور خورشید می‌گردد و یک روز به پایان می‌رسد. با توجه به مقوله کره‎ای بودن شکل زمین، ساعت روز  در بخش‌های مختلف آن متفاوت است. به عنوان مثال اگر در نقطه‌ای از کره‌ی زمین در حال حاضر روز باشد، نقطه مقابل آن شب است. در واقع این روز و شب با توجه به وضعیت قرار گرفتن خورشید در کنار زمین مشخص می‎گردد.

محاسبه زمان در سفر- اختلاف زمانی پرواز

فرض کنید قرار است از کشوری به کشور دیگر سفر کنید. زمان سفر شما در کشور مبدا ساعت 7 صبح می‌باشد. حال در نظر بگیرید که مدت زمان پرواز خود را نیز می‌دانید و قرار است 10 ساعت در هواپیما باشید. آیا می‌دانید چه ساعتی به کشور مقصد می‌رسید؟ بر اساس محاسبات معمولی شما باشد در ساعت 5 عصر در کشور مقصد باشید، اما آیا این‌گونه است؟ مطئنا این‎‌طور نیست! شما  حتی نمی‌دانید در چه زمانی از روز به کشور مقصد می‌رسید چه رسد به این‌که ساعت دقیق آن را بدانید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
تفریحات مجانی در آمستردام را بشناسید

محاسبه زمان در سفر- ساعت جهانی

در گذشته هیچ مبدا مشخصی برای ساعت جهانی وجود نداشت. هرکدام از کشورها ساعت خود را داشتند و بر اساس آن کار می‌کردند. در پی توسعه راه‌آهن و افزایش سفرها، محاسبه اختلاف زمانی اهمیت بیشتری پیدا کرد و افراد را به فکر تعیین مبدا زمانی مشخص انداخت. این مبدا خطی بود که از گرینویچ لندن عبور می‌کرد.

گرینویچ دارای ارزش زمانی صفر می‌باشد و زمان دیگر کشورها با توجه به موقعیت جغرافیایی‌شان نسبت به این خط سنجیده می‌شود. بر اساس این زمان‌بندی، هر 15 درجه طول جغرافیایی یک ساعت در نظر گرفته می‌شود. اگر کشور موردنظر 15 درجه  به سمت شرق گرینویچ باشد، یک ساعت به صفر اضافه شده و اگر به سمت  غرب باشد، یک ساعت از صفر   کم می‌شود. در صورتی که این فاصله به 180 درجه برسد، کشوری که در آن موقعیت قرار دارد، 12 ساعت اختلاف زمانی با گرینویچ خواهد داشت. برای نمایش اختلاف زمانی، برای کشورهایی که در شرق گرینویچ قرار دارند از علامت + و کشورهایی که در غرب گرینویچ قرار دارند، از علامت – استفاده می‌شود. این اختلاف زمانی 24 ساعت است و فاصله بین 12- و 12+ را در برمی‌گیرد.

خط گرینویچ یک قرارداد جهانی است که برای محاسبه اختلاف زمانی به کار می‌رود و برای تمامی کشورها قابل قبول است. گرینویچ در واقع یک استاندارد محسوب می‌شود که برای محاسبه اختلاف ساعت در پرواز مورد استفاده قرار می‎گیرد.

محاسبه اختلاف ساعت در پرواز

قبل از این‌که بخواهید سفر خود را انجام دهید، باید اختلاف ساعت بین دو کشور مبدا و مقصد را بدانید تا بتوانید زمان رسیدن خود را تخمین بزنید. آگاهی از زمان رسیدن به مقصد به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌ریزی درستی برای سفر داشته باشید و با مشکلی مواجه نشوید. شاید لازم باشد زمان رسیدن خود را به شخصی که در مقصد منتظر شماست اطلاع دهید و او را از آمدن خود آگاه کنید یا برای رزرو هتل برنامه‌ریزی نمایید. اگر هدف شما از سفر کار و تجارت باشد، اختلاف زمانی پرواز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنید. شما باید اطلاع دقیقی از اختلاف زمانی بین کشورها داشته باشید تا مکاتبات و تماس‌ها را در زمان درستی انجام دهید و به موقع به قرار ملاقاتتان برسید. در هر حال باید بدانید چند ساعت در راه هستید و چه ساعتی به مقصد خواهید رسید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای نکات سفر با هواپیما + بررسی نکاتی که باید در اولین سفر با هواپیما بدانیم

فرض کنید ساعت 7 صبح از ایران حرکت می‌کنید و قصد دارید به کشوری در نقطه‌ی دیگری از دنیا بروید. اگر فاصله زمانی شما با کشور مقصد 7 ساعت باشد، آیا ساعت 2 بعدازظهر به مقصد می‌رسید؟ خیر، قطعا این‌طور نیست. برای آگاهی از زمان کشور مقصد باید محاسبات دقیق‌تری انجام دهید و فاصله زمان خود را با ساعت گرینویچ مقایسه کنید. شاید در طول مسیر در کشور سومی توقف داشته باشید که  در آن صورت باید زمان توقف خود را نیز به محاسبات اضافه نمایید.  

برای این کار باید اختلاف زمانی هر کشور با ساعت جهانی گرینویچ را بشناسید و محاسبه را با توجه به این اختلاف انجام دهید. در ادامه اختلاف زمانی ایران با دیگر کشورهای دنیا را در اختیارتان قرار می‌دهیم. 

اختلاف ساعت ایران با دیگر کشورها

در جدول زیر لیستی از کشورهای مختلف دنیا را جمع‌آوری کرده و اختلاف زمانی این کشورها با ایران را بیان نمودیم. دقت داشته باشید که  علامت مثبت قرار داده شده در کنار اعداد به معنای جلوتر بودن ساعت کشور موردنظر نسبت به ساعت رسمی ایران می‌باشد و علامت منفی به معنای عقب‌تر بودن آن است. ساعت رسمی ایران به وقت تهران، نسبت به گرینویچ 3 ساعت و نیم جلوتر بوده و به صورت 3:30+ نمایش داده می‌شود. 

سخن پایانی

شما در این مقاله با محاسبه اختلاف ساعت در پرواز آشنا شدید.همچنین از روشهای محاسبه مدت زمان سفر و پرواز و تبدیل زمان کشورها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مهم‌ترین مزیت آشنایی با اختلاف ساعت کشورها چیست؟

برنامه‌ریزی برای زمان سفر مانند تهیه بلیط، زمان ورود به کشور و برنامه‌‌ریزی برای ارتباط با دوستان از مزایای آشنایی با اختلاف ساعت کشورهاست.

بهترین روش محاسبه اختلاف ساعت کشورها چیست؟

استفاده از وب‌سایت‌های مختلف مانند Space-time یکی از بهترین روش‌ها برای محاسبه اختلاف زمانی بدون استفاده از فرمول‌های ریاضی است.

پیشنهاد ما به شما

معرفی جاهای دیدنی کانادا در تابستان + تصاویر و مناظر طبعیت کانادا

معرفی جاهای دیدنی کانادا در تابستان + تصاویر و مناظر طبیعت کانادا

به دلیل وسعت و پهناوری کشور کانادا جای تعجب نیست که جاذبه های زیادی برای …

دیدگاهتان را بنویسید