گردنه حیران

گردنه حیران کجاست؟ آشنایی با گردنه حیران و مسیرهای دسترسی به آن + معرفی تفریحات و جاذبه های دیدنی گردنه حیران

یکی از جاهای دیدنی گیلان که به دلیل مسیر پُر از پیچ‌وخمش شهرت دارد، گردنه حیران است. این گردنه در شهر آستارا قرار دارد و هر سال گردشگران بسیاری برای بازدید از آن از سراسر ایران راهی سفر می‌شوند. اگر می‌خواهید بدانید گردنه حیران چند کیلومتر است باید بگوییم که این گردنه طولی حدود ۳۵ کیلومتر دارد و در میانه راه آستارا به اردبیل واقع شده است. حالا که می‌دانید گردنه حیران کجاست و چند کیلومتر است با من راهی سفر به منطقه‌ای در میان جنگل و دره شوید.


فهرست مطالب


گردنه حیران کجاست؟

اگر سراغ زیباترین جاده های ایران را بگیرید بدون شک می توان گردنه زیبای حیران را یکی از همین جاده ها دانست. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جنگل های اطراف تهران را بخوانید. جاده ای پر پیچ و خم که راه خود را از میان جنگل ها باز کرده و رانندگی در این جاده جنگلی که در بیشتر روزهای سال مه غلیظی آن را فرا گرفته حس و حال عجیبی به شما می دهد.

گردنه حیران کجاست؟

یک طرف جاده ی حیران منتهی به کوه و یک طرفش دره ای عمیق است که رود ارس از آن می گذرد و مرز بین کشور ایران و آذربایجان می باشد، یعنی وقتی از جاده حیران رد می شوید، از یک طرف جنگل های گیلان را می بینید و یک طرف کوه ها و جنگل های کشور آذربایجان را. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  زیباترین جاهای دیدنی کردستان را بخوانید. اما سفر به گردنه حیران فقط محدود به مه و جنگل زیبایش نمی شود و درک و چشیدن لذت هایش فراتر از این هاست.

مسیر دسترسی به گردنه حیران

اگر از تهران به سمت گردنه حرکت کنید، چیزی حدود ۶۳۰ کیلومتر راه پیش روی شماست. در صورتی که از اردبیل به سوی این گردنه حرکت کنید، فقط یک ساعت راه در پیش دارید. یکی از راه‌های راحت برای رسیدن به گردنه، سفر به تهران یا رشت است. پس از چند روز اقامت در تهران و یا رشت، می‌توانید به سمت آستارا راه بیفتید. بعد از عبور از بندر انزلی و تالش، مسیر آستارا را پیش گرفته و خود را به گردنه حیران برسانید. از استان اردبیل جاده‌های زیبای دیگری وجود دارد که مصداق جمله‌ی مقصد می‌توان مسیر باشد را زنده می‌کند؛ درست مانند جاده اسالم خلخال که طبیعت سبز و بی بدیلی دارد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای سفر به لرستان + معرفی جاهای دیدنی لرستان، مجموعی از شگفتی‌های طبیعی و تاریخی

چرا به این منطقه حیران می گویند؟

هیران در لغت به معنی جایی است که با ابر و مه احاطه شده  و معنی آن ریشه در زبان تالشی دارد. هیر در زبان تالشی به معنی مه و ابر است و بعد ها به این کلمه پسوند ان اضافه شده و در نهایت به حیران تبدیل شده است.

چرا به این منطقه حیران می گویند؟

بعضی ها دلیل نامگذاری این گردنه را وجود طبیعت حیران کننده اش می دانند و برخی دیگر هم ریشه اصلی حیران را که به زبات تالشی هیران است ربط می دهند. همچنین در نزدیکی گردنه حیران روستایی به همین نام نیز وجود دارد. به هر حال فلسفه نام این منطقه هر چه هست بدون شک برازنده این منطقه زیباست. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین شهربازی های تهران را بخوانید.

آب‌وهوای گردنه حیران چگونه است؟

آب‌وهوای این منطقه تفاوت آن‌چنانی با بقیه جاهای استان گیلان ندارد. اینجا حدود ۱۵۰۰ متر از سطح دریا فاصله داشته و دمای هوا ۷ و ۸ درجه‌ای پایین‌تر است. مه همیشه و در هر فصلی دورتادور گردنه حیران را در بر گرفته و مانند کمربندی سفید و طبیعی این گردنه را سخت در آغوش گرفته است. میزان رطوبت به دلیل وجود جنگل و رود ارس بالاست و میزان بارش هم که بستگی به فصل سال دارد. این گردنه در فصل پاییز و زمستان بیشترین میزان بارش را خواهد داشت.

فصل بهار از اردیبهشت تا پایان تابستان شاید بهترین زمان برای بازدید از گردنه حیران و جاهای دیدنی اردبیل و آستارا باشد. در این فصل هوا خوب و خنک است و می‌توانید لحظات خوشی را در میان مه و ابر بگذرانید. در فصل پاییز، درختان جنگل نزدیک گردنه حیران به رنگ‌های مختلف درآمده و بازی به شدت رنگارنگی را شروع می‌کنند.هوا در پاییز سرد است و باید حتما با خودتان لباس گرم ببرید. اما زمستان شاید سردترین زمان باشد. همه‌جا را برف پوشانده طوری که انگار گردنه حیران زیر لحافی به رنگ سفید به خواب فرو رفته است. من که دلم نمی‌آید گردنه را از این خواب زمستانی بیدار کنم.

وقتی به گردنه می‌روید از جاده‌های مختلف عبور می‌کنید یا از جاده گردنه حیران تا اردبیل می‌روید، حواستان به بخشی از مسیر باشد. بخشی از مسیر در فصل پاییز و زمستان به دلیل بارش‌های پراکنده باران و برف، لغزنده می‌شود. پس بهتر است ماشین آفرود داشته باشید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری و زیارتی مشهد + آشنایی با جاهای دیدنی مشهد "پایتخت معنوی ایران"

تفریحاتی که می‌توان در گردنه حیران تجربه کرد چیست؟

گردنه حیران یکی از جاهای دیدنی آستارا و از جمله مراکز گردشگری استان گیلان است. به همین دلیل هم تفریحات و امکانات زیادی برای این منطقه در نظر گرفته شده که می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید.

سورتمه حیران

سورتمه یکی از تفریحاتی است که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید. این سورتمه از میان ارتفاعات جنگل نزدیک به گردنه می‌گذرد و بنابراین از میان طبیعتی زیبا و دوست‌داشتنی عبور خواهید کرد. سورتمه حیران ۱۵۰۰ متر طول داشته و به‌عنوان طولانی‌ترین سورتمه شمال کشور شناخته می‌شود.

سورتمه‌سواری در این گردنه تنها یکی از تفریحاتی است که هیجان زیادی داشته و می‌تواند آدرنالین خون شما را به حداکثر میزان ممکن برساند. من که می‌گویم حتما آن را تجربه کنید چون با توجه به هیجان و لذتی که دارد لحظه‌های خوشی را خواهید داشت.

زیپ لاین

اگر عاشق هیجان هستید، زیپ لاین گردنه حیران را باید تجربه کنید. در این تفریح جذاب، از یک کابل آویزان شده و با سرعتی باورنکردنی از روی جنگل زیبای این منطقه عبور خواهید کرد. اگر ارتفاع و هیجان پریدن برای شما جذاب است، حتما زیپ‌لاین را امتحان کنید.

زیپ لاین

پیست کارتینگ

پیست کارتینگ یکی دیگر از تفریحاتی است که در گردنه می‌توانید تجربه کنید. مسیر کارتینگ این گردنه پیچ‌و‌خم‌های زیادی دارد و همین پیچ‌وخم‌ها هیجان رانندگی در بین منظره‌ای سرسبز و زیبا را چند برابر می‌کند. وقتی از پیچ‌وخم‌های تند و شیب‌دار عبور می‌کنید و نسیم خوش گردنه به صورتتان می‌خورد تازه متوجه جذابیت رانندگی با سرعت در میان طبیعت خواهید شد.

ترامپولین

ترامپولین یکی از تفریحات جذابی است که بیشتر بچه‌ها و نوجوانان آن را تجربه می‌کنند. اما خب من پیشنهاد می‌کنم در هر سنی که هستید این تفریح را امتحان کنید. هیجان پریدن روی یک تشک بادی، باعث می‌شود انرژی شما تخلیه شود و شادی در تمام وجودتان بدود.

پیست اسکی روی چمن جنگل فندقلو

در جنگل فندقلو یک پیست اسکی روی چمن راه‌اندازی شده که می‌تواند تفریحی جذاب و هیجان‌انگیز برای کسانی باشد که ورزش اسکی را دوست دارند. در این پیست می‌توانید تجهیزات لازم را دریافت کرده و اسکی روی چمن انجام دهید. هیجان این ورزش دست کمی از کارتینگ و رانندگی با سرعت ندارد. پس پیشنهاد می‌کنم در هر سنی که هستید حتما این ورزش را امتحان کنید.

پیست اسکی روی چمن جنگل فندقلو

اینکه بتوانید از بین درختان زیبای جنگل فندقلو عبور کنید و بوی خوش درختان مستتان کند، تجربه‌ای است که هر جایی دست‌یافتنی نیست. هیجان، نسیم خنک و بوی خوش درختان جنگل ترکیبی است که شاید فقط در جنگل فندقلو قابل تجربه باشد. جنگل فندقلو در گرم‌ترین روزهای فصل تابستان هم خنک و پُر از مه است، همین موضوع جذابیت اینجا را بیشتر کرده و لذت اسکی روی چمن را چند برابر می‌کند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
در سفر به مهاباد از کجا دیدن کنیم؟ + معرفی جاهای دیدنی مهاباد ۱۴۰۲

تله کابین

گردنه حیران خیلی زیباست و این زیبایی تا محیط اطراف آن هم ادامه دارد. موقعیت جغرافیایی و ناحیه کوهستانی این گردنه باعث شده تا طبیعتی بکر و دوست‌داشتنی داشته باشد. تله کابین گردنه حیران در سال ۱۳۹۰ راه‌اندازی شد.

تله کابین

معرفی جاذبه های دیدنی مسیر گردنه حیران

در نزدیکی گردنه حیران جاهای دیدنی زیادی وجود دارد که شامل جنگل و روستاهای کوچک و بزرگ هستند. هر کدام از این مکان‌ها یکی از جاهای دیدنی گردنه حیران و آستارا هستند که باید آن‌ها را ببینید.

جنگل فندقلو

نرسیده به تونل گردنه حیران یک مسیر فرعی هست که به جنگل فندقلو می‌رسد. از اسمش پیداست، در این مسیر که قرار بگیرید به جنگلی می‌رسید که از درخت فندق پوشیده شده. فندقلو به گردنه حیران نزدیک است و به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی گردنه حیران شناخته می‌شود.

جنگل فندقلو

وقتی به گردنه رفتید و همه تفریحات را انجام دادید، نوبت آن است که یک نیم روزی را صرف گشتن در جنگل فندقلو کنید. این جنگل به دلیل وجود درختان، همیشه خنک و مه‌آلود است حتی در روزهای گرم و شرجی تابستان. یکی از تفریحاتی که در این جنگل می‌توانید تجربه کنید، اسکی روی چمن است. از میان درخت‌ها عبور کرده و بوی خوش درختان فندق را با تمام جان استشمام کنید.

دشت بابونه

یکی از زیباترین اتفاقاتی که در فصل بهار و تابستان در گردنه حیران شانس دیدن آن را دارید، دشت بابونه است. وقتی از گردنه حیران به سمت جنگل فندقلو می‌روید باید کمی مسیر را ادامه دهید تا به یک دشت پُر از بابونه برسید.

دشت بابونه

برای رسیدن به این دشت باید کمی پیاده‌روی کنید پس صبور باشید تا فرشی از بابونه‌های زیبا را ببینید که دشتی بزرگ را پُر کرده‌اند. در این دشت هر طرف که سرتان را برگردانید گل‌های بابونه را می‌بینید که خودشان را به دست باد سپرده‌اند و رقص‌کنان برای خودشان زندگی می‌کنند. اگر خواستید از میان دشت عبور کنید و عکسی بگیرید حواستان باشد گل‌ها را لگد نکنید، بگذارید آن‌ها همان‌قدر زیبا باقی بمانند.

روستای حیران

روستای حیران از جمله جاهای دیدنی آستارا و گردنه حیران است که طبیعتی بکر و دست‌نخورده دارد. بیشتر گردشگران هدفشان رسیدن به گردنه است و از جاهای دیدنی اطراف گردنه که خود یک پا جاذبه گردشگری است، اطلاعی ندارند.

روستای حیران

روستای حیران یکی از روستاهای نزدیک به گردنه حیران است که از یک طرف به آستارا و از طرف دیگر به اردبیل می‌رسد. این روستا به ۳ بخش حیران علیا، حیران وسطی و حیران سفلی تقسیم می‌شود. در این روستا ویلاهای زیادی ساخته شده که می‌توانید در بعضی از آن‌ها اقامت داشته باشید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
از تهران تا مشهد چند ساعت با ماشین راه است ؟

روستای کشفی

کشفی یکی از روستاها و جاهای دیدنی گردنه حیران است که در فاصله ۲۲ کیلومتری از این گردنه قرار گرفته و طبیعتی واقعا زیبا دارد. این روستا یکی از بهترین انتخاب‌های شما برای طبیعت‌گردی و استراحت چند روزه خواهد بود. روستای کشفی آب‌وهوای معتدل و خنکی دارد. حتی در فصل تابستان هم باید با خودتان لباس گرم ببرید، شاید باران بزند و هوا منقلب شود.

پارک ملی هیرکان

پارک ملی هیرکان یکی دیگر از جاهای دیدنی گردنه حیران است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گردنه حیران قرارگیری آن در نقطه مرزی است. در یک طرف جاده می‌توانید جنگلی انبوه را ببینید که در واقع پارک ملی هیرکان بوده و در کشور آذربایجان قرار دارد.

پارک ملی هیرکان

این پارک ملی وسعتی حدود ۴۰۳۵۸ هکتار داشته و در سال ۲۰۰۴ توسط ریاست جمهوری آذربایجان افتتاح شده است. این پارک ملی منبعی بزرگ از پوشش گیاهی و جانوری متعدد است. به دلیل وجود ویژگی‌های خاص، پیشنهاد شد که این پارک ملی به ثبت جهانی برسد و در نهایت نیز در سال ۲۰۱۹ میلادی پارک ملی هیرکان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

قلعه شیندان (گور بابک)

شیندان یک قلعه تاریخی و مرتفع در مرز ایران و جمهوری آذربایجان است که بر بلندای کوه شیندان قرار دارد. این قلعه از جمله مهم‌ترین آثار تاریخی و جاهای دیدنی گردنه حیران است. سابقه قلعه گور بابک به دوره ساسانی و قبل از اسلام برمی‌گردد.این قلعه در ارتفاع ۱۸۵۰ متری بر فراز کوه شیندان در جاده آستارا به اردبیل ساخته شده است. شیندان به معنای «محل نور» است و در آنجا آتشکده‌ای قرار داشته. از جمله اتفاقات مهم قلعه شیندان می‌توانم به قیام حمزه خان تالشی (حاکم آستارا) اشاره کنم. این قیام در زمان شاه عباس صفوی اتفاق افتاده و حاکم اردبیل به مدت ۹ ماه قلعه را محاصره کرده بود. در آخر هم حمزه خان تالشی با کشتی به شیروان متواری شد.

بهترین زمان بازدید از گردنه حیران چه وقت است؟

دمای هوا در زمستان گردنه حیران به کمتر از ۱۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و بنابراین شاید سفر برای بعضی از گردشگران سخت باشد. سرمای هوا طاقت‌فرساست و مانند یک نیزه تیز به جانتان فرو می‌رود. پس باید با خودتان به اندازه کافی لباس گرم ببرید. فصل بهار و تابستان اما بهترین فصل برای بازدید از گردنه حیران است.

بهترین زمان بازدید از گردنه حیران چه وقت است؟

شرایط آب‌وهوایی فوق‌العاده است و همه‌جا را گل‌های وحشی و درختان تنومند سرسبز پُر کرده‌اند. دشت بابونه بهترین و زیباترین جایی است که می‌توانید در فصل بهار و تابستان به دیدن آن بروید. البته این دو فصل کمی شلوغ هستند چون اکثر گردشگران در تابستان و بهار به حیران می‌روند. من که پیشنهاد می‌کنم فصل پاییز را برای سفر انتخاب کنید، درختان جنگل نزدیک به گردنه در پاییز فستیوالی از رنگ‌ها را اجرا می‌کنند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
کردستان کجاست؟ + آشنایی با زیباترین جاهای دیدنی کردستان که مجذوب آن‌ها خواهید شد + معرفی جاهای دیدنی سنندج

بررسی نکات بازدید از گردنه حیران

گردنه حیران هوای مطبوع و خنکی حتی در تابستان دارد و ممکن است گهگداری باران بزند. پس شاید بهتر باشد با خودتان یک شال داشته باشید. فصل پاییز و زمستان اینجا خیلی سرد می‌شود و دمای هوا به زیر ۱۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. برای همین هم خیلی از گردشگران این فصل را برای سفر انتخاب نمی‌کنند. اما حیران زیبایی‌هایی در پاییز و زمستان دارد که شما را شگفت‌زده و حیران خواهد کرد.

جاده آسفالته است و نیازی نیست نگران گیر کردن در میان گِل‌ولای باشید. اما خب در هر صورت باید احتیاط کنید چون مسیر گردنه یکی از مسیرهای پُر پیچ‌وخم است که پیچ‌های تندی دارد و به خاطر مه هم که مسیر خوب دیده نمی‌شود. بارش باران جاده را لغزنده می‌کند و وجود شیب آن را خطرناک خواهد کرد.

ممکن است کنترل خودرو را از دست بدهید. وجود مه باعث می‌شود تا فاصله خیلی کمی را تسلط داشته باشید که همین موضوع رانندگی در گردنه حیران را خطرناک‌تر هم خواهد کرد. خلاصه که سعی کنید با سرعت پایین و با احتیاط رانندگی کنید تا از زیبایی‌های این منطقه لذت ببرید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با گردنه حیران آشنا شدید.همچنین از موقعیت و تفریحات و جاذبه های آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

گردنه حیران در زمستان چگونه است؟

گردنه حیران با بارش اولین برف زمستانی، کاملا سفید می‌شود. دمای هوا در این فصل به پایین‌تر از ۱۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و سوز وحشتناکی دارد.

مسیر گردنه حیران از تهران چطور است؟

مسیر تهران تا گردنه حیران، یک مسیر ۶۳۳ کیلومتری است که حدود ۷ ساعت و نیم در راه خواهید بود.

پیشنهاد ما به شما

چطوری فقط در یک هفته، جاهای تاریخی یزد رو ببینیم!

شهر زیبای یزد به عنوان نگین کویر ایران، دارای جاذبه‌های تاریخی بسیاری است که در …

دیدگاهتان را بنویسید