نکات سفر

چگونه در سفر خوش بگذرانیم؟ + معرفی و بررسی نکات مهم برای داشتن سفری لذت‌بخش و بی دردسر

زندگی همیشه با فراز و نشیب هایی همراه است. فرقی ندارد چقدر در مقابل مشکلات زندگی مقاوم باشید، بالاخره روزی روحتان در مقابل این همه فشار کم خواهد آورد. سفر همیشه بهترین راه حل برای فرار از روزمرگی هاست. این دور شدن از روزمرگی های زندگی هر چند کوتاه مدت جسم و روحمان را جلا می دهد. اما با وجود مشغله های زندگی شاید کمتر فرصت سفر کردن را داشته باشیم. پس اگر برای یک سفر عزمتان را جزم کرده اید بهتر است نکاتی را درباره اینکه چگونه در سفر خوش بگذرانیم را بدانید.فرقی ندارد قصد سفر به کجا را دارید این نکات طلایی را همیشه به یاد داشته باشید. اینکه چگونه در سفر خوش بگذرانیم مهارتی آموختنی است که برای همه ضروریست.


فهرست مطالب


انگیزه تان از سفر کردن چیست؟

اولین نکته قبل از هر چیزی این است که بدانید انگیزه تان از سفر کردن چیست؟ چگونه در سفر خوش بگذرانیم؟ بهتر است چند سوال از خودتان بپرسید.از این سفر چه می خواهم؟ به دنبال رسیدن به آرامش می خواهم چند روزی را با خود خلوت کنم؟ یا به دنبال سفری هیجان انگیز با دوستانم هستم؟ به دنبال تجربه های جدید هستم یا می خواهم به مکان مورد علاقه و همیشگی ام سفر کنم؟با پاسخ دادن به این سوالات می توانید تصمیم درستی برای انتخاب مقصد، نوع سفر و همسفرانتان داشته باشید. حالا وقت برنامه ریزی برای سفر است!

خوش سفر بودن یک هنر است

سفر دسته جمعی لذت دیگری دارد. ولی وای از روزی که با فردی بد سفر عازم سفر باشیم. شما چطور؟ می دانید چگونه در سفر خوش بگذرانیم ؟ فکر می کنید فردی خوش سفر هستید یا بد سفر؟ داشتن یک همسفر خوب برای داشتن سفری خاطره انگیز خیلی مهم است.اما اگر احساس می کنید خیلی فرد خوش سفری نیستید نگران نباشید. خوش سفر بودن یک مهارت است، کافیست یک سری نکات را بدانید و آن را رعایت کنید. مطمئنا همه از همسفر شدن با شما لذت خواهند برد.

چگونه سفر خوبی داشته باشیم

داشتن یک سفر خوب برای همه ما دغدغه بزرگی است. اما کافیست یک سری نکات ساده را بدانیم و در سفرمان به آن توجه کنیم. مطمئنا سفر برایمان بسیار لذت بخش تر خواهد بود.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
مهم‌ ترین ویژگی یک هتل خوب چیست؟ + مهم‌ترین فاکتور گردشگران در انتخاب هتل چیست؟ + راهنمای انتخاب هتل مناسب در سفر

 معرفی قانونهای مهم برای خوش گذرانی در سفر

بدیهی است که وقتی برای سفر به یک منطقه برنامه‌ریزی می‌کنید هدف شما بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن منطقه است. بدون شک نمی‌توان به پرو سفر کرد و رویای دیدن ماچو پیچو را در سر نداشت و یا به پاریس سفر کرد و تمایلی به دیدن برج ایفل نداشت. با این حال زمان سفر یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی است که باید آن را در نظر داشت تا در اوج شلوغی و حضور انبوه گردشگران گرفتار نشد.

نکات سفر- بدون برنامه ریزی دل به جاده نزنید

درست است که سفرهای یهویی و بدون برنامه ریزی هم جذاب هستند اما معمولا پایان خوشی ندارند! پس بهتر است قبل از شروع سفر برنامه دقیق و منظمی برای سفرتان داشته باشید. زمان شروع و پایان سفر را از همان اول مشخص کنید تا بتوانید بودجه مالی خود را مدیریت کنید. داشتن یک برنامه اولیه برای سفر کمک زیادی به خواهد کرد تا از وقت خود به صرفه استفاده کنیم. و وقت خود را برای پیدا کردن اینکه کجا بریم و یا چی بخوریم تلف نخواهد شد.

چگونه در سفر خوش بگذرانیم

از قبل لیستی از مکان هایی را که دوست دارید در سفر سری به آن ها بزنید را یادداشت کنید و در برنامه سفرتان جای دهید.

چک لیستی از اقلام مورد نیاز تهیه کنید

هیچ چیز بد تر از این نیست که درست در موقعی که به چیزی احتیاج دارید آن را پیدا نکنید. برای اینکه موردی را فراموش نکنید از قبل چک لیستی از تمام لوازم مورد نیازتان تهیه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا بدون هیچ درگیری ذهنی وسایلاتان را جمع و جور کنید.قبل اینکه ساک خود را ببندید حتما چک لیست خود را با موارد موجود در ساک دوباره چک کنید. با توجه به نوع سفر لیست موارد مورد نیاز متفاوت است پس در انتخاب لوازم و اقلام دقت داشته باشید. چک کردن وضعیت آب و هوایی چند روز آینده مقصد سفر نیز کمک خوبی است تا لباس مناسبی همراه داشته باشید.

نکات سفر- در رابطه با زمان سفر هوشیار باشید

وقتی قصد سفر به مکانی را دارید، در مورد بهترین زمان سفر به آنجا تحقیق و جستجو کنید و سعی داشته باشید تا حد ممکن در این زمان به آن منطقه سفر نکنید. چرا که شاید در آن زمان فرصت مناسبی برای تماشای غروب و یا طلوع زیبای خورشید فراهم بوده و یا هوا به طرز مطبوعی گرم و یا خنک باشد، ولی با انبوه جمعیت گردشگران چه می‌کنید. به نظر ما بهتر آن است که در اوقات خلوت‌تر به منطقه مورد نظر خود سفر کنید تا خاطرات بهتری از این سفر در ذهنتان ثبت شود.

سفر

سفر خود را به فصول کم گردشگر موکول کنید

در مورد فصول اوج گردشگری در منطقه مورد نظر خود تحقیق کرده و سعی کنید در آن زمان به آن محل سفر نکنید. در چنین شرایطی فرصتی نیز پیش می‌آید تا در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی قابل توجهی داشته باشید. چرا که در این اوقات کم تردد هزینه پرواز، هتل، و سایر فعالیت‌های تفریحی کمتر خواهد بود.

سفر

از نکات سفر- از مسیر لذت ببرید

انتخاب مسیر؛ مخصوصا در سفرهای جاده ای بسیار مهم است. پس انتخاب مسیر سفرتان را دست کم نگیرید. اگر برای رسیدن به مقصد عجله دارید کوتاه ترین مسیرها بهترین انتخاب هستند. اما اگر عجله ندارید، جاده های بکرتر را انتخاب کنید. طبیعت و زیبایی این جاده ها ورای تصور شماست. اگر هم که قرار است مسیر طولانی را در جاده باشید به دنبال مسیری باشید که رستوران های معروف داشته باشد تا بتوانید برای استراحت و صرف غذا توقف کوتاهی داشته باشید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
چه وسایلی برای عکاسی در سفر لازم است؟ + چگونه در سفر عکسهای حرفه ای بگیریم؟ + معرفی نکات کاربردی برای عکاسی در سفر

ریسک پذیر باشید

سفر فرصت خوبی برای بدست آوردن تجربیات نابی است که تا دل به سفر نسپارید آن را تجربه نخواهید کرد. در سفر خارج از روتین همیشگی تان زندگی کنید و ریسک پذیر باشید. ریسک کردن همیشه با اتفاقات و تجربیات جدید همراه است. انتخاب مسیرهای جدید و چشیدن غذاهایی که قبلا حتی اسم آن را هم نشنیده ایم از کوچک ترین چیزهایست که می توانید در سفر امتحان کنید. اگر می خواهید در سفر درست مانند وقتی که خانه هستید رفتار کنید اصلا چه دلیلی برای سفر کردن دارید. سفریعنی لذت، هیجان ریسک برای انجام کارهای جدید.

از نکات سفر- در سفر غذاهای محلی را امتحان کنید

همه ما این نکته را خوب می‌دانیم رستوران‌هایی که خدمه آن‌ها از درون خیابان به دنبال جذب مشتری هستند، این کار را تنها برای سود هر چه بیشتر خود انجام داده و معمولاً مکان‌های مناسبی برای صرف غذا نیستند. توصیه ما این است که در طول سفر به دنبال رستوران و یا یک غذاخوری محلی باشید، جایی که مشتریان آن اغلب افراد بومی هستند، حتی اگر منوی غذایی آن رستوران نیز به زبان محلی نوشته شده و شما چیزی از آن سر در نیاورید.

نکات سفر

از نکات سفر- سبک سفر کنید

همه ما برای سفر تعدادی زیادی از لباس ها و کفش ها را بار چمدان کرده ایم و از این شهر به آن شهر کشیده ایم. اما در طول سفر شاید حتی از نصف لباس هایی که همراه خود برده ایم استفاده هم نکرده ایم. اینبار فقط لوازمی را همراه خود ببرید که مطمئنید از آن استفاده خواهید کرد.لوازم بهداشتی را که نیاز است همراه خود ببرید را در ظرف های کوچکی بریزید و کل آن را همراه نبرید. جابه جا کردن باری سنگین سفر را برایتان عذاب آور خواهد کرد. تا جای که می توانید وزن چمدانتان را پایین بیاورید. فراموش نکنید فقط اقلام ضروری!

به اینجا سفر کرده‌اید؟
بررسی عوامل تأثیرگذار روی انتخاب لوازم بهداشتی ضروری حین سفر + معرفی ۱۴ تا از وسیله‌های آرایشی ضروری در هنگام سفر

از نکات سفر- موبایل را کنار بگذارید

هیچ کس از داشتن همسفری که مدام سرش توی گوشی باشد راضی نیست. در طول سفرتان سعی کنید کمتر از گوشی خود استفاده کنید. اینترنت خود را ببنید و با دوستان خود به تفریح بپردازید. گوشی و اینترنت همیشه در دسترس ما هستند اما کمتر پیش می آید که به سفر برویم.ساعتی را برای استفاده از گوشی تعیین کنید و مثلا در روز فقط یک ساعت از موبایلتان استفاده کنید و سعی کنید از آن بیشتر استفاده نکنید. برای گذران وقت موضوعی برای صحبت با دوستانتان پیدا کنید. بازی های گروهی هم گزینه خوبی برای یک تفریح هیجان انگیز می باشد.

کفش‌های مخصوص پیاده‌روی خود را بپوشید

مراکز شهرها معمولاً مکان‌هایی هستند که گردشگران اغلب برای بازدید به آنجا می‌روند. برای اینکه از شلوغی و انبوه جمعت گردشگران در امان باشید بهتر است در سفر مسیر تازه‌ای را در پیش بگیرید. البته فراموش نکنید که بطری آب و نقشه منطقه را هم به همراه خود داشته باشید.

نکات سفر

 با محلی ها ارتباط برقرار کنید

با نکات سفر به هر شهر و کشوری بیشتر با مردم محلی آن منطقه ارتباط بر قرار کنید. سفر فرصتی برای یادگیری و تجربه کردن چیزهای جدید است. هم صحبتی با فردی محلی برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود، مطمئن باشید آن ها هم از صحبت با فردی از فرهنگ و منطقه دیگر لذت خواهند برد.

مردم محلی بیشتر و بهتر با جاذبه های بکر و رستوران های ارزان و خوشمزه منطقه آشنایی دارند. پس برای انتخاب بهترین ها از محلی ها کمک بگیرید. تولیدات و دست ساخته های محلی ها بهترین گزینه برای داشتن یادگاری ماندگار از سفر است. با خرید سوغات از بومیان هم به اقتصاد منطقه کمک کرده اید و هم برای خود یادگار خوبی تهیه کرده اید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
برای مهاجرت تحصیلی چه مدارکی باید ترجمه شود

منعطف باشید

معمولا یک گروه از دوستان دارای ویژگی های اخلاقی یکسانی هستند. با این حال هیچ کس شبیه دیگری نیست و هر کس شخصیت متفاوتی دارد. پس بهتر است نسبت به عادات و اخلاقیات دیگر هم گروهی ها انعطاف پذیرتر باشیم. یکی شخصیتی آرام دارد و دیگری یک جا بند نمی شود و پر از جنب وجوش است. برای اینکه درگیری بین اعضای گروه پیش نیاید بهتر است حد وسط را بگیرید و سازگار باشید و تفاوت ها را بپذیرید.

عکس بگیرید

مرور عکس های قدیمی یکی از لذت بخش ترین کارهاست. پس در سفرتان عکاسی را نیز فراموش نکنید. امروزه گوشی های همراه دوربین هایی با کیفیت عکاسی مناسب دارند و همیشه در دسترس هستند. پس نیازی هم به دوربین عکاسی نیست. سال ها بعد تماشای این عکس ها و مرور خاطرات درست به اندازه تجربه دوباره این سفر برایتان با لذت همراه خواهد بود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نکات کاربردی برای عکاسی در سفر را بخوانید.

 عکس بگیرید

خوش حساب باشید

مسلما در برنامه ریزی که قبل از سفر انجام داده اید هزینه کلی مخارج را می دانید. هنگام حساب و کتاب کردن هم تعارف را بگذارید کنار و راحت حرف خود را بزنید. اگر هزینه اقامت در هتل برای شما زیاد است خود را به دردسر نیاندازید. سفر کردن برای دور شدن از فکر و خیال هاست نه اینکه فشار بیشتری را به خودمان وارد کنیم.

همچنین بهتر است از میان افراد گروه فردی را به عنوان مادر خرج انتخاب کنید تا او هزینه حساب و کتاب هزینه ها را به عهده بگیرد. شما نیز در پرداخت هزینه ها خوش حساب باشید و دنگ خود را به موقع پرداخت کنید. نگذارید اختلاف در مسائل مالی کدورتی بین شما و دوستانتان ایجاد کند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
رتبه بندی هتل های ایران و جهان بر چه اساسی است؟ + هدف از رتبه بندی هتل ها چیست؟

کمتر خرج کنید، بیشتر سفر کنید

کم خرج کردن مهارتی است که باید بیشتر به آن توجه کنیم. نیازی نیست که برای اینکه در سفر خوش بگذرانید حتما پول زیادی خرج کنید. با کم کردن میزان هزینه های سفرتان هم می توانید سفرتان را طولانی تر کنید. و هم تعداد دفعاتی را که در سال به سفر می روید را بیشتر کنید. اما برای داشتن سفری ارزان و کم خرج باید ترفندهای سفر ارزان را بدانیم و آن را رعایت کنیم.

از نکات سفر- مپ کنید، حتی برای یک شب

کمپ کردن در میان جنگل بسیار هیجان انگیز است. مخصوصا اگر دوستانتان همراه تان باشد. کمپ کردن در طبیعت کار چندان ساده ای نیست و با چالش های زیادی همراه خواهد بود. اما این چالش ها و گذراندن آن همره با کسانی که دوستشان دارید بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

از نکات سفر- مپ کنید، حتی برای یک شب

در سفر چند روزه خود پینشهاد می کنیم حداقل برای یک روز هم که شده تجربه کمپ کردن در دل جنگل را بچشید. مسلما یکی از ماندگار ترین خاطرات برایتان در این کمپ شبانه رقم خواهد خورد.

از نکات سفر- همسفر خوبی باشید

همسفر تاثیر زیادی بر کیفیت سفرتان دارد. یک همسفر می تواند سفر را به کام شما تلخ کند و یا سفری پر از هیجان و خنده برایتان به وجود آورد.

همسفر خوبی باشید

پس در انتخاب همسفرتان بسیار دقت کنید و سعی کنید شما هم همسفر خوبی در سفرها باشید. خیلی ها بر این باورند که حتی داشتن همسفر خوب از انتخاب مقصد و دیگر امکانات هم مهم تر است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با دلایل داشتن سفر خوب و هیجانی آشنا شدید. همچنین از نکات مهم در سفر برای داشتن سفری خوب و بی دردسر آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مهمترین نکات قبل از سفر کاری چیست؟

بررسی قوانین سفرهای کاری، اطلاع از آداب و رسوم مقصد، برداشتن وسایل ضروری، پوشیدن لباس رسمی و. . .

رعایت چه نکاتی حین سفر ضروری است؟

نوشیدن قهوه برای جلوگیری از خواب آلودگی، انجام چندین حرکت ورزش برای جلوگیری از پرواز زدگی زدگی، عکس گرفتن و نگهداری از رسیدهای مهم در طول پرواز و. . .

پیشنهاد ما به شما

سفر بدون پلاستیک

چگونه مصرف پلاستیک را کاهش دهیم؟ + معرفی ۶ روش و ابزار کاربردی برای سفر بدون پلاستیک

تقریبا در هر فروشگاهی که پا بگذاریم چند مدل کیسه‌ی پلاستیکی وجود دارد که می‌توانیم …

دیدگاهتان را بنویسید