جاهای دیدنی تبریز

معرفی آثار تاریخی و جاهای دیدنی تبریز + آشنایی با مدرن ترین شهر ایران

تبریز از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و به همین‌خاطر گردشگران بسیاری را به سمت خودش جذب می‌کند. جاهای دیدنی تبریز کم نیستند و همین موضوع باعث سردرگمی گردشگران می‌شود، چون اغلب زمان کمی دارند و نمی‌دانند با این وقت کم، کدام جاهای دیدنی تبریز را در اولویت بازدیدشان از این شهر توریستی قرار دهند. برای این‌که بتوانید از زمان‌تان در تبریز به بهترین شکل استفاده کنید، در این مقاله  جاهای دیدنی تبریز را کنار هم جمع کرده‌ایم و در این مطلب به‌ شما پیشنهاد می‌دهیم.


فهرست مطالب


معرفی آثار تاریخی و جاهای دیدنی تبریز

شهر تبریز در بزنگاه‌های تاریخی ایران به خصوص در قرون اخیر نقش بسزایی داشته است. طبیعی است که آثار تاریخی زیادی از دوران و حکومت‌های مختلف در تبریز به جا مانده‌ باشد که امروزه تبدیل به جاذبه‌های دیدنی شده‌اند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی قزوین را بخوانید. از میان جاهای دیدنی تبریز آثار تاریخی برای تاریخ‌ دوستان و علاقه‌مندان به بناهای قدیمی جالب توجه است.

جاهای دیدنی تبریز در بهار – پارک ائل گلی (El goli park)

مسافران تبریز از ایل‌گلی نمی‌گذرند! این تفرجگاه زیبا در جنوب شرقی تبریز قرار دارد و تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند. در میان استخر این مجموعه عمارت «کلاه فرنگی» نشسته که امروزه به‌عنوان رستوران از آن استفاده می‌شود. این مکان در دوره‌ی «آق‌قویونلوها» پایه‌گذاری شده و بعداً در دوره‌ی «صفویه» گسترش یافته است. در دوران معاصر هم با اضافه شدن تفریحات جدید و ساخت هتل‌ بر جذابیت آن افزوده شده است.

جاهای دیدنی تبریز در بهار - پارک ائل گلی (El goli park)

وقت بازدید از ایل‌گلی یا «شاه گلی» می‌توانید از پیاده‌روی در میان درختان و گل‌ها لذت ببرید. روی دریاچه قایق‌سواری کنید. در رستوران‌ها و کافه‌های داخل و اطراف ایل‌گلی «کوفته تبریزی» و «کباب» بخورید. همچنین به مجموعه‌ی «سورتمه‌سواری» تبریز در جنوب شاه‌گلی بروید و کمی آدرنالین به رگ‌های‌تان ترشح کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی یزد را بخوانید.

ارگ علیشاه؛ از دیدنی های تاریخی تبریز  

ارگ علیشاه از بهترین جاهای دیدنی تبریز است. برای آن هایی که مثل من علاقه به بناها و آثار تاریخی دارند، ارگ علیشاه نیز دیدنی است. این بنا که جزو تاریخی ترین جاذبه های گردشگری تبریز محسوب می شود به یکی از نمادهای شهر تبدیل شده است. متاسفانه خیلی ناراحت شدم وقتی دیدم این بنا به خوبی حفظ نشده و در حال تخریب است. ارگ علیشاه به قرن 8 هجری بر می گردد و یادآور شکوه این شهر در گذشته های دور است. ارگ علیشاه بلندترین بنای آجری تبریز است و آن را به نام های طاق علیشاه، ارگ تبریز و مسجد علیشاه نیز می شناسند. طاق بزرگ این ارگ که از طاق کسری (در معماری باستانی ایران و هم اکنون در کشور عراق) عریض تر است باعث شده این سازه را اوج هنر معماری به شمار آوریم. معماران ایرانی در گذشته خالق بهترین ها بوده اند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی جاذبه های دیدنی گیلان + آشنایی با دیدنی های گیلان "بهشت گردشگران ایران"

جاهای دیدنی تبریز در شب – عابرگذر ولی‌عصر (شهریار) معروف به شانزلیزه

خیابان ولی‌عصر یکی از جاذبه‌های دیدنی تبریز در شب، با سنگ‌فرش‌های جذاب و ظاهر چشم‌نواز، خودنمایی می‌کند. این خیابان زیبا  با نورپردازی‌های زیبایی که دارد شب‌ها به مکانی برای قدم زدن‌های دو نفره و عاشقانه شهرت دارد. این مسیر ۵۰۰متری جذاب با داشتن فروشگاه‌های لوکس، یک شب رویایی را برای شما رقم می زند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لوکیشن مناسب برای عکاسی در اصفهان را بخوانید.

جاهای دیدنی تبریز در شب - عابرگذر ولی‌عصر (شهریار) معروف به شانزلیزه

محوطه سنگ‌فرش‌شده و زیبای خیابان که برای پیاده‌روی‌ در نظر گرفته شده، موردعلاقه گردشگران است. در این خیابان علاوه بر پیاده‌روی، امکانات تفریحی و رفاهی برای خوردن غذا در نظر گرفته شده است. مغازه‌های زیادی نیز برای خریدن اجناس مورد نیاز گردشگران در این خیابان وجود دارد. امکانات رفاهی خیابان ولی‌عصر در شب قابل استفاده هستند.  تا هر ساعتی که بخواهید می‌توانید از این امکانات استفاده کنید و لذت ببرید.

خانه قدکی تبریز یا خانه بهنام

خانه قدکی که با نام‌های خانه بهنام و خانه گنجه‌ای نیز شناخته می‌شود یکی از جاهای تاریخی تبریز است و در اواخر دوران زندیه و آغاز حکومت قاجار ساخته شد. این خانه در سال ۱۳۷۸ به عنوان یکی از میراث ملی ایران به ثبت رسید و در حال حاضر زیر مجموعه دانشگاه معماری تبریز می‌باشد. خانه قدکی تا به حال چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته و در مرمت‌های اخیر تعدادی نقاشی فراسکو در این خانه کشف شده‌اند.

بازار تبریز (Bazaar of Tabriz)

فرش و چرم تبریز هم نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای جهان شهره شده است. اعلام می‌کنیم که یکی از به‌صرفه‌ترین و اصیل‌ترین مکان‌ها برای خرید فرش و چرم تبریز همینجاست. حتی اگر از مردم محلی آن منطقه هم آدرس بگیرید، بازار تبریز را برای خرید و فروش فرش پیشنهاد خواهند داد.

بازار تبریز (Bazaar of Tabriz)

یکی دیگر از ویژگی‌های عجیب بازار تبریز که آن را به شاخصی از جاهای دیدنی تبریز تبدیل کرده است، تعداد بسیار زیاد حجره‌های آن و سایر امکاناتش است. مثلا اگر کمی در بخش‌های مختلف بازار بگردید، خواهید دید که علاوه بر مغازه‌ها، مدرسه، مسجد، کاروانسرا و حتی حمام هم در آن ساخته شده است. دلیل وجود این همه امکانات در بازار تبریز این است که یک زمانی مردم تقریبا تمام نیازهای خودشان را در این مکان برطرف می‌کردند و دیگر مجبور نبودند بخش‌های مختلف شهر را بگردند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
10 مکان گردشگری تهران | تهرانگردی با مترو

مرکز خرید لاله پارک (laleh park)

مجتمع خرید لاله پارک یکی از دیدنی‌های تبریز در شب است. این مرکز خرید ۶ طبقه‌ای در حدود بیشتر از ۱۰۰ فروشگاه دارد. در این مجتمع زیبا می‌توانید بهترین برندهای ترک را بخرید. برخی برندهای معروف نیز در این مرکز خرید ارائه می‌شوند. در این مجتمع امکانات زیادی برای تفریح و سرگرمی در نظر گرفته شده که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

جاهای دیدنی تبریز در شب - مرکز خرید لاله پارک (laleh park)

مرکز خرید لاله پارک به‌عنوان یکی از مکان‌های دیدنی تبریز در شب، با داشتن امکانات رفاهی مانند سینما و شهره‌بازی و فودکورت، می‌تواند لحظات رویایی برای شما رقم بزند. در فودکورت این مرکز خرید بیشتر از ۲۰ رستوران است که انواع غذاهای سنتی، مدرن و فست فود را به خریداران و مشتری‌های خود عرضه می‌کند. مرکز خرید لاله پارک در میدان فهمیده، بزرگراه پاسداران تبریز واقع شده است و نزدیکی آن به هتل پنج ستاره تبریز جهت اقامت، سبب شده است که بازدیدکنندگان از این مرکز خرید جذاب در شب بیشتر باشند.

مسجد کبود (kabood mosque – blue mosque)

مسجد کبود یکی از مکانهای گردشگری تبریز است که بسیار مشهور بوده و حتی اگر از نزدیک آن را ندیده باشید، قطعا نامش را شنیده اید. چند سال گذشته اواخر تابستان با خانواده مشغول ایرانگردی بودیم که سر از تبریز در آوردیم. اول از همه سراغ مسجد کبود را گرفتم. گنبد زیبای آجری مسجد از یک طرف و کاشی کاری های زیبای آن از طرف دیگر باعث شهرت آن شده است.

مسجد کبود (kabood mosque - blue mosque)

این مسجد به دلیل داشتن کاشی های فیروزه ای که از قرن نهم هجری به یادگار مانده «کبود» نامیده می شود. کاشیکاری ها تنوع و ظرافتی بی نظیر دارد و اوج هنر استادکاران ایرانی را به نمایش می گذارد. مسجد کبود صحن بزرگ و چهارگوشی دارد که در گذشته های نه چندان دور شبستان هایش پناهگاه مستمندان و محل زندگی طلاب علوم دینی بوده است. این مسجد از مهم ترین جاهای دیدنی تبریز است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
دره ارغوان کجاست؟ + آشنایی دره ارغوان مشهد، طبیعت‌گردی در بنفش‌ترین طبیعت خراسان

موزه آذربایجان (Azerbaijan Museum)

موزه آذربایجان که در خیابان امام و همسایگی مسجد کبود واقع شده، دومین موزه باستان شناسی ایران پس از موزه ملی ایران به شمار می رود. این موزه آثار تاریخی بیشماری را از دوره پیش از اسلام و نیز دوره اسلامی در خود جای داده است. جالب است بدانید که ایده تشکیل این موزه به 90 سال پیش بازمی گردد. درست در زمانی که نمایشگاهی از سکه های تاریخی این شهر در کتابخانه تربیت برگزار شد. با این حال از ایده تا اجرای آن بیش از 30 سال گذشت تا اینکه در سال 1341 خورشیدی به طور رسمی آغاز به کار کرد.

موزه آذربایجان (Azerbaijan Museum)

اگر قصد دارید به موزه آذربایجان، یکی از جاهای دیدنی تبریز در پاییز سری بزنید، بهتر است با قسمت های مختلف آن آشنا شوید. موزه آذربایجان از سه سالن و یک سالن مخصوص نمایش سکه های تاریخی تشکیل شده است. سالن اول در طبقه همکف قرار گرفته و آثار تاریخی مربوط به دوره پیش از تاریخ و دوره اسلامی را در خود جای داده است. سالن دوم که در طبقه اول قرار گرفته، آثاری مربوط به سده چهارم هجری و دوره ایلخانی را نگهداری می کند. در سالن سوم که در طبقه همکف واقع شده هم مجسمه های ساخته شده توسط احد حسینی(مجسمه ساز) نگهداری می شوند. بخش سنگ نگاره های تاریخی و سالن سکه ها و مهرهای تاریخی نیز در این موزه وجود دارد.

جنگل ارسباران  تبریز، شاهکار طبیعت

جاهای دیدنی تبریز، تنها به بناهای سنتی، خانه‌های تاریخی و موزه‌های تماشایی ختم نمی‌شوند. جنگل ارسباران در شهر زیبای تبریز را می‌توان یکی از تکه‌های بهشت ایران دانست که در این شهر خودنمایی می‌کند. جنگل زیبای ارسباران، شاهکار طبیعت است که با سرسبزی و زیبایی بی حد و اندازه‌اش، عده زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به خودش جذب کرده است.

این جنگل‌ بی‌نظیر با تاریخ هزاران ساله‌اش، جزو جنگل های هیرکانی به شمار می‌رود و با نام‌های دیگری همچون قره داغ، آرازبار و قراچه داغ نیز شناخته می‌شود.طبیعت بکر و جذاب این جنگل، چشمتان را به خودش خیره می‌کند و مطمئن باشید که با دیدن آن، در برابر این حجم از زیبایی و شگفتی، انگشت به دهان می‌مانید. پوشش گیاهی این منطقه انبوه، متنوع و کمیاب است و در آن می‌توانید انواع گیاهان زیبا و سرسبز مانند ممرز، گردو، بلوط و سرخدار را به فراوانی ببینید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
همه چیز درباره هتل داریوش کیش

این جنگل تاریخی و پر رمز و راز، زیستگاه انواع حیوانات نادر نیز به شمار می‌رود. جایی که می‌توانید تنوع جالبی از حیوانات و پرندگان را ببینید که به دلیل اهمیت هر یک، برخی شکارچیان به کشتار و صید آن‌ها روی آوردند و همین مساله باعث شد که در سال ۱۳۵۰ به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شود. حیواناتی که زیستگاه آن‌ها جنگل تاریخی ارسباران است شامل روباه، گرگ، خرس قهوه ای، شغال و… و پرنده‌هایی مثل عقاب، شاهین، کبک و.. است.

موزه قاجار-امیر نظام گروسی تبریز، عمارتی کهن با کاربری موزه

شهر تبریز را می‌توان شهر موزه‌ها نامید. چرا که میزبان موزه‌های فراوان و مهمی است که هر یک با ارزش بالا و آثاری دیدنی، در این شهر جا خوش کرده‌اند. یکی از این موزه‌های پرطرفدار و زیبا، موزه قاجار-امیر نظام گروسی است.

موزه قاجار در ابتدا، خانه امیر نظام گروسی بوده که از جمله عمارت‌های تماشایی و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز به شمار می‌رفته است. این عمارت در دوران ناصرالدین شاه قاجار به دست امیر نظام که از نویسندگان و رجال سیاسی آن دوران بوده است، ساخته شده که بعد از سقوط قاجاریان، پهلوی‌ها از آن به عنوان ساختمان اداره دارایی و فرهنگ از آن استفاده کردند.پس از آنکه سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۰، اقدام به خرید و مرمت این خانه تاریخی کرد، آن را موزه قاجار نامید.

موزه قاجار یا امیر نظام گروسی، با معماری فوق‌العاده و ستون‌های چشم‌نواز همراه با سرستون‌های هنرمندانه در دو طبقه بنا شده است. این عمارت دارای دو حیاط بیرونی و اندرونی با درختکاری و گلکاری‌های بی‌نظیر است که زیبایی آن را دوچندان کرده‌اند. شیشه‌های مشبک رنگارنگ، گچبری‌های ظریف و آینه‌کاری‌های استادانه، بر زیبایی این موزه افزوده است و چشم هر بیننده‌ای را به خودش خیره می‌کند. در موزه قاجار می‌توانید از هفت تالار با نام‌های تالار سکه، بافته، چینی، آبگینه، فلزات، موسیقی و تالار خاتم دیدن کنید. در بخش زیرزمین عمارت نیز شش تالار دیگر با نام‌ تالارهای سنگ، اسلحه، رجال، فرامین، معماری و شهرسازی، قفل و تالار فانوس وجود دارد که در نوع خود دیدنی و ارزشمندند.

مقبره الشعرای تبریز

آرامستان‌ قدیمی به نام مقبره الشعرا از دیگر جاذبه های گردشگری تبریز است که قدمت آن به سده هشتم شمسی می‌رسد. متأسفانه به دلیل چندین زمین‌لرزه که سالیان دور تبریز را لرزاندند حال دیگر مقبره‌های قدیمی قابل تشخیص نیستند. از آنجایی که این مقبره‌ها مورد احترام مردم بودند در سال ۱۳۵۰ بنای یادبود با طرحی از غلامرضا فرزان‌مهر در آن ساخته شد. مقبره استاد شهریار نیز در آرامستان مقبره الشعرا قرار دارد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با جزیره های جنوب ایران + معرفی جزیره های جنوب ایران

خیابان تربیت تبریز-پیاده راه تربیت؛ تاریخ را نفس بکشید

یکی از جذاب‌ترین و شاید متفاوت‌ترین جاهای دیدنی تبریز، خیابان تربیت تبریز-پیاده راه تربیت است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، خیابان‌ها در گسترش شهرها و پیش از آن در شکل‌گیری آن‌ها، همیشه نقش مهم و موثری داشته‌اند. خیابان تربیت تبریز، یکی از این خیابان‌های مهم و تاریخی است که حالا با نام پیاده راه تربیت نیز شناخته می‌شود.خیابان زیبای تربیت در گذشته در حد فاصل دروازه نوبر و دیک باشی گسترده شد و یکی از مهم‌ترین خیابان‌هایی تلقی می‌شد که میدان ساعت را به بازار متصل می‌کرد.

این خیابان و پیاده راه بی‌نظیر که امروز با سنگفرش پوشیده شده، در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و به همین دلیل در طول تاریخ از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است. آنچه در خیابان تربیت می‌بینید، مجسمه‌های زیبا، نورپردازی‌های خیره کننده، مبلمان شهری جذاب، گل‌کاری و باغچه‌های سرسبز و مراکز خرید است. این خیابان آنچنان جاذبه‌ای دارد که کسی را پیدا نمی‌کنید که به تبریز سفر کرده و خیابان تربیت-پیاده راه تربیت را از نزدیک ندیده باشد. بسیاری از خانه‌های تاریخی و بناهای ارزشمند قدیمی مانند خانه «شاهزاده ضیاءالدوله امان‌الله میرزا» ، بازارهایی مانند بازار «شیشه‌گر خانه» و کوچه‌های تاریخی مشهوری همچون کوچه «انجمن» و «پناهی» در پیاده راه تربیت قرار دارند. در این خیابان تماشایی که حالا چند سالیست برای تردد خودرو بسته شده و به یک پیاده راه جذاب و رویایی تبدیل شده است، می‌توانید تاریخ را نفس بکشید و در میان سنگفرش‌های آن ردی از گذشته را بیابید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با جاهای دیدنی تبریز آشنا شدید.همچنین از آثار تاریخی آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

 

لقب مسجد کبود چیست؟

رنگ لاجوردی کاشی‌کاری‌های معرق سبب شده است تا به فیروزه‌ اسلام شهرت یابد.

بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی تبریز کدام است؟

بهترین زمان سفر به هر شهر باتوجه به نیاز و هدف هر شخص از مسافرت متفاوت خواهد بود. آشنایی با بهترین زمان سفر به تبریز از نظر هزینه، آب‌وهوا، جشنوراه‌ها و فستیوال‌های برگذار شده، کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین زمان سفر به تبریز را برای خود انتخاب کنید.

پیشنهاد ما به شما

خلیج نایبند

خلیج نایبند کجاست؟ + معرفی زیباترین پارک ملی دریایی ایران

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در نزدیکی عسلویه استان بوشهر، منحصر به …

دیدگاهتان را بنویسید