لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

جاهای دیدنی قزوین
آهنگ سفر

جاهای دیدنی قزوین | کهن شهری بر سر شاه راه ابریشم

130Views

از جمله اولین خیابان ایران به نام «خیابان سپه» اولین بار در قزوین ساخته شد. این شهر بر سر شاه راه ابریشم بوده و یکی از قدیمی ترین شهر های ایران می باشد. به همین دلیل قزوین در تعداد بناهای تاریخی رتبه ی اول را دارد. در ادامه ی مطلب با جاهای دیدنی محبوب قزوین آشنا خواهیم شد.

مسجد جامع

بخشی از شکوه معماری اسلامی در هر دوره، مربوط به معماری مساجد است. مسجد جامع قزوین از جمله مساجدی است که پیشینه آن به دوره عباسین باز می‌گردد. با ورود به محوطه این بنا، محو زیبایی و شکوه آن خواهید شد و بدون شک دوربین خود را برای ساعت‌ها عکاسی از گوشه گوشه آن آماده می‌کنید. پیش از احداث این مسجد، در این مکان آتشکده‌ای وجود داشته که در اثر حملات مغول از بین رفته است.

مسجد جامع

در زمان عباسیان عملیات ساخت این بنا شروع شد اما در دوره‌های زمانی مختلف در دست تخریب قرار گرفت. تا اینکه در دوره صفویان به دلیل توجه ویژه به قزوین، این مسجد نیز مورد بازسازی قرار گرفت و از آسیب و تخریب حفظ شد. مسجد جامع قزوین یکی از ۵ مساجد بزرگ ایران و از جمله جاهای دیدنی تاریخی قزوین به شمار می‌رود.

باغستان سنتی از جمله جاهای دیدنی قزوین در بهار و تابستان

باغ‌های جنوب شهر قزوین که قدمت آن‌ها به بیش از هزار سال و وسعت 2500 هکتار می‌رسد، از جاهای دیدنی قزوین است که حتما باید آن را ببینید. در قدیم مساحت این باغ چندین برابر آن چیزی بود که امروزه از آن باقی مانده؛ به طوری که ناصر خسرو از وسعت و سرسبزی این باغستان در سفرنامه خود نام برده است. در گذشته این باغ به شکل سنتی و از رودخانه‌های اطراف آبیاری می‌شد. تعداد زیادی از درختان باغستان را درختان میوه‌ای مانند انگور، بادام، هلو، سیب، توت، گرده، پسته و قیسی تشکیل می‌دهند.

باغستان سنتی از جمله جاهای دیدنی قزوین در بهار و تابستان

اگر در فصل بهار به باغستان قزوین بروید یک دشت پر از شکوفه خواهید دید که عطرشان هوش از سرتان می‌برد. درختان در هم پیچیده، تاک‌ها که تا دیوار کوچه‌ها خود را رسانده‌اند دست به دامان شما خواهند رساند و خوشه‌های شیرین و خوش‌رنگشان در تابستان مرواریدهایی را می‌مانند که نمی‌توانید در مقابل وسوسه آنها مقاومت کنید. اینجا باغستان قزوین است. باید خودتان ببینید.

کاخ چهلستون

تنها کوشک باقی‌مانده از کاخ‌های صفوی در قزوین، کاخ چهلستون است. چهلستون از زمان شاه طهماسب تا حکومت قاجارها به عمارت کلاه فرنگی مشهور بود. شاه طهماسب صفوی، دستور داد بود که باغی به شکل مربع در شهر قزوین بسازند که در میانش عمارتی عالی با تالار و ایوان و حوض‌های زیبا باشد. نتیجه عمارت زیبای کلاه فرنگی شد. در دوره قاجار محمدباقر سعدالسلطنه، کلاه فرنگی را بازسازی کرد و به آن نام چهلستون را داد. حفظ بسیاری جاهای دیدنی قزوین مدیون سعدالسلطنه است.

کاخ چهلستون

این کاخ، عمارتی است هشت‌گوش در دو طبقه که تقریبا ۵۰۰ متر مساحت دارد. نگارگری‌های دیوارهای چهلستون، نمونه‌ای بی‌نظیر از مکتب نگارگری قزوین است و شهرتی درخور دارد. تاریخ گذشته بر این بنا را هم می‌توان در نقاشی‌ها دید. از نگارگری‌هایی با آب طلا در دوره صفوی، تا نقاشی‌های مکتب افشاریه در زمان نادرشاه. حضور نقاشی‌های قاجار با این که به قرن  معاصر نزدیک‌ترند در کاخ کمرنگ‌تر است.  این عمارت در سال ۱۳۳۴ در فهرست آثار تاریخی ایران هم ثبت شده است. موزه خوشنویسی قزوین هم در کاخ چهلستون این شهر قرار دارد.

حمام قجر – جاهای دیدنی قزوین در زمستان

یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین گرمابه‌های قزوین که به دستورشاه عباس دوم ساخته شده و نخست “حمام شاهی” نام داشته است، حمام قجر قزوین است که  تاریخ بنای آن را “صحت عافیت” گفته‌اند که معادل ۱۰۵۷ است.

 حمام قجر - جاهای دیدنی قزوین در زمستان

چرا که در دوره‌ای تاریخی معماران بنا به دلیل ماندگاری تاریخ ساخت، آن را به صورت رمزگونه یا به شعر نوشته و با احتساب عدد ابجد آن، تاریخ ساخت در دل شعر باقی مانده است. این روش باعث می‌شود که شعر در اذهان باقی بماند و اگر زمانی کتیبه‌ی ثبت شده در آن تخریب شود، تاریخ ساخت آن محفوظ است. حمام قجر در خیابان عبید زاکانی کنار بازارچه و مسجد آقا کبیر قرار دارد و قدیمی‌ترین حمام موجود در قزوین به شمار می‌آید که در سال ۱۰۵۷ هجری قمری به دستور شاه عباس دوم صفوی توسط امیر گونه خان از سرداران و امرای وی ساخته شده است. 

خیابان سپه

این مسیر متفاوت شهری، در دوره‌ی صفوی و به‌دستور شاه طهماسب طراحی و ساخته شد. بعدها در دوره‌ی هر حکومتی، بخشی به این مسیر اضافه یا کم شد، تا اینکه به خیابان سپه امروزی رسید. صدالبته که حال‌وهوای خیابانی که در دوره‌ی پایتختی قزوین ساخته شد، با حال‌وهوای امروز آن متفاوت است، اما باز هم نمی‌توان از کنار آن به‌سادگی گذشت.

خیابان سپه

خیابان سپه پس از انقلاب اسلامی به‌نام خیابان شهدا نام‌گذاری شد، اما میان قزوینی‌ها همچنان به‌نام خیابان سپه شناخته می‌شود. این خیابان از یک‌سو به سردر عالی‌قاپو می‌رسد که ورودی دولت خانه‌ صفوی است و از سوی دیگر به چهارراه سپه ختم می‌شود؛ جایی که خیلی از قزوینی‌ها هنوز هم با نام میدان سپه می‌شناسند، میدانی که تا همین چند سال پیش، جلوه‌ی متفاوتی به این منطقه می‌داد. مسجد جامع قزوین و بازارچه‌ی میوه و تره‌بار، از جاهای دیدنی قزوین هستند که هنگام قدم‌زدن در نخستین خیابان ایران می‌توانید سری هم به آنها بزنید.

بازار سنتی جاهای دیدنی قزوین در عید نوروز

یکی دیگر از جاهای دیدنی قزوین که از دل‌نوازی و محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است با نام بازار سنتی قزوین شناخته می‌شود. شاید بسیار حیرت‌برانگیز به نظر برسد اما این بازار سنتی و سرپوشیده در حدود هزار سال قدمت دارد. این بازار دیرینه چه در دورۀ حکومت صفوین و چه بعد از آن در دورۀ قاجار مدام مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. در طول تاریخ بخش‌های بسیاری به این بازار دیرینه اضافه شده‌اند. در حال حاضر یکی از قطب‌های جذاب و محبوب گردشگری به شمار می‌رود. این بازار سنتی به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران عزیز را به خود جذب می‌کند.

بازار سنتی جاهای دیدنی قزوین در عید نوروز

هر زمان وارد بازار سنتی قزوین شدید از این سراها دیدن کنید:

  • سرای سعد السلطنه
  • سرای حاج‌رضا
  • سرای رضوی
  • سرای وزیر

این سراها که نام آن‌ها در بالا فهرست شده است به همراه مسجدالنبی از مشهورترین و پرطرفدارترین بخش‌های بازار به شمار می‌روند. البته زیبایی‌ها و دلکشی‌های بازار به همین جا ختم نمی‌شود بلکه علاوه بر این بخش‌ها چندین تیمچه و راستۀ دیگر نیز به خودنمایی و جلوه‌ری و دلربایی مشغول هستند که قدم‌زدن در دالان‌های آن‌ها هوش از سر می‌برد و دل را شیفته و شیدا می‌کند.

سخن پایانی

در این نوشته با چند تا از جاهای دیدنی قزوین آشنا شدیم. قزوین شهر شیرینی‌های خوشمزه هم هست. باقلوا، شیرینی پادرازی ، و نان نخودی از جمله خوردنی‌های خوشمزه‌ قزوین‌اند. برای تهیه شیرینی های معروف قزوین هم می توانید به شیرینی پزی های این شهر ازجمله قنادی پرستو در خیابان بوعلی سری بزنید. باقلوای قزوین و نان نازک قزوین معروف ترین شیرینی های این استان اند.

سپاس که در مجله‌ی موسیقی سفر همراه ما بودید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید. چنانچه این مطلب برایتان مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://rb.gy/g1cqrqhttps://bit.ly/3uNt5V3
https://tinyurl.com/mtx9dhe4https://cutt.ly/LFZvyML

دیدگاهتان را بنویسید