جاهای دیدنی قزوین

آشنایی با شهر قزوین + معرفی جاهای دیدنی قزوین، کهن شهری بر سر شاه راه ابریشم

یکی از شهرهای بسیار قدیمی در کشورمان از دیرباز تا به الان که در هر دوره ای از تاریخ، نقش مهم و حیاتی داشته است، شهر قزوین است. شهر سر سبز و بسیار زیبای قزوین، به قدری جذاب و بزرگ است که مقصد افراد زیادی چه ایرانی و چه گردشگران خارجی در ایام مختلف سال است. همچنین به دلیل فاصله ی نسبتا کم این شهر با تهران، سالانه افراد زیادی از پایتخت رهسپار این شهر می شوند. ما امروز در این مقاله می خواهیم تا به صورت مختصر و مفید، شهر قزوین را مورد بررسی و معرفی قرار دهیم. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


تاریخچه ی شهر قزوین

حمد الله مستوفی در توصیف قزوین در کتابش می گوید که:اما شهر قزوین تاریخی فراتر از این ها دارد. یافته‌ ها و کشفیات باستان شناسی در دشت قزوین، نشان دهنده ی این است که ساکنینی ابتدایی شهر قزوین، مرحله ی یکجانشینی و کشاورزی در هزاره ی۷ قبل از میلاد مسیح و برخورداری ساکنان این شهر از صنایع اولیه و نظام اجتماعی در زمان خود عادلانه و پیشرفته برخوردار است.

تاریخچه ی شهر قزوین

خانه هایی برای زندگی، تالارها و مکان هایی برا ی تجمع آن هم به صورت متعدد و مختلف، کارگاه ‌های صنعتی و ریخته گری، اشیایی ارزشمند و زینتی، انواع و اقسام مجسمه‌ ها و بسیاری از نشانه های دیگر همه حکایت از این می کنند که تمدنی کهن در قزوین وجود داشته است. قزوین از آن دسته شهرهایی است که تاثیر فراوانی بر روی فرهنگ اجتماعی و شکوفایی مردم ایران گذاشته است. البته برای کسب الطاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی قشم را بخوانید. از این شهر عالمان بزرگی همچون امام محمد غزالی تحویل جامعه ی ایرانی شده اند.

آشنایی با شهر قزوین و موقعیت آن

آب و هوا و جغرافیای شهر قزوین

از لحاظ جانمایی جغرافیایی، همانطور که بالاتر هم گفتیم، شهر قزوین بین دامنه های البرز و تهران قرار دارد و در راه شمال کشور و غرب هم هست. نقش این شهر در دوره ی صفویان به عنوان پایتخت و همچنین قرارگیری آن در سر راه یکی از پر طرفدارترین مناطق تفریحی کشور یعنی استان های شمالی، باعث اقبال این شهر شده است.

آب و هوا و جغرافیای شهر قزوین

اگر به قزوین می روید فرقی نمی کند که شما بخواهید در دشت و دمن تفریح کنید و یا در مراکز تاریخی، هر هدفی که داشته باشید از بازدید از این شهر را برای شما تامین می نماید. البته آب و هوای معتدل آن نیز بی تاثیر نیست در جذب گردشگر به این شهر.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
بندر انزلی کجاست؟ آشنایی با بندر انزلی و مسیرهای دسترسی به آن + معرفی جاهای دیدنی بندر انزلی

آداب و فرهنگ مردم شهر قزوین

قزوینی ها زبانشان کاملا فارسی است، البته لهجه ی خاص قزوینی هم دارند. در بین قزوینی ها مناطقی هم وجود ارند که ترکی و یا شمالی از نوع گیلکی نیز صحبت کنند. قدیم ترها زنان قزوینی شلیته می پوشند و مردانشان هم لباس سفید ساده و شلواری معمولا مشکی تنها با جلیقه را می پوشند.

راه های دسترسی به شهر قزوین

بهترین راه سفر به این شهر استفاده از ماشین شخصی یا اتوبوسرانی و تاکسیرانی است. در حال حاضر این شهر دارای دو ترمینال مسافربری در محورهای شرق و غرب است که اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه ‌های سفر هستید استفاده از این ترمینال ‌های مسافربری را پیشنهاد می کنیم.

معرفی جاهای دیدنی شهر قزوین

مسجد جامع

بخشی از شکوه معماری اسلامی در هر دوره، مربوط به معماری مساجد است. مسجد جامع قزوین از جمله مساجدی است که پیشینه آن به دوره عباسین باز می‌گردد. با ورود به محوطه این بنا، محو زیبایی و شکوه آن خواهید شد و بدون شک دوربین خود را برای ساعت‌ها عکاسی از گوشه گوشه آن آماده می‌کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی لاهیجان را بخوانید. پیش از احداث این مسجد، در این مکان آتشکده‌ای وجود داشته که در اثر حملات مغول از بین رفته است.

مسجد جامع

در زمان عباسیان عملیات ساخت این بنا شروع شد اما در دوره‌های زمانی مختلف در دست تخریب قرار گرفت. تا اینکه در دوره صفویان به دلیل توجه ویژه به قزوین، این مسجد نیز مورد بازسازی قرار گرفت و از آسیب و تخریب حفظ شد. مسجد جامع قزوین یکی از ۵ مساجد بزرگ ایران و از جمله جاهای دیدنی تاریخی قزوین به شمار می‌رود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی بندر انزلی را بخوانید.

دریاچه اوان

مقصد بعدی که در راهنمای سفر به قزوین قرار دارد، دریاچه اوان است. دریاچه شگفت‌انگیزی که می‌تواند، مقصدی نیم‌ روزه برای استراحت در تعطیلات آخر هفته یا کمپ دو سه روز برای طبیعت‌‌گردان باشد. این دریاچه در میان کوه‌های سربه فلک کشیده قرار گرفته که در فصل بهار و تابستان درختان سرسبز آن را احاطه کرده‌اند. در پاییز هم می‌توانید سمفونی رنگ‌ها را در اطراف دریاچه ببینید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
گردنه حیران کجاست؟ آشنایی با گردنه حیران و مسیرهای دسترسی به آن + معرفی تفریحات و جاذبه های دیدنی گردنه حیران

در تمامی مسیر درختان چشمان شما را از زیبایی سیراب خواهند کرد تا اینکه در انتهای مسیر، آبی شفاف دریاچه اوان شما را شگفت‌زده کند. این دریاچه آب خود را از چشمه‌های زیرزمینی تامین می‌کند که در نوع خود منحصر به فرد است. در دریاچه اوان می‌توانید تجربه قایق سواری و سایر وزرش‌های آبی را داشته باشید.اگر در اطراف تهران یا اطراف قزوین دنبال بهترین جاهای دیدنی برای یک آخر هفته تابستانی بودید، این دریاچه را در اولویت قرار دهید

باغستان سنتی از جمله جاهای دیدنی قزوین در بهار و تابستان

باغ‌های جنوب شهر قزوین که قدمت آن‌ها به بیش از هزار سال و وسعت 2500 هکتار می‌رسد، از جاهای دیدنی قزوین است که حتما باید آن را ببینید. در قدیم مساحت این باغ چندین برابر آن چیزی بود که امروزه از آن باقی مانده؛ به طوری که ناصر خسرو از وسعت و سرسبزی این باغستان در سفرنامه خود نام برده است. در گذشته این باغ به شکل سنتی و از رودخانه‌های اطراف آبیاری می‌شد. تعداد زیادی از درختان باغستان را درختان میوه‌ای مانند انگور، بادام، هلو، سیب، توت، گرده، پسته و قیسی تشکیل می‌دهند.

باغستان سنتی از جمله جاهای دیدنی قزوین در بهار و تابستان

اگر در فصل بهار به باغستان قزوین بروید یک دشت پر از شکوفه خواهید دید که عطرشان هوش از سرتان می‌برد. درختان در هم پیچیده، تاک‌ها که تا دیوار کوچه‌ها خود را رسانده‌اند دست به دامان شما خواهند رساند و خوشه‌های شیرین و خوش‌رنگشان در تابستان مرواریدهایی را می‌مانند که نمی‌توانید در مقابل وسوسه آنها مقاومت کنید. اینجا باغستان قزوین است. باید خودتان ببینید.

کاخ چهلستون

تنها کوشک باقی‌مانده از کاخ‌های صفوی در قزوین، کاخ چهلستون است. چهلستون از زمان شاه طهماسب تا حکومت قاجارها به عمارت کلاه فرنگی مشهور بود. شاه طهماسب صفوی، دستور داد بود که باغی به شکل مربع در شهر قزوین بسازند که در میانش عمارتی عالی با تالار و ایوان و حوض‌های زیبا باشد. نتیجه عمارت زیبای کلاه فرنگی شد. در دوره قاجار محمدباقر سعدالسلطنه، کلاه فرنگی را بازسازی کرد و به آن نام چهلستون را داد. حفظ بسیاری جاهای دیدنی قزوین مدیون سعدالسلطنه است.

کاخ چهلستون

این کاخ، عمارتی است هشت‌گوش در دو طبقه که تقریبا ۵۰۰ متر مساحت دارد. نگارگری‌های دیوارهای چهلستون، نمونه‌ای بی‌نظیر از مکتب نگارگری قزوین است و شهرتی درخور دارد. تاریخ گذشته بر این بنا را هم می‌توان در نقاشی‌ها دید. از نگارگری‌هایی با آب طلا در دوره صفوی، تا نقاشی‌های مکتب افشاریه در زمان نادرشاه. حضور نقاشی‌های قاجار با این که به قرن  معاصر نزدیک‌ترند در کاخ کمرنگ‌تر است.  این عمارت در سال ۱۳۳۴ در فهرست آثار تاریخی ایران هم ثبت شده است. موزه خوشنویسی قزوین هم در کاخ چهلستون این شهر قرار دارد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
10 مکان گردشگری تهران | تهرانگردی با مترو

حمام قجر – جاهای دیدنی قزوین در زمستان

یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین گرمابه‌های قزوین که به دستورشاه عباس دوم ساخته شده و نخست “حمام شاهی” نام داشته است، حمام قجر قزوین است که  تاریخ بنای آن را “صحت عافیت” گفته‌اند که معادل ۱۰۵۷ است.

 حمام قجر - جاهای دیدنی قزوین در زمستان

چرا که در دوره‌ای تاریخی معماران بنا به دلیل ماندگاری تاریخ ساخت، آن را به صورت رمزگونه یا به شعر نوشته و با احتساب عدد ابجد آن، تاریخ ساخت در دل شعر باقی مانده است. این روش باعث می‌شود که شعر در اذهان باقی بماند و اگر زمانی کتیبه‌ی ثبت شده در آن تخریب شود، تاریخ ساخت آن محفوظ است. حمام قجر در خیابان عبید زاکانی کنار بازارچه و مسجد آقا کبیر قرار دارد و قدیمی‌ترین حمام موجود در قزوین به شمار می‌آید که در سال ۱۰۵۷ هجری قمری به دستور شاه عباس دوم صفوی توسط امیر گونه خان از سرداران و امرای وی ساخته شده است. 

کلیسای کانتور در شهر قزوین

در کنار تمامی آثار تاریخی و فرهنگی شهر قزوین که بیشتر آن‌ها یادگار عصر صفویه است، بناهای منحصر به فرد دیگری نیز وجود دارد. کلیسای کانتور یکی از این بنا‌هاست که یادگار جنگ‌ جهانی دوم است. این کلیسا که به برج ناقوس نیز شناخته می‌شود، یکی از کوچک‌ترین کلیساهای دنیاست که در کوچه پس کوچه‌های قزوین قرار گرفته و به دست روس‌ها ساخته شده است.معماری این کلیسا به شکل صلیبی و تنهای کلیسای ارتدوکس در ایران با رنگ سرخ است. این کلیسه یادگاری از دوران جنگ است اما حالا یکی از جاهای دیدنی زیبا و تاریخی در قزوین.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی جاذبه های دیدنی گیلان + آشنایی با دیدنی های گیلان "بهشت گردشگران ایران"

خیابان سپه

این مسیر متفاوت شهری، در دوره‌ی صفوی و به‌دستور شاه طهماسب طراحی و ساخته شد. بعدها در دوره‌ی هر حکومتی، بخشی به این مسیر اضافه یا کم شد، تا اینکه به خیابان سپه امروزی رسید. صدالبته که حال‌وهوای خیابانی که در دوره‌ی پایتختی قزوین ساخته شد، با حال‌وهوای امروز آن متفاوت است، اما باز هم نمی‌توان از کنار آن به‌سادگی گذشت.

خیابان سپه

خیابان سپه پس از انقلاب اسلامی به‌نام خیابان شهدا نام‌گذاری شد، اما میان قزوینی‌ها همچنان به‌نام خیابان سپه شناخته می‌شود. این خیابان از یک‌سو به سردر عالی‌قاپو می‌رسد که ورودی دولت خانه‌ صفوی است و از سوی دیگر به چهارراه سپه ختم می‌شود؛ جایی که خیلی از قزوینی‌ها هنوز هم با نام میدان سپه می‌شناسند، میدانی که تا همین چند سال پیش، جلوه‌ی متفاوتی به این منطقه می‌داد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفریحات و جاذبه های دیدنی گردنه حیران را بخوانید. مسجد جامع قزوین و بازارچه‌ی میوه و تره‌بار، از جاهای دیدنی قزوین هستند که هنگام قدم‌زدن در نخستین خیابان ایران می‌توانید سری هم به آنها بزنید.

عالی قاپو در شهر قزوین

با انتقال حکومت صفویان از تبریز به قزوین، شاه طهماسب دستور ساخت ارگ بزرگی را داد که  هفت در داشت. سر در عالی قاپو یکی از این درهاست که در حال حاضر در نزدیکی کاخ چهلستون قرار گرفته در دوره پهلوی نیز تغییراتی بر روی آن انجام شده است.این بنا دارای کاشی‌کاری‌های زیبا و منحصر به‌فرد و یک تابلوی خوشنویسی با خط ثلث است. همچنین اتاقک‌هایی در آن تعبیه شده که در گذشته به عنوان برج مراقبت مورد استفاده قرار می‌گرفته است. حالا کل این مجموعه یکی از دیدنی‌ترین جاهای دیدنی قزوین است.

بازار سنتی جاهای دیدنی قزوین در عید نوروز

یکی دیگر از جاهای دیدنی قزوین که از دل‌نوازی و محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است با نام بازار سنتی قزوین شناخته می‌شود. شاید بسیار حیرت‌برانگیز به نظر برسد اما این بازار سنتی و سرپوشیده در حدود هزار سال قدمت دارد. این بازار دیرینه چه در دورۀ حکومت صفوین و چه بعد از آن در دورۀ قاجار مدام مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. در طول تاریخ بخش‌های بسیاری به این بازار دیرینه اضافه شده‌اند. در حال حاضر یکی از قطب‌های جذاب و محبوب گردشگری به شمار می‌رود. این بازار سنتی به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران عزیز را به خود جذب می‌کند.

بازار سنتی جاهای دیدنی قزوین در عید نوروز

هر زمان وارد بازار سنتی قزوین شدید از این سراها دیدن کنید:

  • سرای سعد السلطنه
  • سرای حاج‌رضا
  • سرای رضوی
  • سرای وزیر
به اینجا سفر کرده‌اید؟
هتل های 5 ستاره اصفهان

این سراها که نام آن‌ها در بالا فهرست شده است به همراه مسجدالنبی از مشهورترین و پرطرفدارترین بخش‌های بازار به شمار می‌روند. البته زیبایی‌ها و دلکشی‌های بازار به همین جا ختم نمی‌شود بلکه علاوه بر این بخش‌ها چندین تیمچه و راستۀ دیگر نیز به خودنمایی و جلوه‌ری و دلربایی مشغول هستند که قدم‌زدن در دالان‌های آن‌ها هوش از سر می‌برد و دل را شیفته و شیدا می‌کند.

گراند هتل در شهر قزوین

قزوین شهر تاریخ است. شهری که در هر گوشه آن می‌توانید روایت‌های تاریخی را بشنوید و بخش‌هایی از آن را به چشم ببینید. در بخشی از این شهر هم تاریخ مدرن خود را به شما نشان می‌دهد. گراند هتل نماد مجسم این دوره است. بله هنوز از راهنمای سفر به قزوین حرف می‌زنیم. گراند هتل قزوین نه آنچه که بارها در لاله‌زار تهران اسمش به گوش شما خورده است. هتلی که در دوره ناصرالدین شاه یکی از سوغات فرنگ به ایران بود.

در زمانی که تمامی مهمانخانه‌ها به شکل سنتی احداث می‌شد، ساختمان گراند هتل در گوشه‌ای از قزوین به سبک چیزی که از هتل امروزی می‌شناسیم، ساخته شد. این هتل که در حال حاضر از جمله بناهایی است که کم کم به دست فراموشی سپرده شده ولی جذابیت معماری آن همچنان باقی مانده است و همین باعث می‌شود در فهرست بهترین جاهای دیدنی قزوین همچنان قرار گیرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با شهر قزوین و موقعیت آن آشنا شدید.همچنین از جاهای دیدنی آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

زیباترین جاهای دیدنی قزوین کدام است؟

عمارت باغ سپهدار، سردر عالی قاپو، دولتخانه صفوی.

معروف‌ترین جاهای دیدنی قزوین کدام است؟

آب‌انبار سردار بزرگ، دولتخانه صفوی، کاخ چهلستون قزوین.

پیشنهاد ما به شما

چطوری فقط در یک هفته، جاهای تاریخی یزد رو ببینیم!

شهر زیبای یزد به عنوان نگین کویر ایران، دارای جاذبه‌های تاریخی بسیاری است که در …

دیدگاهتان را بنویسید