جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی

معرفی جاهای دیدنی و خانه های تاریخی اصفهان، ایده ای جذاب برای لوکیشن عکاسی در اصفهان

اصفهان یکی از شهرهای بزرگ و مهم کشورمان ایران است. به لحاظ بناهای تاریخی و قدمت، این شهر در جهان شناخته شده است و هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان برای دیدن آثار تاریخی و بناها و طبیعت بی نظیر این شهر به اصفهان سفر می کنند. به خاطر وجود بناهای باستانی و تاریخی که این شهر دارد، لقب نصف جهان را بر روی آن گذاشته اند. البته زمانی هم اصفهان پایتخت ایران بود. اصفهان آنقدر جاهای دیدنی متنوع با زیبایی و جزئیات خاص دارد که آن را نصف جهان بخوانند. میتواین از مکان های دیدنی اصفهان و از جزئیات معماری اصفهان برای خود افسانه‌ها بسازید و به‌جای تمام ساکنین عمارت‌ها و باغ‌های رویایی اصفهان زندگی کنید. اگر نمی‌دانید در سفر به اصفهان از کجا شروع کنید،‌ این مطلب را بخوانید تا هیچ کدام را از دست ندهید.


فهرست مطالب


معرفی بهترین جاهای مناسب عکاسی در اصفهان

کاخ چهل ستون

کاخ چهلستون اصفهان در زمان شاه عباس اول بنا شد و در دوره‌ی شاه عباس دوم تکمیل و افتتاح شد. این بنا مانند بسیاری دیگر از آثار تاریخی ایران برای به رخ کشیدن قدرت و جلال حکومت وقت ساخته شد و زیبایی‌های آن آنقدر بی‌شمار است که از آن بهشتی در قلب اصفهان ساخت.ر میان جاهای دیدنی اصفهان، باغ نقش عمده‌ای دارند و باغی که کاخ چهل ستون را محصور کرده از این قاعده جدا نیست. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی قزوین را بخوانید. این اثر باشکوه در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۸ به ثبت ملی رسید

کاشی‌کاری‌ها، نقاشی و آینه کاری چهل ستون در نوع بی‌نظیر و ستایش برانگیز است. این کاخ ۲۰ ستون بلند دارد که با خودنمایی در آب حوض پیش‌ رویش این عدد دوبرابر می‌شود. البته در خصوص این نام‌گذاری چیز دیگری بیان می‌شود و آن نقش عدد چهل در بزرگ‌نمایی و شکوه‌مندی ادبیات پارسی است.

هر گوشه‌ی چهل ستون چیزی برای غافلگیری و شگفتی دارد تا چشم‌هایتان را پر از زیبایی کند. در حال حاضر از این مجموعه‌ی عظیم به‌عنوان موزه استفاده می‌کنند و در آن به نمایش آثار مختلفی پرداخته‌اند، همچون:

  • مجموعه سفال، اولین نمونه کاشی، ساخت اصفهان
  • مجموعه آبگینه، فرش، نسخ خطی کوفی قرآن
  • مجموعه قدیمی ترین آثار سکه ماقبل تاریخ
  • مجموعه آثار دوران تاریخی و آثار دوران اسلامی
  • مجموعه آثار دوران صفویه که شامل انواع قباله های ازدواج قرن نهم به بعد تا آخر قاجار می شود.
  • مجموعه انواع سنگ نوشته ها
  • مجموعه فرش های قدیمی: قدمت فرش ها در این مجموعه به ۴۰۰ الی ۵۰۰ سال قبل برمی گردد. دو تخته فرش آن در دنیا نظیر ندارد و مزین به آیات الهی هستند.
به اینجا سفر کرده‌اید؟
تنکابن کجاست؟ + معرفی جاهای دیدنی تنکابن، نگین درخشان مازندران

جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی – مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله اصفهان از زیباترین جای دیدنی اصفهان است که روبروی عمارت عالی قاپو همچون نگینی می درخشد و گنبد پیازی شکل و پر تزئینش سوژه عکس برداری بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی شده است. تمام بخش ها و عناصر این مسجد کوچک و عبادتگاه خصوصی با کاشی تزئین شده است. از کف زمین تا سقف ها با هنری استادانه و خیره کننده با کاشیکاری زمینه فیروزه ای و رنگ ها آجری و دیگر کاشی های هفت رنگ و معرق پر شده و گویی آدمی را چون باغی گمشده در بر می گیرد. ایوان ورودی مثل سایر مساجد بزرگ و مهم صفوی با طاقی بزرگ و مقرنس کاری شده و گنبد زیبایش بینندگان را خیره می کند. مسجد شیخ پر از حس خوب، آرامش و امنیت است.

جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی - مسجد شیخ لطف الله

شاه عباس صفوی مسجد شیخ لطف الله را برای یکی از علمای جبل عاملیِ (جبل عامل در لبنان) حکومتش احداث کرد. او به راحتی می توانست از عالی قاپو به آنجا رفته و به عبادت بپردازد. این مسجد صحن یا حیاط ندارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی یزد  را بخوانید. راهی زیرزمینی مسجد را به کاخ وصل می کرده که محل رفت و آمد شاه، شیخ لطف الله جبل عاملی و دیگر بزرگان بوده است. جلوی مسجد سکویی وجود دارد و برای وارد شدن به مسجد باید چند پله به سمت آن بالا رفت. این موضوع کمک کرده که ارتفاع مسجد نسبت به عالی قاپو و سایر بناهای پیرامونی خیلی کوتاه تر نباشد بلکه به عنوان بنایی شاخص به چشم بیاید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
کردستان کجاست؟ + آشنایی با زیباترین جاهای دیدنی کردستان که مجذوب آن‌ها خواهید شد + معرفی جاهای دیدنی سنندج

باغ پرندگان

یکی دیگر از مراکز تفریحی در اصفهان باغ پرندگان است. باغ پرندگان اصفهان در حدود ۴ کیلومتری غرب پل وحید و امتداد مجموعه تفریحی ناژوان قرار گرفته. باغی که به خصوص برای بچه‌ها فضای مناسبی دارد و با پرندگان رنگ و وارنگش می‌تواند آنها را سرذوق بیاورد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی تهران را بخوانید.

جاهای دیدنی اصفهان برای کودکان - باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان در سال ۱۳۷۵ ساخته شده و ۴ هزار پرنده در ۱۳۰ گونه مختلف دارد. پرندگانی که بعضی‌هایشان مثل اردک و قوها در چهار برکه باغ زندگی می‌کنند و بعضی‌هایشان مثل کبک‌ها در صخره‌های باغ و بعضی‌ها مثل قرقاول‌ها لابه لای درختان باغ. بعضی‌ها هم گرفتار قفسه‌های فلزی و شیشه‌ای هستند.

خانه تاریخی مشروطیت اصفهان

از خانه ‌های تاریخی اصفهان که از شهرت زیادی برخوردار است، خانه مشروطیت متعلق به محمد تقی رازی اصفهانی، یکی از رهبران سیاسی و چهره‌های سرشناس اصفهان و استاد شیخ فضل‌الله نوری می‌باشد. این خانه تاریخی که متعلق به دوران قاجار است مکانی برای جلسات مختلف علما، آزادی خواهان، رجال سیاسی و فرهنگی و مردم اصفهان محسوب می‌شده است که در آن به فعالیت‌هایی در زمینه مشروطه خواهی می‌پرداختند.

خانه تاریخی مشروطیت اصفهان که یکی از باشکوه‌ترین خانه‌های این شهر به شمار می‌رود، دارای دو شاه‌نشین در ضلع شمالی و جنوبی، دو حیاط اندرونی و بیرونی و ۱۲ اتاق بزرگ، اتاق هفت دری با تزییناتی همچون گچ‌بری‌های سنتی، منبت کاری، شیشه‌های رنگی و … می‌باشد. این عمارت دیدنی در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و هم اکنون به عنوان موزه نیز فعالیت می‌کند.

جاهای دیدنی اصفهان در شب – پل خواجو

پل خواجو با ۲۴ دهانه در شرق سی‌وسه پل روی رودخانه‌ زاینده‌رود بنا شده است. گفته می‌شود این پل در سال ۱۰۶۰ هجری قمری، در زمان حکومت شاه عباس دوم ساخته شده است. در میانه‌ این پل، ساختمان مخصوصی برای اقامت موقت شاه صفوی و خانواده او ساخته شده بود که به «بیگربیکی» شهرت دارد. طول پل خواجو ۱۳۳ متر و عرض آن ۱۲ متر است و معماری و کاشی‌کاری‌های بسیار زیبا و شگفت‌انگیزی دارد.

جاهای دیدنی اصفهان در شب - پل خواجو

پل خواجو چند نام دیگر نیز دارد؛ اما چون در محله‌ای به همین نام واقع شده، بیشتر آن را به اسم خواجو می‌شناسند. در گوشه‌های ضلع شرقی این پل دو شیر سنگی قرار گرفته و گفته می‌شود نمادی از سپاهیان بختیاری است که محافظ اصفهان و زاینده‌رود بودند. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ با شماره‌ ۱۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
جزیره هندورابی کجاست؟ معرفی دیدنی ها و تفریحات جزیره + عکس

کلیسای وانک

در دوران جنگ صفویان با عثمانی‌ها،‌ شاه عباس صفوی محله‌ای در اصفهان به نام جلفا را به ارامنه اهدا کرد. پس از سکونت ارامنه در این محله، حکایت جدیدی در این مجله آغاز شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی مشهد  را بخوانید.

کلیسای وانک

کلیسای وانک تنها یکی ازکلیساهای ساخته شده در آن زمان است. کلیسای وانک، کلیسایی با معماری ساده و در عین حال دیدنی است که گذر زمان آثار هنری هنرمندان مختلفی را در گوشه و کنار آن به یادگار گذاشته است. حالا این کلیسای دیدنی بخش‌های مختلفی دارد و در هر بخش آن نقش و نگارهای مختلفی را خواهید دید.

نقش جهان اصفهان

نقش جهان یکی دیگر از مکان های دیدنی اصفهان است که شهرت کمتری از سی و سه پل ندارد و بناها و آثار تاریخی فراوانی در اطرافش قرار دارد. هر طرف را که نگاه می کنید یکی از بناهای زیبای تاریخی اصفهان را می بینید. بناهایی نظیر: عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، بازار سرپوشیده و مسجد امام در اطراف میدان نقش جهان به چشم می خورند، که هر کدام انتخاب بی نظیری برای عکاسی هستند. معماری این بناها اوج هنر ایرانی را به نمایش می گذارند که چشم عکاسان و هنردوستان را خیره می کنند.

خانه تاریخی امین التجار

خانه امین‌التجار یکی از معروف‌ترین خانه‌ های تاریخی اصفهان به شمار می‌رود که بازمانده از دوران قاجار است. این خانه تاریخی زیبا متعلق به یکی از تاجران بزرگ و سرشناس اصفهان به نام سید حبیب الله امین‌التجار اصفهانی بوده و دارای دو طبقه و ۱۴ اتاق و یک ایوان با ۶ ستون ۶ متری می‌باشد.

اتاق‌های این خانه بسیار دیدنی و دلنشین هستند و از تزییناتی همچون گچ‌بری‌های سنتی، کاشی‌کاری، خاتم‌کاری، منبت‌کاری، مقرنس، شیشه‌های رنگی و آیینه‌کاری برخوردار می‌باشند. در طبقه اول خانه تاریخی امین‌التجار یک حوض زیبا با نمایی کاملا سنتی با سه فواره وجود دارد و در طبقه دوم تالار‌های بسیار باشکوه برای مراسمات و میهمانی‌های بزرگ ساخته شده‌اند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
پارک جنگلی لویزان کجاست؟ + معرفی پارک جنگلی لویزان با همه امکانات و جاذبه‌ها

درشکه سواری در اصفهان برای عکاسی

دور میدان نقش جهان اسب ها و درشکه های زیبا و سنتی برای کرایه وجود دارند که یکی دیگر از تفریحات و جاهای مناسب برای عکاسی است.عکس روی درشکه، یکی از بهترین و پرطرفدارترین عکس هایی است که گردشگران را به خود جلب می کند.

کوه صفه اصفهان

یکی از عالی ترین طبیعت هایی که می توانید ببینید، در کوه صفه قابل مشاهده است. این مکان هم برای عکاسی انتخاب مناسبی است و هم برای گذراندن یک تعطیلات در دل طبیعت. در کوه صفه رستوران، تله کابین، باشگاه بیلیارد و مکان های تفریحی دیگری هم وجود دارد، که هر کدام از این ها برای عکاسی مناسب می باشند.

چهلستون

تالار آیینه چهلستون از زیباترین جاها برای عکاسی است. گردشگران برای دیدن این تالار و آیینه کاری ها، کاشی کاری ها و نقاشی های این تالار لحظه شماری می کنند. معماری بی نظیر چهلستون با سقف های بلند و حوض بزرگ جلوی تالار آیینه، بهترین گزینه برای عکاسی می باشد.

منارجنبان اصفهان

امکان ندارد اسم اصفهان بیاید و منارجنبان به ذهن کسی نرسد. همانطور که اصفهان را به سی و سه پل می شناسند، منارجنبان نیز مشخصه دیگر و ستون دوم اصفهان است. علت نام گذاری این بنا به منارجنبان این است که با تکان دادن یکی از مناره ها، بقیه مناره ها نیز می لرزند. منارجنبان یکی از شگفتی های معماری ایرانی با تمام نمادهای معماری ایرانی است. کاشی های ستاره ای و فیروزه رنگ از نمادهای منحصر به فرد معماری ایرانی به شمار می رود که منارجنبان همه این ها را دارد. منارجنبان یکی دیگر از جاهای مناسب برای عکاسی می باشد.

خانه تاریخی بخردی

یکی از خانه‌های تاریخی زیبای اصفهان که تبدیل به اقامتگاه سنتی شده است خانه بخردی می‌باشد. این عمارت چشم‌نواز که در منطقه سنبلان شهر اصفهان واقع شده است، قدمتی مربوط به دوران صفویه دارد و از معماری مرسوم آن زمان با تالار اصلی و ایوان برخوردار است.

از خانه سرهنگ بخردی در زمان صفویه و قاجار به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شده است و در حال حاضر پس از مرمت و بازسازی‌های لازم و ایجاد فضاهایی همچون حمام و سرویس بهداشتی در داخل اتاق‌ها، آشپزخانه، باغچه، حیاط و پذیرش به عنوان اقامتگاه سنتی فعالیت می‌کند و میزبان گردشگران بسیاری می‌باشد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری و زیارتی مشهد + آشنایی با جاهای دیدنی مشهد "پایتخت معنوی ایران"

کاخ هشت بهشت

یکی دیگر از جاهای مناسب برای عکاسی در اصفهان، کاخ هشت بهشت است. کاخ هشت بهشت از آثار تاریخی اصفهان به شمار می رود. این بنا با معماری بی نظیر و چهار اتاق که در چهار گوشه عمارت قرار دارد خیلی شناخته شده است، که این اتاق ها بر زیبایی و بی نظیر بودن عمارت می افزاید.

خانه تاریخی شهشهانی اصفهان

در سفر خود به اصفهان و بازدید از خانه‌های تاریخی آن حتما از عمارت زیبای شهشهانی نیز بازدید نمایید. این خانه تاریخی که مربوط اواخر دوره صفویه و اوایل دوره قاجار می‌باشد، در محله‌ای قدیمی واقع شده است که در زمان خود محل زندگی بسیاری از بزرگان اصفهان محسوب می‌شده است.این عمارت دلنشین با معماری تماشایی خود توسط میرزا حسین آقانقی ملقب به داروغه اصفهان ساخته شد و پس از مرگش به دلیل نداشتن هیچ ورثه‌ای توسط بستگانش به محمد جواد بزاز و همسرش سکینه بیگم سینی ساز شهشهانی فروخته شد.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با جاهای دیدنی اصفهان آشنا شدید.همچنین از مکانهای مناسب عکاسی در اصفهان آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی اصفهان در شب کجاست؟

پل خواجو، سی و سه پل و خانه دهدشتی با حال و هوایی که دارند،‌ بهترین انتخاب‌ها برای شب‌گردی هستند.

آیا جاهای دیدنی اصفهان کویر دارد؟

اصفهان از قسمت شمالی و شرقی به کویر محدود شده و دارای چند کویر مهم است که سالانه بسیاری از مردم به آن‌ها سفر می‌کنند. از جمله این کویرها می‌توان به کویر مصر، مرنجاب، خور و بیابانک اشاره کرد.

پیشنهاد ما به شما

خلیج نایبند

خلیج نایبند کجاست؟ + معرفی زیباترین پارک ملی دریایی ایران

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در نزدیکی عسلویه استان بوشهر، منحصر به …

دیدگاهتان را بنویسید