دره ارغوان

دره ارغوان کجاست؟ + آشنایی دره ارغوان مشهد، طبیعت‌گردی در بنفش‌ترین طبیعت خراسان

دره ارغوان یا دشت ارغوان یکی از معروف‌ترین دیدنی‌های مشهد در طرقبه است برای یک سفر یک‌روزه برای طبیعت‌گردی انتخاب خیلی از گردشگران است. همانطور که از اسم دره می‌توانید حدس بزنید، سراسر منطقه درختچه‌های بنفش ارغوان روییده‌اند. برای سفر به این دره که در شهرستان بینالود از توابع طرقبه قرار گرفته، اردیبهشت انتخاب خوبی است. در این ماه ارغوان‌ها را حسابی شکوفه زده‌اند و در خوش‌رنگ‌ترین دوره عمر خود هستند.اگر می‌خواهید بدانید دره ارغوان مشهد کجاست یا آب‌وهوای دره چطور است و بهترین زمان سفر به آن چه وقت است، تا پایان این مقاله با ما همراه من باشید.


فهرست مطالب


دره ارغوان کجاست؟

اگر از مشهدی‌ها درباره جاذبه های طبیعی مشهد بپرسید، احتمالا منطقه طرقبه جزو اولین مناطقی باشد که نامش را از آن‌ها می‌شنوید. دشت ارغوان مشهد هم در شهرستان بینالود و مسیر دسترسی به روستای کلاته آهن قرار گرفته است. دره ارغوان و روستای کلاته آهن از غرب و شمال به کوهستان‌های «بینالود» و «تخت رستم» محدود شده‌اند. این دره از جاذبه های دیدنی طرقبه به حساب می‌آید. برای رسیدن به دره ارغوان باید از یک مسیر فرعی آسفالت عبور کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله از تهران تا مشهد چند ساعت با ماشین راه است را بخوانید.

دره ارغوان

با ادامه مسیر در جاده طرقدر کم‌کم بوته‌های بنفش ارغوان دره ارغوان رخ نمایان می‌کنند. هرچقدر جلوتر بروید، تعدادشان بیشتر می‌شود تا جایی که پایان مسیر آسفالت، به دشتی از گل‌های ارغوان می‌رسید. اینجا اولین طبقه از بهشت است! خیلی از افراد در همین منطقه می‌مانند و جلوتر نمی‌روند، اما طبقه هفتم بهشت را فقط افراد کنجکاوی می‌بینند که گره کفش‌هایشان را محکم می‌کنند و پیاده به دل طبیعت می‌زنند.

بعد از کمی پیاده‌روی به دره‌ای می‌رسید که پر از بوته‌ گل است. اینجا دره ارغوان است. برکه کنار بوته‌ها، تصویر آسمان و گل‌های ارغوان را منعکس می‌کند، نسیم خنکی که از سمت دره می‌وزد هم صورتتان را نوازش می‌دهد. اگر خوش‌شانس باشید صدای پرنده‌های بومی منطقه هم به گوش می‌رسد و آنچه از بهشت می‌بینید و حس می‌کنید، کامل می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با شهر ارومیه  را بخوانید.

چرا این منطقه را دره یا دشت ارغوان نامیده اند؟

احتمالا با این قسمت از مقاله متوجه شده اید که دلیل نام دره یا دشت ارغوان چیست. ارغوان درختچه ای است که ارتفاع آن گاهی به 10 متر می رسد. اگر از بالا به این دره نگاه کنید، گودال بنفشه را می بینید و متوجه می شوید که چرا دره بنفشه مشهد نام خود را یدک می کشد. این گل به دلیل زیبایی منحصر به فردش در ادبیات نماد عاشقان است. مثلاً ابتهاج ارغوان را شاخه‌ای از خون خود می‌داند که از خود جدا است یا حافظ در اشعار خود به کرات از درخت ارغوان یاد می‌کند.

البته دشت ارغوان یا دره‌ارغوان فقط یک ماه از سال ارغوانی است و بقیه ماه ها چمنزار خفته و بوته های ارغوانی بی گل و شبیه علف های هرز است اما همین یک ماه اردیبهشت برای کشیدن آن زیباست. خارج از دره باید هر سال به همین نام شناخته شود.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی و بررسی جنگل های اطراف تهران

مسیر مشهد به دره ارغوان چگونه است؟

بخش مهمی از طبیعت مشهد در روستای ترگاهبه واقع شده است به همین دلیل بسیاری از زائران حرم امام رضا (ع) یک روز را برای بازدید از این روستای دیدنی و جاذبه های ترگاهبه اختصاص می دهند. جاده مشهد به دره‌ارغوان حدود یک ساعت راه است و از حرم تا این منطقه باید 36 کیلومتر رانندگی کنید. درباره بندر انزلی کجاست بیشتر بدانید.

برای رفتن به دشت ارغوان باید وارد اتوبان وکیل آباد شوید. از بلوار ملک آباد، بزرگراه کلانتری یا بزرگراه آزادی می توانید به این بزرگراه دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید از بزرگراه امام علی (ع) وارد بلوار شهید برونسی شده و از آنجا به بزرگراه وکیل آباد دسترسی داشته باشید. در انتهای بزرگراه به میدانی می رسید که یک طرف آن به شاندیز و طرف دیگر به طرقبه و دره ارغوان منتهی می شود. از این میدان وارد بلوار امام رضا شوید. قبل از رسیدن به ترگاهبه وارد کمربند امام خمینی ترغبه شوید. در انتهای کمربند به میدان می رسید. از خیابان رسالت خارج شوید.

مستقیم ادامه دهید تا به یک تقاطع برسید. جاده عنبران سمت راست است، وارد این جاده شوید. وسط خیابان عنبران و سمت چپ خیابان طغدار است. وارد این خیابان شوید به راه خود ادامه دهید تا به تقاطع جاده دهبار و جاده کلاته آهن برسید. از این دو راه وارد جاده کلاته آهن شوید. در میانه جاده پر پیچ و خم کلاته آهن به سمت دره ارغوان مشهد می رسید. بخشی از مسیر با ماشین قابل دسترسی است اما برای دسترسی به دره مقداری پیاده روی لازم است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با جزیره های جنوب ایران را بخوانید.

اگر از تهران قصد رفتن به دشت ارغوان مشهد را دارید ابتدا به مشهد و سپس مسیری که گفتم به دره بروید. برای رفتن به مشهد از تهران باید از شهرهای گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود و سبزوار عبور کنید.

پوشش شبکه در دره ارغوان چگونه است؟

بعضی از جاذبه های طبیعی مشهد به مراکز تفریحی تبدیل شده‌اند و امکانات موردنیاز برای اقامت را دارند، اما دره‌ارغوان جزو جاذبه های طبیعی بکر مشهد است و در آن امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد.در مسیر این دره، شهرها و روستاهای مختلفی را می‌بینید؛ بنابراین در مسیر رسیدن به دره پوشش شبکه وجود دارد و تلفن همراهتان آنتن می‌دهد، اما از زمانی که از جاده کلاته آهن، وارد فرعی دره‌ارغوان می‌شوید، پوشش شبکه محدود خواهد شد و احتمالا دیگر به اینترنت دسترسی ندارید.

حتی ممکن است آنتن‌دهی تلفن همراهتان هم با مشکل مواجه شود. بنابراین بهتر است قبل رفتن به دره، به عزیزانتان درباره این سفر اطلاع‌ دهید و زمان رفت‌وبرگشتتان را هم به آن‌ها بگویید تا نگران نشوند.

بهترین زمان بازدید از دره‌ارغوان چه وقت است؟

طبیعت مشهد در فصل‌های گرم سال دیدنی است. مشهد به طور کلی آب‌وهوای مطبوعی دارد؛ به خصوص دره ارغوان و طرقبه که در ییلاق استان خراسان رضوی قرار گرفته‌اند و حتی در روزهای تابستانی هم خنک هستند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی جاذبه های گردشگری و تفریحی پایتخت + آشنایی یا جاهای دیدنی تهران "پایتخت ایران با دیدنی های متنوع"

دره‌ارغوان فقط یک ماه از سال ارغوانی است و در سایر روزهای سال شبیه به سایر دشت‌ها و بیابان‌ها می‌شود. پس بهترین زمان برای بازدید از این دره، اردیبهشت ماه است. گل‌های ارغوان از اواخر فروردین می‌شکفند و تا اوایل خرداد هم باقی می‌مانند، اما بعد از آن بسته می‌شوند. بوته‌ها در فصل‌های بدون گل شبیه به خار مغیلان هستند و فقط در اردیبهشت است که به ارغوان‌های محبوبی که معشوق بهارند، تبدیل می‌شوند.

آب و هوای دره ارغوان در هرفصل چگونه است؟

دره ارغوان برای افرادی مناسب است که هوای خنک را دوست دارند. افرادی که ترجیح می‌دهند چند لایه لباس گرم بپوشند تا بتوانند سرما را تحمل کنند، اما ذره‌ای گرما طاقتشان را طاق می‌کند! دشت ارغوان همیشه خنک است؛ بنابراین حتی اگر در روزهای گرم تابستان هم به این منطقه سفر کنید، احتمالا چند درجه تفاوت دما را احساس خواهید کرد.

دشت ارغوان معمولا در زمستان از برف پوشیده می‌شود و برای گردشگری مناسب نیست، چون امکانات گردشگری ندارد و هرکسی نمی‌تواند از میان برف نشسته در کوه‌های این منطقه عبور کند. حتی گروه‌های طبیعت‌گرد حرفه‌ای هم در زمستان به طرقبه می‌روند تا تفریحات زمستانی را در مشهد تجربه کنند.

آیا تفریحات دره ارغوان و اطراف آن را می شناسید؟

همیشه عادت من قبل از سفر به شهری یا بازدید از یک جاذبه گردشگری است که ببینم چه تفریحی وجود دارد و چه کاری می توانم انجام دهم. فعالیت های دارا ارغوان برای طبیعت گردی هایی مثل من هم جذاب است.

در ادامه تفریحاتی را که می‌توانید در این فضا تجربه کنید، می‌گویم. بعد از آن شاید تصمیم بگیرید یک شب بهاری را در این دره اقامت کنید.

عکاسی از زیبایی‌های دره ارغوان

از توصیفات دره‌ارغوان و عکس‌هایی که از این منظره بی‌نظیر دیده‌اید، متوجه می‌شوید اولین چیزی که به ذهن می‌رسد ثبت عکس‌های یادگاری است. اگر دستی بر عکاسی داشته باشید، می‌توانید عکس‌هایی بگیرید شبیه به آنچه در مجلات حیات‌وحش و طبیعت منتشر می‌شود!

پیاده‌روی و گشت‌وگذار

پیاده‌روی‌ و گشت‌وگذار در دشت و دره ارغوان از دیگر تفریحاتی است که می‌توانید به آن بپردازید. البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که پیاده‌روی در این منطقه به معنی عبور از مسیرهایی که برای پیاده‌روی ساخته شده‌، نیست. در دشت ارغوان همه چیز حالت طبیعی خود را حفظ کرده‌ است. بنابراین برای پیاده‌روی باید مسیر پرفرازونشیبی را طی کنید و حتی در بعضی موارد از میان جویبارهای جاری هم رد شوید. بنابراین پیاده‌روی در این دشت برای کودکان و افراد مسن سخت است.

کمپینگ در قلب دره ارغوان

اگر با گروه طبیعت‌گردی حرفه‌ای به دره ارغوان می‌روید و تجهیزات مناسب کمپینگ دارید، می‌توانید یک شب بی‌نظیر را در این دشت تجربه کنید. در نزدیکی دشت و دره ارغوان حیوان وحشی وجود ندارد و اگر تجربه کمپینگ در فضاهای بدون امکانات را داشته باشید، با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

در شب‌های دشت و دره ارغوان زیبایی بوته‌ها کم‌تر به چشم می‌آید، اما به جای آن آسمانی صاف و پرستاره عرض‌اندام می‌کند و صدای جیرجیرک‌ها هم جایگزین صدای پرنده‌هاست.اگر قصد کمپینگ دارید، پیش از حرکت به سمت دشت، آب‌وهوای طرقبه را چک کنید. احتمالا شب‌مانی در آب‌وهوای بارانی، لذت چندانی ندارد و شما به دردسر می‌اندازد.

گشت‌و‌گذار در روستاهای اطراف دره ارغوان

روستاهای اطراف طرقبه هم بخشی از طبیعت هستند و هم تفریحات منحصربه‌فردی دارند، مثلا منطقه شاندیز به رستوران‌های لوکس و شیشلیک‌های خوشمزه شهرت دارد. اگر یک روز را برای طرقبه‌گردی اختصاص دهید، می‌توانید جاذبه‌‌های مختلف این منطقه در نزدیکی دره ارغوان را ببینید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
موزه آبگینه کجاست؟ سفر به موزه شیشه‌ای و سفالی در خیابان سی تیر

کوهنوردی در دره‌ارغوان

دره جایی است که با کوه احاطه شده و همانطور که انتظار می‌رود، اطراف دره‌ارغوان هم کوه‌ها و تپه‌های مختلفی وجود دارد. برای کوهنوردی در این منطقه هم می‌توانید صبح زود به دشت و دره ارغوان بروید و بعد از تماشای ارغوان‌های زیبا به سمت قله‌ها راهی شوید و هم می‌توانید بعد از کمپینگ و شب‌مانی در این منطقه راهی ارتفاعات شوید.

اگر قصد دارید قله‌های بلندتر را فتح کنید، بهتر است با یک گروه حرفه‌ای همراه باشید. اگر تنها هستید، بهتر است خیلی از جاده و مسیر ماشین‌روی دره ارغوان دور نشوید.

طبیعت‌گردی در پارک‌های طرقبه

بوستان سنگی کمر مقبولا و تفریحگاه چالیدره از دیگر جاذبه های طبیعی مشهد هستند که فاصله زیادی با دشت یا دره ارغوان ندارند. بنابراین می‌توانید یک تور طبیعت‌گردی برای خودتان برگزار کنید و از طبیعت مشهد در قسمت‌های مختلف حوالی طرقبه لذت ببرید.

در قسمت‌های بعدی درباره پارک‌های اطراف طرقبه و روستاهای حوالی آن توضیحات بیشتری خواهم داد.

شکم‌گردی در رستوران‌های طرقبه

کم‌تر کسی است که نام شاندیز و کباب‌های خوش‌طعم آن و رستوران‌های طرقبه را نشنیده باشد. طرقبه مشهورترین تفریحگاه برای تفریحات اطراف مشهد است و شکم‌گردی هم مشهورترین تفریح در طرقبه! رستوران‌های طرقبه غذاهای بسیار متنوعی را سرو می‌کنند و به کباب‌ها محدود نمی‌شوند، غذاهای این منطقه کیفیت بالایی دارد.

گشتی در جاهای تفریحی و دیدنی نزدیک به دره ارغوان

دره ارغوان می‌تواند بخشی از طرقبه‌گردی شما باشد؛ یعنی اگر بخواهید می‌توانید در یک روز تمام دیدنی‌های طرقبه و اطراف آن را ببینید. البته ممکن است این دره به اندازه‌ای برایتان جذاب باشد که چند ساعت بیشتر به آن اختصاص بدهید و چشم‌هایتان را از زیبایی گلبرگ‌های قلبی شکل ارغوانی سیراب کنید و بعد به سراغ سایر دیدنی‌های طرقبه بروید.

مجموعه تفریحی چالیدره

چالیدره تفریحگاه اصلی طرقبه نزدیک دره‌ارغوان است که امکانات مختلفی دارد. بسیاری از افراد، تنها به عشق چالیدره به طرقبه می‌روند. در این تفریحگاه می‌توانید تجربه‌های متفاوتی داشته باشید؛ از تفریحات آبی گرفته تا تفریحات زمینی و حتی هوایی!

شاندیز نزدیک دره ارغوان

شاندیز برای اهل دل‌ها نیازی به معرفی ندارد و تقریبا همه ما ایرانی‌ها اهل دل هستیم! کباب در همه شهرهای ایران خوشمزه و دلچسب است، اما در بعضی شهرها مثل شاندیز مشهد، لطف و مزه دیگری دارد. البته رستوران‌های شاندیز در نزدیکی دره‌ارغوان تنها جذابیت آن نیستند. در این منطقه پارک جنگلی شاندیز قرار دارد و قطعه‌ای دیگر از طبیعت بهشتی مشهد است. همچنین پاراموتورز تفریح هیجان‌انگیزی است که در شاندیز مشهد وجود دارد و در آن می‌توانید احساس پرواز را در آن تجربه کنید.

روستای کنگ نزدیک دره ارغوان

روستای کنگ یک جاذبه تاریخی طبیعی در مشهد است که در منطقه طرقبه حوالی دره‌ارغوان قرار دارد.

دره ارغوان

در این روستا می‌توانید از منظره کوچه باغ‌های سنتی لذت ببرید، گوشتان را به صدای پای آب بسپارید و در کنار رودخانه چای بنوشید. کنگ هم منطقه‌ای دره‌ای است و به همین دلیل آب‌وهوای مطبوع و خنکی دارد.

طرقبه نزدیکی دره ارغوان

طرقبه منطقه‌ای است که در هر قسمت آن تفریح‌ها و دیدنی‌های مختلفی انتظارتان را می‌کشد. جالب است بدانید در طرقبه تفریحات منحصربه‌فردی مثل پیست اتومبیل‌رانی، پیست سوارکاری و پیست اسکی هم وجود دارد. علاوه‌براین در طرقبه رستوران‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانند بهترین میزبان برای وعده‌ شام یا ناهار باشند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
کردستان کجاست؟ + آشنایی با زیباترین جاهای دیدنی کردستان که مجذوب آن‌ها خواهید شد + معرفی جاهای دیدنی سنندج

روستای کلاته آهن نزدیک دره ارغوان

اگر وارد فرعی دره‌ارغوان نشوید و مسیر مستقیم را ادامه بدهید، به روستای کلاته آهن می‌رسید. مردم این روستا اغلب به کشاورزی و باغداری مشغولند، بنابراین باید انتظار روستایی سرسبز با آب‌وهوای معتدل را داشته باشید. اگر در بهار به کلاته آهن بروید، مهمان شکوفه‌های بهاری و جوانه‌های تازه شکفته خواهید بود، اما اگر در تابستان به این روستا سفر کنید، می‌توانید میوه‌های محلی بخرید و از طعم به دور از سم و مواد شیمیایی آن‌ها لذت ببرید.

بوستان سنگی «کمر مقبولا»

کمر مقبولا یک بوستان سنگی طبیعی نزدیک دره ارغوان است و از دیگر مناطق بکر و بدون امکانات طرقبه محسوب می‌شود. در این قسمت‌ها طبیعت دست به مجسمه‌سازی با سنگ‌ها زده و با آتشفشان‌هایش سنگ‌هایی با زیبایی وصف‌ناشدنی ساخته است.

دره ارغوان

انسان‌های نخستین هم در این هنر سنگی شریک هستند، روی بعضی از صخره‌ها می‌توان سنگ‌نگاره‌هایی از دوران باستان دید.

ارغوان چگونه گیاهی است؟

بیشترین گیاهی که در دشت ارغوان می‌بینید، درختچه و درخت‌های ارغوان هستند. البته ارغوان‌های کوچک شبیه به بوته به نظر می‌رسند و به اندازه دختربچه‌هایی که لباس ارغوانی پوشیده‌اند و موهایشان را شانه کرده و بسته‌اند، دلبری می‌کنند! البته ارغوان تنها پوشش گیاهی این منطقه نیست و سایر گیاهان بیابانی را هم می‌توان در این دشت دید.

ارغوان درختی است که بین ۳ تا ۱۰ متر رشد می‌کند و گل‌هایی قلبی شکل به رنگ بنفش ارغوانی دارد. این گل‌ها روی همه قسمت‌های درخت رشد می‌‌کند، از نوک شاخه‌ها و کنار جوانه‌ها گرفته تا بر بدنه و چوب درخت.خوب است بدانید در دره‌ارغوان گیاهان ارغوان زیاد است. درخت ارغوان برگ هم دارد، اما برگ‌هایش بعد از گل‌ها شکوفا می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد تصور می‌کنند ارغوان کاکتوسی است که از خار و گل تشکیل شده و برگی ندارد.

دره ارغوان

موقع دست‌زدن به ارغوان‌های دره ارغوان باید مراقب باشید، زیرا این دخترکان زیبارو، خارهای تیزی برای مراقبت از خودشان دارند. البته بهتر است که بر سر و روی آن‌ها دست نکشید و کاری کنید ردی از حضورتان در دل طبیعت به جا نماند؛ حتی به اندازه یک اثر انگشت یا یک شاخه ارغوان شکسته.

پوشش جانوری دره ارغوان چیست؟

دره ارغوان در نزدیکی منطقه حفاظت شده بینالود قرار دارد. در این منطقه حفاظت شده حیواناتی چون پلنگ، گرگ، کفتار، شغال، گربه پالاس، میش اوریال، قوچ اوریال، پایکا و گراز زندگی می‌کنند. پرندگان این منطقه هم شامل شاهین، عقاب طلایی، بالابان، کبک و تیهو هستند.

دره ارغوان

این حیوانات در دشت ارغوان پیدا نمی‌شوند، اما ممکن است یک شاهین یا عقاب طلایی را در حین پرواز بر فراز آسمان ببینید. در این دشت اغلب حشرات و خزندگانی که در بیابان‌ها وجود دارند، زندگی می‌کنند.

برای اقامت در دره ارغوان چه کنید؟

اگر طبیعت‌گرد حرفه‌ای باشید، بهترین لطفی که می‌توانید به خودتان بکنید، یک شب اقامت در دره‌ارغوان است، اما اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید، شب را در دره ارغوان نمانید و قبل از تاریکی هوا به شهر مشهد یا طرقبه برگردید. در ادامه درباره هر دو شیوه اقامت توضیح خواهم داد.

اقامت در دره ارغوان

گروه‌های طبیعت‌گرد حرفه‌ای معمولا تجربه اقامت در مناطق بکر و بی‌امکانات مانند دره ارغوان را دارند. آن‌ها ماشین‌های مجهز و تجهیزات کمپینگ حرفه‌ای دارند و می‌دانند شرایط شب در یک منطقه بکر چگونه است. بنابراین در طول تاریکی هوا با مشکل خاصی مواجه نمی‌شوند و تجهیزات روشنایی کافی هم همراه دارند.

در فصل‌های بهار و تابستان، گروه‌های طبیعت‌گردی حرفه‌ای، برای شب‌مانی به دره ارغوان مشهد می‌روند و کمپ می‌زنند. اگر قصد دارید برای اولین بار کمپینگ را تجربه کنید، بهتر است به مناطقی بروید که امکانات کمپینگ و نظارت داشته باشند، در تجربه‌های بعدی می‌توانید مزه شب‌مانی در دره بکر ارغوان را بچشید؛ طعمی که از ترکیب هیجان و آرامش به وجود می‌آید و روحتان را سیراب خواهد کرد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
شهر لاهیجان کجاست؟ + معرفی جاهای دیدنی لاهیجان، معروف به عروس شهرهای استان گیلان

بررسی توصیه‌هایی برای سفر امن به دره ارغوان

علی بابایی‌ها حرفه‌ای سفر می‌کنند! در ادامه توصیه‌هایی دارم که به شما کمک می‌کند از سفر به دره ارغوان بیشتر لذت ببرید و حس خوبتان را به طبیعت هم هدیه بدهید.

  • اگر در زمستان به طرقبه رفته‌اید، بهتر است دره‌ارغوان مشهد را از فهرست دیدنی‌ها حذف کنید و بازدید از آن را برای زمانی بگذارید که در بهار در مشهد هستید. زمستان‌های این دره سرد و برفی است و احتمال گیر کردن ماشین در برف وجود دارد.
  • هرچه را لازم دارید، پیش از سفر به دره بخرید؛ در غیر این صورت مجبور می‌شوید مسیری اضافه برای رسیدن به نزدیک‌ترین مغازه‌ها که در روستاهای اطراف قرار دارند، طی کنید. البته می‌توانید برای روستاگردی، خرید از روستایی‌ها و محلی‌ها و کمک به معیشت و اقتصاد آن‌ها به این روستاها بروید و از آنجا خرید کنید.
  • قبل از سفر به دشت و دره‌ارغوان آب‌وهوای مشهد را بررسی کنید. روزهای بارانی انتخاب مناسبی برای بازدید از این دشت نیستند.
  • دوربین عکاسی، موبایل و پاوربانک را فراموش نکنید. در این دره اینترنت و شبکه وجود ندارد، پس تنها کاربرد موبایلتان عکاسی خواهد بود و همین تنها کاربرد هم می‌تواند شارژ موبایلتان را تمام کند. به هر حال شما دارید به جایی شبیه به بهشت سفر می‌کنید!
  • طبیعت‌گرد و طبیعت‌دوست باشید! تا حد امکان روی زمین آتش روشن نکنید و اگر مجبور به این کار شدید، قبل رفتن مطمئن شوید آتش خاموش شده است. برای زباله‌هایتان کیسه همراه داشته باشید و هیچ چیز در طبیعت جا نگذارید، حتی پوست میوه. درست است که آن‌ها پوسیده و جذب می‌شوند، اما به مدتی زمان نیاز است. به فکر لذت بازدیدکننده‌های بعدی هم باشید!
  • با ارغوان‌ها و دوستانشان مهربان باشید! شاخه‌هایشان را نشکنید، آن‌ها را آتش نزنید و از این امانت‌های دوست‌داشتنی مراقبت کنید.
  • اگر قصد ندارید شب در دره بمانید، قبل از تاریکی هوا دره را ترک کنید.
  • اگر قصد شب‌مانی در دره ارغوان را دارید، علاوه‌بر همه تجهیزات کمپینگ حرفه‌ای، لباس گرم هم همراه داشته باشید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با دره ارغوان آشنا شدید. همچنین از جاذبه های دیدنی در ارغوان مشهد آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دلیل نامگذاری دره ارغوان چیست؟

وجود درختچه‌های ارغوان در سراسر این دره دلیل نامگذاری دره ارغوان است.

مسیر دره ارغوان از تهران چگونه است؟

برای رسیدن به دره ارغوان از تهران، ابتدا باید به مشهد برسید، سپس به سمت طرقبه برانید، وارد جاده طرق‌دره شوید و بعد از آن به جاده کلاته آهن برسید. در میان این جاده، مسیر فرعی به سمت دره ارغوان با تابلو مشخص است.

پیشنهاد ما به شما

چطوری فقط در یک هفته، جاهای تاریخی یزد رو ببینیم!

شهر زیبای یزد به عنوان نگین کویر ایران، دارای جاذبه‌های تاریخی بسیاری است که در …

دیدگاهتان را بنویسید