آنتالیا

آشنایی با تاریخچه آنتالیا + جاهای دیدنی آنتالیا، بهشت خنک مدیترانه‌

یکی از بهترین و شلوغ‌ترین شهرهای تفریحی و مقصدهای توریستی ترکیه که می‌توانید به آن سفر کنید، آنتالیا است! شهری که دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی فراوانی است که می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. در این شهر شما می‌توانید انواع درختان نخل، انواع لنگرگاه‌ها، کشتی‌های زیبا و هرآنچه از طبیعت، مکان‎های تاریخی و مراکز خرید بخواهید را مشاهده کنید. امروز دراین مقاله قصد داریم با بررسی «جاهای دیدنی آنتالیا» به شما کمک کنیم که سفر پر خاطره‌ای به این شهر داشته باشید. پس اگر می‌خواهید با جاذبه‌های تفریحی آنتالیا، مراکز خرید آنتالیا و یا مکان‌های تاریخی و قدیمی شهر آنتالیا بیشتر آشنا شوید به خواندن ادامه دهید.

تاریخچه آنتالیا از گذشته تا به امروز

بازدید از جاهای دیدنی آنتالیا تنها به تفریحات ساحلی و چشم‌اندازهای طبیعی محدود نمی‌شود، اگرچه این شهر به دلیل واقع‌شدن در منطقه ساحلی بیشتر به‌عنوان یک شهر تفریحی شناخته می‌شود اما قدمت طولانی آن که به دوران باستان بازمی‌گردد موجب شده است تا دیدنی‌های آنتالیا تنوع ارزشمندی از ساحل‌های زیبا تا شهرهای باستانی را در خود جای دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاذبه های مونته نگرو را بخوانید. به‌علاوه نداشتن الزام به دریافت ویزا، این شهر را به یکی از مقصدهای محبوب ایرانی‌ها تبدیل کرده است.

شهر آنتالیا از جمله مکان‌هایی است که حدود 2150 سال قدمت دارد! این شهر تاریخی از زمانی که توسط آتالوس در سال 159 قبل از میلاد احداث شد، محل زندگی مردم و جوامع مختلفی بوده ‌است. اگر نگاهی به معنای آنتالیا بیندازید، متوجه می‌شوید که در کتاب‌های تعریف لغت به معنای «سرزمین آتالوس» است!این مکان با بناهای تاریخی و داستان‌های عجیب‌الخلقه از جمله مقصدهایی است که می‌توانید برای لذت بردن و تفریحات مختلف به آن سفر کنید.

معرفی بهترین جاهای دیدنی در آنتالیا

در ادامه سعی می‌کنیم، بهترین جاهای دیدنی آنتالیا که بهتر است قبل از سفر در مورد آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید را به شما معرفی کنیم.

1- کاله‌ایچی، پرسه در گذشته آنتالیا

کاله‌ایچی در ترکی به معنای داخل قلعه است و منظور همان بافت تاریخی خودمان است. یکی از محبوب‌ترین مناطق دیدنی آنتالیا همین کاله‌ایچی است. آنتالیا هم مثل یزد و کاشان بافت تاریخی دارد که کوچه‌ها و خانه‌های قدیمی آن یادگاری از حضور رومیان در این شهر است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاهای دیدنی و گردشگری مارسی فرانسه را بخوانید. کاله‌ایچی کوچه‌های سنگفرش و باریک و پیچ در پیچی دارد که قدم زدن در آن‌ها شما را به گذشته می‌برد. اینجا پر است از دیوارهای سنگی و خانه‌های قدیمی که کنار هم ردیف شده‌اند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
کاخ تاریخی فرانسه کجاست؟ + با کاخ ورسای باشکوه‌ترین اقامتگاه سلطنتی جهان آشنا شوید

یکی از معروف‌ترین و البته شلوغ‌ترین خیابان‌های کاله‌ایچی، خیابان مزیک است که پر است از کافه، رستوران و فروشگاه. در این خیابان توریست‌پسند هم می‌توانید در کافه‌ها که اغلب صندلی‌هایشان را در خیابان چیده‌اند، بنشینید و قهوه‌های ترک لذیذ و غذاهای محلی ترکی نوش جان کنید. اگر هم دنبال خیابان خلوت‌تری هستید و ترجیح می‌دهید در جای آرام‌تری از فضای تاریخ کاله‌ایچی لذت ببرید به خیابان کلین جان سالار سر بزنید.

کاله‌ایچی، پرسه در گذشته آنتالیا

بعضی از خیابان‌های کاله‌ایچی با یک عالمه رستوران و کافه به مرکزی برای شکم‌گردی و خوردن غذاهای لذیذ ترکی تبدیل شده است. در این بافت تاریخی جاذبه‌های گردشگری زیادی مثل دروازه هاردیان، مناره ییولی، بندر قدیمی آنتالیا و بندر قلعه کاله‌ایچی وجود دارد که با تک‌تک آن‌ها آشنا می‌شویم. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای سفر به مصر را بخوانید.

دروازه هادریان، دروازه‌ای به افتخار ورود امپراطور روم

دروازه هادریان یا هادریانوس به اوچ کاپلار به معنای سه دروازه هم معروف است. این دروازه در سال ۱۳۰ قبل از میلاد به افتخار ورود امپراطور روم به هادریانوس بنا شد. این دروازه در اصل دو طبقه بوده که امروز فقط طبقه اول از آن برجا مانده است.معماری دروازه هادریان سه طاق کنار یکدیگر است که سرستون‌های آن معماری رومی کورینس را منعکس می‌کنند. کنار این دروازه دو برج قرار دارد که برج سمت راست در دوره بیزانس مرمت شده است.

اسکله قدیمی آنتالیا؛ بندر قدیمی، تفرجگاه امروزی

این بندر قدیمی آنتالیا که دور آن را صخره پوشانده تا اواسط قرن بیست میلادی، بندر اصلی آنتالیا بوده است. تاریخ موج شکن‌های اسکله به دوره سلجوق‌ها برمی‌گردد. امروزه این اسکله یکی از مکان‌های گردشگری آنتالیا است و تمام تورهای قایقی آنتالیا سفرشان را از این اسکله شروع می‌کنند.اینجا پر از رستوران، کافه و مغازه‌ است. گردشگران در این کافه‌ها و رستوران‌های محلی خودشان را مهمان قهوه‌ها و باقلواهای لذیذ ترکی و غذاهای محلی می‌کنند و از فضای دنج لب ساحل، تماشای غروب و قایق‌های کوچک و بزرگ لذت می‌برند.

2- مسجد ییولی مناره، نماد آنتالیا

مسجد ییولی مناره نماد این شهر در سفر به آنتالیا است. تاریخ ساخت این مسجد به سال ۱۳۲۰ برمی‌گردد. به همین خاطر آن را یکی از قدیمی‌ترین مساجد آنتالیا می‌دانند. از آنجایی که این مسجد معروف به دستور علاالدین کیقباد ساخته شده، آن را به مسجد علاالدین هم می‌شناسند.معماری مسجد مستطیلی است و ۶ گنبد دارد. این مسجد از خشت ساخته شده و ساده است و در معماری آن تزئینات زیادی به کار نرفته است.

 مسجد ییولی مناره، نماد آنتالیا

مناره ییولی یک بنای استوانه‌ای شکل مستقل است که در قسمت شرق مسجد قرار دارد. ییولی در ترکی به معنای شیار دار است و به ساختار شیاری مناره اشاره می‌کند.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با شهر مارسی فرانسه + معرفی جاهای دیدنی و گردشگری مارسی فرانسه

3- منار شکسته، مناره‌ای با سرنوشت پر فراز و نشیب

این اثر تاریخی که امروز آن را به منار شکسته (به ترکی کِسیک مناره) می‌شناسیم، یکی از پرچالش‌ترین مکان های دیدنی آنتالیا است. کسیک مناره تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. این بنا اول از همه یک معبد رومی بود که بعدها یعنی در قرن ۷ به کلیسای مریم مقدس تبدیل شد. معماری این کلیسا از روم شرقی الهام گرفته بود و ۵ سالن گنبدی شکل داشت. بعد از حمله اعراب، این کلیسا آسیب داد و دو قرن بعد بازسازی و به مسجد تبدیل شد.

منار شکسته، مناره‌ای با سرنوشت پر فراز و نشیب

اما این همه داستان نیست. در دوره حکومت سلجوقی‌ها، این بنا به مسجد کورکوت یا مسجد کبیر تبدیل شد و مناره شکسته در کنار این بنا ساخته شد. بعد از شکست سلجوقی‌ها دوباره مسجد به کلیسا تبدیل شد. آتش‌سوزی سال ۱۸۹۶ فراز و نشیب سرگذشت مناره را تکمیل کرد. در این آتش‌سوزی قسمت بالایی مناره که چوبی بود سوخت و مناره شکسته امروزی یادگاری از یک تاریخ پر پیچ و خم به جا ماند.

4- آسپندوس، یک یادگاری خیره کننده از رومی‌‌ها در آنتالیا

دیدن آمفی‌تئاتر آسپندوس شما را یاد فیلم‌های تاریخی از روم باستان می‌اندازد. این آمفی تئاتر یکی از جذاب‌ترین یادگاری‌های تاریخی برجای مانده از قرن دوم میلادی و از حضور امپراطوری روم در ترکیه امروزی است.

آسپندوس

داستان ساخت آسپندوس از این قرار است که پادشاه شهر باستانی آسپندوس برای ساختن این آمفی تئاتر و قنات‌های شهر مسابقه گذاشته بود و جایزه آن هم ازدواج با دختر پادشاه بود. در نهایت معمار آمفی‌تئاتر موفق به ازدواج با دختر پادشاه شد. این قلعه رومی آنتالیا یکی از زیباترین جاهای دیدنی ترکیه است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
آشنایی با جزایر زیبای کشور اندونزی

معماری بنا یک نیم‌دایره بزرگ است که داخل نیم دایره از بالا تا پایین به شکل سکو ساخته شده است. این سکوها محل نشستن تماشاچی‌ها بوده‌اند، جایگاه امپراطور و اطرافیان او جدا از مردم عادی است. ردیف جلو جایگاه سناتورها و قاضی‌ها بوده و افراد مشهور هم در ردیف دوم می‌نشستند.آمفی تئاتر آسپندوس بازسازی شده است و امروزه میزبان جشنواره‌های موسیقی و نمایش با ظرفیت ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر است. همایش‌های هنری مهم هم در این بنای تاریخی برگزار می‌شود.

5 – پرگا، نمایش شکوه حتی در ویرانی

برای کسانی که به تاریخ علاقه دارند، این شهر باستانی یکی از بهترین جاهای دیدنی انتالیا است و می‌تواند پر از شگفتی باشد. ستون‌های بزرگ با سرستون‌های زیبا و دیوارهای بلند و بعضا فرو ریخته آثاری هستند که در بازدید از پرگا می‌توانید انتظار دیدنش را داشته باشید. این شهر از دوره هلنی یعنی زمانی که یونانی‌ها بر جهان باستان حکومت می‌کردند، بر جا مانده است. در آن دوره پرگا یکی از شهرهای زیبا و باشکوه بود. وجود مجسمه زنان در میان خرابه‌ها نشان از جایگاه زنان و فعالیت آنان در امور اداری آن زمان دارد.

 پرگا، نمایش شکوه حتی در ویرانی

6 – موزه‌ آنتالیا، گزارشی تمام عیار از تاریخ و دیدنی های آنتالیا

برای کسانی که اهل تاریخ و موزه هستند، در کنار دیدن پرگا و آسپندوس و دیگر جاذبه‌های تاریخی آنتالیا ، این موزه می‌تواند تکمیل کننده کشف آنتالیای تاریخی باشد. موزه آنتالیا بیشتر از ۱۳ تالار دارد که گزارشی خوب از تاریخ منطقه را به شما می‌دهد.

موزه‌ آنتالیا، گزارشی تمام عیار از تاریخ و دیدنی های آنتالیا

در تالارهای مختلف موزه می‌توانید ۵ هزار اثر تاریخی مختلف را ببینید که از همین نواحی مدیترانه‌ای و پام‌فیلیا به دست آمده‌اند. سکه‌ها، اتاق امپراطوری، تابوت‌ها و آیکون‌های مسیحیت از مهمترین بخش‌های موزه هستند. خیلی از گچ‌بری‌های مجلل و مسجمه‌های بزرگ که از شهر قدیمی پرگا کشف شده‌اند، به این موزه آورده شده‌اند.

7- الیمپوس و چیمرا

روستاهای دوگانه الیمپوس و چیرالی Olympos and the Chimera، در ۸۰ کیلومتری جنوب غربی آنتالیا جایگاه ویژه‌ای در لیست جاهای دیدنی آنتالیا دارند. محدوده خط ساحلی این روستاها با ویرانه‌های شهر باستانی الیمپوس محاصره شده است. الیمپوس، به بهشت خوش‌گذران‌ها و عاشقان پارتی مشهور است و چیرالی، جایی برای استراحت و ریلکس کردن در تعطیلات. ترکیبی کامل از ساحل و آثار تاریخی، در این جاذبه باشکوه قرار گرفته است.شعله‌های طبیعی آتش که از میان سنگ‌های چیمرا (نزدیک شهر چیرالی) زبانه می‌کشند، یکی از جالب‌ترین جاذبه های گردشگری آنتالیا است که نباید آن را از دست بدهید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
سوغات سوریه و معرفی بازارهای سوریه

8 – موزه مینی‌سیتی آنتالیا

در موزه مینی‌سیتی، دیدنیهای ترکیه را در ابعاد متفاوتی خواهید دید؛ در حقیقت شما تمام ترکیه را می‌توانید یکجا ببینید. ماکت‌های مینیاتوری تمام آثار تاریخی و بناهای معروف ترکیه در ۱/۲۵ اندازه واقعی را به نمایش گذاشته‌اند. این موزه در فضای باز برپاست و شبیه باغ موزه هنر ایرانی خودمان است، اما در ابعاد بزرگتر و با آثار بیشتر. این موزه علاوه بر بزرگترها برای کودکان هم خیلی خوشایند است.

 موزه مینی‌سیتی آنتالیا

مسجد ییولی مناره‌، کلیسای سنت نیکولاس، کوه چیمرا، معبد آرتمیس و پاموک‌کاله از جمله جاهایی دیدنی و نمادین ترکیه هستند که در این موزه می‌توانید ببینید.

9 – موزه و خانه آتاتورک

خانه آتاتورک، مردی که در تاریخ ترکیه تاثیرگذار بود و هنوز هم مردم ترکیه از خدمات او به این کشور بهره‌مند هستند، در آنتالیا به موزه تبدیل شده است. این موزه دو طبقه دارد و لوازم شخصی، عکس‌ها و اسناد متعلق به آتاتورک را در این موزه می‌توانید ببینید. این موزه هم مثل موزه باستان شناسی آنتالیا جذابیت زیادی دارد.

10- مرکز خرید اوزدیلک پارک آنتالیا (ozdilek park)

اگر شما هم مانند اکثر مسافران و گردشگران آنتالیا یکی از عناصر مهم سفر را خرید از برندهای معروف و باکیفیت تر می‌دانید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً به مرکز خرید اوزدنیک پارک بروید. در این مرکز خرید حدوداً ۱۰۰ فروشگاه پوشاک و کالاهای متنوع دیگری وجود دارد که کلیت نیازهای شما را در بر می‌گیرد. مرکز خرید اوزدنیک پارک آنتالیا یکی از بزرگ‌ترین و در عین حال پربازدیدترین مجتمع این شهر بوده و سالیانه پذیرای تعداد زیادی گردشگر و توریست است. در این مرکز خرید علاوه بر دیدن اجناس و پاساژ گردی می‌توانید از رستوران‌ها، کافه‌ها، سالن بازی بولینگ، سینما، کلاب بازی کودکان و هایپرمارکت اوزدنیک پارک آنتالیا نیز استفاده کنید. ناگفته نماند این مرکز خرید پارکینگ اختصاصی داشته و می‌توانید وسیله نقلیه‌ای اگر همراه خود دارید در پارکینگ مجتمع پارک کنید.

11- آبشار دودن (Düden Waterfalls)

برای دیدن این جاذبه طبیعی باید حدود ۱۲ کیلومتر از شهر آنتالیا فاصله بگیرید و از جاده‌ای به همین نام به آبشار برسید. از مرکز آنتالیا تا این منطقه گردشگری کمتر از یک ساعت راه است و حیف است که برای دیدن این آبشار روح‌بخش و زیبا نروید. آبشار دودن از دو مجموعه آبشارهای بالا و آبشارهای پایین تشکیل شده که با صدای دل‌چسب جریان آب شما را به آرامش دعوت می‌کند. آب پایین‌ترین قسمت آبشار روی صخره‌ای در دریای مدیترانه می‌ریزد و دیدن چشمه دودن را با منظره دریایی، شگفت‌انگیزتر می‌کند. در قسمت بالایی آبشار هم پارک سرسبز و منطقه کوهستانی وجود دارد که طبیعتی بکر و روح‌بخش را فراهم آورده است. اگر می‌خواهید ساعاتی از روز را کنار این آبشار سپری کنید حتماً دوربین عکاسی، مقداری خوراکی و یک همراه هم‌سلیقه با خود داشته باشید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
معرفی جاهای دیدنی کشور الجزایر + آشنایی با جاذبه های گردشگری شگفت انگیز الجزایر در شمال افریقا

12- برج ساعت آنتالیا (Antalya Saat Kulesi)

اگر می‌خواهید نماد ایستادگی و استواری شهر آنتالیا را ببینید تنها باید به میدان کاله کاپیسی بروید و از برج ساعت آنتالیا بازدید کنید. این برج ساخته دست معماران ماهر قرن ۱۹ میلادی بوده و تنها بازمانده از برج‌های اطراف آنتالیا است. در آن زمان ۸۰ برج ساخته شده اما امروزه فقط همین برج به یادگار مانده است. یکی از پربازدیدترین مناطق آنتالیا برج ساعت است که روزانه تعداد زیادی گردشگر برای دیدن این برج که با سنگ تراشیده شده می‌روند و در کنار آن لحظات ماجراجویانه خود را ثبت می‌کنند.

اگر به تصویر این برج توجه کنید؛ متوجه تفاوت نوع ساخت برج ساعت با بناهای اطراف آن خواهید شد. همین تفاوت و تضاد ساخت همچنین سرسبزی درختان و فضای شهری به زیبایی این منطقه افزوده است. اگر می‌خواهید به این شهر توریستی با جاذبه‌های فراوان سفر کنید حتماً با جستجوی ارزان‌ترین بلیط آنتالیا در هزینه‌های رفت و برگشت صرفه‌جویی کنید تا بودجه خود را صرف گشت و گذار و هر چیز لذت‌بخش دیگری کنید.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با جاهای دیدنی آنتالیا آشنا شدید.همچنین از تاریخچه ی آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مشهوترین جاهای دیدنی آنتالیا چیست؟

برخی از مشهورترین دیدنی‌ های آنتالیا شامل کالیچی، آسپندوس، موزه آنتالیا و تونک تپه می‌شود.

آبشارهای دودن کجا هستند؟

آبشارهای دودن در ۲۸ کیلومتری جاده‌ قدیمی آنتالیا-بوردور قرار دارند.

پیشنهاد ما به شما

آشنایی با جاهای دیدنی و بازارهای سنتی و تاریخی استانبول

جاهای دیدنی استانبول در تابستان

اگر بخواهیم تمام جاهای دیدنی استانبول در تابستان را بیان کنیم می توان به بیش …

دیدگاهتان را بنویسید