همسفر
Tourist woman in Plaza Major, Madrid

چرا همسفر خوب داشتن مهم است؟ ویژگی هایی که یک همسفر خوب باید رعایت کند، چیست؟ + چگونه یک سفر به یاد ماندنی داشته باشیم؟

همسفر خوب یکی از زیبایی های سفر رفتن است. فرقی نمی کند کجاا سفر می روید، داشتن یک همسفر خوب می تواند موفقیت زا بوده و هر سفری را خاطره انگیز کند.برای همسفر خوب بودن، تاکتیک های زیاد و مشخصی وجود دارد که می تواند شما را در چشم دوستانتان یک انسان خوش سفر نشان دهند.همواره در سفر اتفاق هایی عجیب و دور از فکر می افتد که بدون شک بعدها از آن با هیجان تعریف می کنید. با همه اتفاق های غیر قابل پیش بینی از ما به عنوان یک فرد خوش سفر یاد نمایند. با هم به بعضی از این نکات نگاهی می اندازیم.


فهرست مطالب


بررسی ویژگی های همسفر خوب

داشتن یک همسفر خوب می تواند هر سفری را خاطره انگیز کند‎. شاید برای افرادی که تنها سفر می کنند این سوال مطرح باشد که چرا همسفر خوب داشتن مهم است؟ در ادامه به بعضی از این موارد اشاره می کنیم.

۱- همسفر خوب یعنی خاطرات جدید و ناب

شاید این مهم ترین ویژگی یک همسفر خوب باشد.او می تواند خاطراتی را برای شما رقم بزند که تنهایی از پس آنها بر نمی آیید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای انتخاب هتل مناسب در سفر را بخوانید. یعنی یک فرد جدید به معنای تفکر و ایده های جدید است.می توانید چیزهایی را تجربه کنید برای خودتان به سراغشان نمی رفتید.

همسفر خوب یعنی خاطرات جدید و ناب

۲- با همسفر به آدم بهتری تبدیل می شوید

همسفر خوب باعث می شود شما تبدیل به فرد بهتری شوید. او ایده هایی در سر دارد که می تواند شما را به انسان بهتری تبدیل کند.

۳- حس اشتراک را بهتر متوجه می شوید

همسفر خوب باعث می شود مسائل بیشتری را با دیگران به اشتراک بزارید و توانایی درک دیگران را در خود ایجاد کنید.همسفر خوب فقط دنباله رو نیست و ایده هایی دارد که شما را به هیجان می آورد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای نکات سفر با هواپیما را بخوانید.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
 دلایل سفر با تور کشتی کروز چیست؟ + معرفی 5 نکته ی مهم در مورد یک سفر دریایی هیجان انگیز + بررسی نکات طلایی در خصوص سفر دریایی

ویژگی هایی که یک همسفر خوب باید رعایت کند، چیست؟

برای خیلی ها از بهمن ماه این دغدغه مطرح می شود که «تعطیلات عید کجا بریم؟». بر عکس این گروه بعضی ها هم تا دقیقه نود تردید دارند که اصلاً در تعطیلات عید به سفر بروند یا نروند؟ یا تابستان کچا سفر بروید؟اما چیزی که هست این است که اکثر خانواده ها در تعطیلات سال نو سفر می کنند و اکثراَ هم ترجیح می دهند که به تنهایی به مسافرت نروند. اما با چه کسانی بهتر است به سفر بروید؟

ویژگی همسفر- در سفر منعطف باشیم

برنامه ریزی های بسیار دقیق و حساسیت زیاد مفهوم سفر را زیر سوال می برد. همسفر خوب فردی است که در سفر انعطاف به خرج بدهد. گاهی اوقات شاید برنامه روبروی ما باب میل ما نیست. جاذبه ای قرار است ببینیم که چندان مورد علاقه ما نیست.

ویژگی همسفر- در سفر منعطف باشیم

اما با رفتن شما و بودنتان در کنار همسفرانتان حس خوبی برایشان ایجاد می گردد. تمام لذت سفر به تجربه فضاهای نو و متفاوت، محدود می گردد.

قضاوت نکنیم

شاید سلیقه شما با دوستتان شبیه به هم باشد، شاید هم نباشد. آنچه که شما رو کنار هم قرار می دهد احترام و انعطاف است. این که دوست شما به فست فود علاقه دارد نباید از طرف شما مورد قضاوت قرار بگیرد. اگر شما به پریدن از ارتفاع و یا خوردن یک غذای خاص علاقه مندید نباید از سمت دوستتان مورد نقد و قضاوت قرار بگیرید. خیلی از کسانی که مدام در سفر به سر می برند قوانین خیلی خاصی را برای خود دارند. یادتان باشد لازم نیست هر شرایطی را با قوانین عقلی پیش ببرید!

به اینجا سفر کرده‌اید؟
چه لباسی برای مسافرت در تابستان مناسب است؟ + بررسی ترفندهای انتخاب لباس مناسب برای مسافرت در تابستان

ویژگی همسفر- سهم خود را بپردازیم و در خصوص پول بحث نکنیم

یکی از چیزهایی که در سفر شما بایستی شفاف و با احترام مورد بحث قرار بگیرد مسائل اقتصادی است. معمولا در سفرها کسی به عنوان یک مادر خرج شناخته می گردد و مسئولیت خرج کلی سفر را به عهده می گیرد و در انتهای سفر هزینه هر شخص را اعلام می نماید. در این شرایط توصیه می کنیم مانند مجرم برخورد نکنیم. به یکدیگر اعتماد کنیم و بپذیریم سفر به پول نیاز دارد و با صرف هزینه ای می خواهیم کنار هم لذت ببریم. ضمن اینکه لازم نیست هر هزینه ای را هم دقیقا تقسیم بر تعداد کنیم، همه چیز پول نیست.

اگر در کاری توانایی داریم، چرا که نه؟! آن را بر عهده بگیریم

سعی کنید از توانایی هایتان در سفر بهره ببرید. مثلا شاید شما در خواندن نقشه مهارت دارید، خب مسئولیت آن را قبول کنید. عکس های خوبی می گیرید؟ دوربینتان را نباید فراموش کنید. زودتر از دیگران از خواب بیدار می شوید؟ پس یک صبحانه خوشمزه درست کنید. شوخ طبع هستید؟ جمع با جک های شما حسابی سرگرم می گردد.

اگر در کاری توانایی داریم، چرا که نه؟! آن را بر عهده بگیریم

ویژگی همسفر- همفکر و هم زبان باشیم

چه کسی دوست دارد با فردی سفر برود که فقط حرف خودش را می زند و به دیگران توجهی ندارد؟اگر می پرسید شرایط همسفر خوب چیست باید یادتان باشد، همراه شدن با جمع از بایدهای سفر رفتن است. پس دنبال کسی باشید یا به فردی تبدیل شوید که با جمع همراه باشد.

بدون اجازه به وسایل دیگران دست نزنیم

چیزهایی کوچکی در زندگی روزمره ما هست که در سفر از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد. معمولا افراد دوست ندارند که بدون اجازه به وسایلشان دست بزنیم چرا که اگر گم شوند تبدیل به یک ناراحتی می شوند.

با دوستمان سازگار باشیم

خیلی از افراد در سفر پر از جنبُ جوش و هیجان هستند، اما بعضی دوست دارند یک جا آرام بنشینند. سفر زمانی به شما خوش می گذرد که با همسفرانتان به یک تعادل برسید و اجازه ندهید تفاوت ها آزار دهنده شوند. این تفاوت ها نه تنها به تفاوت های فردی و شخصیتی بلکه به فضای سفر هم بستگی دارد. سازگاری پیشه بگیریم.

با دوستمان سازگار باشیم

نظر بدهیم

بارها شده است که از کسی چیزی پرسیدید و در جواب از عبارت هرکاری دوست داری انجام بده استفاده نموده است و شما را در تصمیم گیری تنها گذاشته است. این رفتار اگر از ما هم سر بزند حس بد و بی تفاوتی را ایجاد می نماید. پس توصیه می کنیم، اگر هنگام سفر درخواستی دارید و می شنوید، با شفافیت نظرتان را بیان کنید. بی تفاوت بودن مسئولیت ارائه دادن ایده های خوب را بر دوش همسفران شما می اندازد.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
راهنمای نکات سفر با هواپیما + بررسی نکاتی که باید در اولین سفر با هواپیما بدانیم

زمانی را صرف تنهایی کنیم

همه ما دوست داریم لحظاتی را برای خودمان در تنهایی سر کنیم. فرقی نمی نماید، مادرمان باشد، همسرمان یا دوستمان. اجازه بدهید همسفر شما در سفر دقایقی را برای خود تجربه کند. خودتان نیز می توانید به یک کافه و یا تماشای یک جاذبه دیدنی بروید.

زمانی را صرف تنهایی کنیم

حتی بهتر است، در زمان خستگی و پیاده روی های طولانی از صحبت کردن های طولانی پرهیز کنیم و بگذاریم اطرافیانمان به موسیقی مورد علاقه شان گوش دهند.

چگونه سفری به یاد ماندنی داشته باشیم؟

پیدا کردن یک همسفر خوب کار چندان سختی هم نیست. کافی است که اولاً روابط اجتماعی خوبی داشته باشید و ثانیاً زحمت چند کار کوچک را به جان بخرید؛ از جمله:

۱- شرایط جیبتان را بسنجانید

عامل اقتصادی یکی از عوامل مهم در پیدا کردن همسفر مناسب است.چون اگر شما با کسی که ثروتمند تر از شما است به سفر بروید، هر چند هم که او آدم دست و دلباز و خوش خلقی باشد اما بالأخره یک جایی طاقت خودتان طاق می شود و ممکن است از اینکه نمی توانید لطف او را جبران کنید پیش خودتان و یا خانواده تان شرمنده بشوید.

هزینه ها

بر عکس این وضعیت هم صادق است یعنی اگر با فردی که بی پول است سفر کنید طبیعتاً مجبور خواهید شد بخشی از هزینه های او را به عهده بگیرید که این هم ممکن است برای شما مقدور نباشد. پس مهم است که کسی را برای همسفر شدن انتخاب کنید که شرایط جیبش شبیه خودتان باشد!

۲- منعطف باشید

قبلا در ویکی روان توضیح دادیم چطور دوست پیدا کنیم، پس منعطف باشید و همسفر خود را با دید باز انتخاب کنید.گاهی کنار گذاشتن “بایدها” کار درست تری است.

به اینجا سفر کرده‌اید؟
تفریحات مجانی در آمستردام را بشناسید

۳- ویژگی های رفتاری را در نظر بگیرید

یکی دیگر از ویژگی های همسفر خوب این است که از لحاظ ویژگی های خلقی و روانی تفاوت های عمیقی با شما نداشته باشد. برای مثال فرض کنید شما فردی درون گرا هستید.حالا اگر با کسی که خیلی برونگرا و هیجان طلب است همسفر بشوید به احتمال زیاد وسط سفر مجبور خواهید شد راهتان را از هم جدا کنید.

 ویژگی های رفتاری را در نظر بگیرید

همینطور باید دقت داشته باشید که کسی را که به عنوان همسفر انتخاب می کنید تا چه حد روحیه جمعی دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نکات کاربردی برای عکاسی در سفر را بخوانید. به این معنی که برای مثال اگر در بین سفر تصمیم گرفتید خودتان غذایی فراهم کنید آیا او هم مشارکت خواهد کرد یا نه؟سازگاری و انعطاف پذیر بودن هم یکی دیگر از ویژگی های رفتاری است که در انتخاب همسفر باید به آن دقت داشته باشید.

۳- هر چه حرفه ای تر بهتر

اگر شما کسی را به عنوان همسفر خود انتخاب کنید که در سفر حرفه ای تر از شما باشد دو مزیت را برایتان به دنبال خواهد داشت:

  • اول اینکه او می تواند سفرتان را به سمت استفاده بهتر از زمان هدایت کند برای مثال اگر قرار است فقط یک روز در یک شهر اقامت داشته باشید، تجربه او به شما کمک می کند تا بتوانید در همین مدت کم از مکان های تاریخی – فرهنگی – طبیعی بیشتری بازدید کنید.
  • دوم اینکه داشتن یک همسفر مجرب می تواند صرفه جویی اقتصادی برای شما به ارمغان بیاورد برای مثال ممکن است برای خریدن سوغات شما را به بازارهایی که قیمت مناسب تری دارند راهنمایی کند و یا اقامت گاه های مناسب تری را سراغ داشته باشد.
به اینجا سفر کرده‌اید؟
رتبه بندی هتل های ایران و جهان بر چه اساسی است؟ + هدف از رتبه بندی هتل ها چیست؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با ویژگی های همسفر خوب آشنا شدید.همچنین از نکات مهم برای داشتن سفر به یاد ماندنی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا قبل از سفر برای همه مقصدها از قبل برنامه ریزی می‌کنید یا در طول سفر تصمیم می‌گیرید؟

برای افرادی که از قبل برای همه چیز برنامه ریزی می‌کنند، سفر کردن با کسی که بدون برنامه ریزی با توجه به شرایط تصمیم به انجام کاری می‌کند واقعا سخت است. در این مورد با همسفرتان رو راست باشید. سبک سفر هرکس مختص خودش است و نمی‌توان گفت کدام سبک بهتر است. اگر با همسفرتان در مورد این موضوع همفکر نبودید می‌توانید سفرتان را به دو قسمت تقسیم کنید. نصف روزهایی که در سفر هستید با برنامه جلو بروید و نصف بقیه روزها آزادانه‌تر سفرتان را ادامه دهید.

آیا دوست دارید در طول سفر دوستان جدید پیدا کنید؟

در طول سفر ممکن است با مسافرهای دیگری آشنا شوید و با آن‌ها دوست شوید. از اجتماعی بودن یا نبودن همسفرتان مطمعن شوید. شاید وارد شدن یک دوست یا همسفر جدید، فکر خوبی برای همسفرتان نباشد.

پیشنهاد ما به شما

سفر بدون پلاستیک

چگونه مصرف پلاستیک را کاهش دهیم؟ + معرفی ۶ روش و ابزار کاربردی برای سفر بدون پلاستیک

تقریبا در هر فروشگاهی که پا بگذاریم چند مدل کیسه‌ی پلاستیکی وجود دارد که می‌توانیم …

دیدگاهتان را بنویسید