لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

موسیقی پاپ
موسیقی

انواع سبک موسیقی در جهان (1)

118Views

 سبک موسیقی معمولا یک نامی قراردادی است که برای وصف صفات قطعه‌هایی از موسیقی که متعلق به رسوم مشترک هستند یا دسته‌ای از قرارداد ها است ، به کار می‌رود. به طور کلی ، سبک های بسیار زیادی در نیای موسیقی وجود دارند. شما انواع سبک موسیقی را میشناسید؟ به کدام سبک بیشتر علاقمندید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با شماری از سبک های مختلف موسیقی جهان آشنا شوید.

موسیقی پاپ

تعریف برای موسیقی پاپ بسیار است، ولی آن چه که بهترین تعریف می تواند باشد، “موسیقی بر گرفته از بطن جامعه و دل مردم” است. ویژگی شاخص موسیقی پاپ، درون مایه پر از نشاط و شادی و جنبه آرامش بخش آن است. زیرا می دانیم که همه مردم در یک سطح نیستند. اما وقتی قرار است قطعه ای با عنوان پاپ ساخته شود و برای آنکه بتوان آنرا پاپ نامید، باید نوعی باشد که ضمن شادی آور بودن آن و یا حتی اگر غمگین باشد، باید بر گرفته از بطن اجتماع و دل مردم باشد. تا وقتی که متن قطعه آن به صورت موسیقی به گوش مردم می رسد به آنها احساس شادی و یا اگر غمگین هستند مایه تسکین و امیدواری و دل داری آنها باشد.

موسیقی پاپ

در تعریفی دیگر بر گرفته از تعریف ابتدایی این سبک، می توان گفت که پاپ سبکی است مشتمل بر چندین سبک از موسیقی، زیرا در آهنگ های پاپ به وفور شاهد این موضوع هستیم که سازها و فواصل دیگر سبک ها در آن گنجانده شده است بدیهی است باید دقت نمود که سازهای همراه مکمل کار باشند، نه اینکه باعث هیجان های روحی کاذب با تحریک دروغین و غیر حقیقی تبدیل شود و نتیجه ای جز ضرر و زیان را در داشته باشد.

سبک موسیقی هوی متال

با اینکه ممکن است در زندگی روزمره گهگاه با موسیقی متال مواجه شوید؛ اما بایدبدانید بیشتر مراکز گیتار، قطعات موسیقی خود را به هنرمندان متال می فروشند. که عاشق ساختن گیتارهای الکتریکی هستند که با شعرهایشان زوزه (سوت) بکشند. هوی متال ژانری فرعی از موسیقی راک است که در دهه های 1960 و 1970، بطور فراگیری در انگلستان گسترش یافت. این نوع موسیقی بیشتر بعنوان پاسخی به موسیقی پاپ در آن زمان مطرح شد. با ترانه های رقص مبارک که نوید عشق و طلوع خورشید را می دادند متناقض بود.

سبک هوی متال

از آن زمان تا کنون، از این نوع موسیقی صدها ژانر فرعی بوجود آمده است؛ اما بهرحال بیشتر آنها صدای تحریف شده ای از گیتار و تکنوازی طولانی گیتار الکتریکی دارند که بطور پیوسته تا چند دقیقه ادامه پیدا می کند. پیشگامان معرو ف این نوع موسیقی، بلک سبث، لد زپلین و دیپ پرپل در دهه های 60 و 70 بودند. این سبک توسط گروه های نمادینی مانند کیس و آلیس کوپر در دهه 80 ادامه یافت. هوی متال هنوز هم بطور باورنکردنی به خاطر گروه هایی مثل متالیکا، کورن و اسلیپنات و فروش ویژه در سالن های کنسرت و عرصه در هر تور معروف است!

سبک موسیقی اپرا

اپرا یک نمونه بارز موسیقی کلاسیک است. اپرا ترکیبی از موسیقی، لباس‌های خاص و یک داستان است که بر اساس آن داستان موسیقی و آواز شکل گرفته است. در حقیقت اُپرا نمایشی است که با همراهی ارکستر به آواز خوانده می‌شود.

سبک موسیقی اپرا

 
اپرا ۳بخش اصلی دارد:

۱. پیش‌درآمد یا اوُوِرتور (او – وِر – تور): درواقع مقدمه‌ای برای شروع اپراست که کاملاً به‌صورت سازی است و هیچ خواننده‌ای در آن نمی‌خواند.
۲. آریا (Aria): قسمت اصلی اپراست و خواننده در آن با آرایش‌های آوازی، قدرت و مهارتش را نشان می‌دهد.
۳. رسیتاتیف (Recitatif): نوعی از فن بیان و مکالمه‌ی آوازی است و غالباً پیش از آریا قرار می‌گیرد. در اپرای ایتالیایی، رسیتاتیف رابط بین دو آریاست:

  • رسیتاتیف ساده (Recitatif Secco)، که آواز بدون ارکستر است و فقط با چند آکورد کوتاه همراهی می‌شود.
  • رسیتاتیف آکامپانیه (Recitatif accampagne)، که خواننده به همراهی ارکستر می‌خواند و بیشتر در اپرا‌های فرانسوی معمول است.

موسیقی بلوز

Blues سبکی آوازی و سازی است که ریشه آن به اجتماعات آفریقایی – آمریکایی در ایالات متحده باز می گردد. منشا اصلی این موسیقی به مراسم مذهبی در آفریقا، ترانه های کارگران سیاه پوست و دیگر عناصری باز می گردد که همگی ریشه در مناطق غربی قاره آفریقا دارند. این سبک بیشتر تاثیر را بر سبک های جدیدی که امروزه به عنوان Pop Music در آمریکا و اروپا شناخته می شوند داشته است. تاثیرات این سبک را به خوبی می توان در سبک هایی چون Roll, Ragtime & Jazz, Rock و … مشاهده کرد. این سبک همچنین الهام بخش آهنگسازان بسیاری در عرصه موسیقی کلاسیک بوده است. با در نظر گرفتن این تاثیرات قدرتمند می توان Blues را به عنوان مادر کلیه سبک های Popular در آمریکا معرفی کرد.

سبک موسیقی کانتری

کانتری نوعی سبک موسیقی است که ما اکنون بعنوان موسیقی کشور و غربی (وسترن) و یا هیلبلی میشناسیم. ریشه این سبک را می توان در دهه 1920 که زمان ظهور آن بوده جستجو کرد. سبک کانتری از موسیقی محلی امریکایی بوجود آمد و بار دیگر جزو 100 سبک معروف شد. شهرت اصلی خود را از دهه 1990 تا کنون دوباره بدست آورده است. البته موسیقی کانتری قدیمی شبیه انواع امروزی خودش نیست. ولی با اینحال برخی جنبه های آن در طول دهه ها هنوز تغییری نکرده است. مخاطب این نوع موسیقی از ابتدای دهه 1940، طبقه کارگر امریکا بوده است. سبک کانتری در آن زمان سختی ها و نحوه زندگی این طبقه را به حالت قصیده واری به تصویر می کشید.

جالب است بدانید که ابزار اصلی این موسیقی گیتار است. ویژگی برخی از این گروه ها، گیتار استیل، گیتار ریتم و گیتار بم (باس) است! اگرچه این نوع موسیقی همیشه مختص امریکا بوده است اما در سراسر دنیا محبوبیت دارد. هنرمندانی چون کیث اربن از استرالیا پرچم داران سبک کارنتری محسوب می شوند.

سبک موسیقی کانتری

از دیگر هنرمندان معروف موسیقی کانتری می توان به کری آندروود، تیم مک گراو و الن جکسون اشاره کرد. افراد جدیدی هم پا به این عرصه گذاشته اند. مثلا تیلور سوئیفت و فلوریدا جورجیا لاین که ترانه های آنها به به شهرت زیادی در موسیقی رسیده اند. این شهرت نه فقط در امریکا، بلکه در تمام دنیا پیچیده است!

سخن پایانی

در این نوشتار درباره انواع سبک موسیقی جهان خواندیم. لازم به ذکر است که تعداد سبک‌ های موسیقی ایرانی و غربی بسیار زیاد است که معرفی تک تک سبک‌ها در این مجال نمی‌گنجد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. ادامه این مطلب را در انواع سبک موسیقی در جهان (2) دنبال کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید